ABB liczy na znaczy wzrost sprzedaży rozwiązań zrobotyzowanych do pakowania, sortowania i paletyzacji dzięki rozbudowanemu Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych w Warszawie, poinformował ISBtech szef globalnego działu robotyki Per Vegard Nerseth.
„Dzięki rozbudowie Centrum Aplikacji Zrobotyzowanych w Warszawie liczymy na znaczący wzrost sprzedaży rozwiązań zrobotyzowanych w Polsce i Europie. Globalny rynek robotyki rozwija się w tempie ok. 15% rocznie. Region CEE na potrzeby którego będzie również działało nasze centrum był w 2016 r. najszybciej rozwijającym się rynkiem robotyki na świecie. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) odnotowała w tym regionie wzrost na poziomie 26%. Tylko w Polsce zainstalowano w tym czasie ponad 1600 robotów, podczas gdy liczba ta trzy lata temu była na poziomie ok. 600-700 rozwiązań rocznie. Pokazuje to potencjał Polski, jak i całej Europy w tym obszarze. Liczymy, że rynek będzie stale rósł, choćby z uwagi na znaczne problemy ze znalezieniem pracowników i nadal bardzo małe nasycenie rynku robotami” – powiedział ISBtech Vegard Nerseth podczas uroczystości otwarcia centrum.
Według danych IFR średnia gęstość robotyzacji wynosi w przemyśle w Polsce 32 roboty na 10 tys. pracowników, przy średniej światowej – 74, natomiast europejskiej – 99 jednostek na 10 tys. pracowników. Dla porównania gęstość robotyzacji w przypadku Korei Południowej to 631, a Niemiec – 309 jednostek na 10 tys. pracowników, podano także.
„Na świecie, oprócz Polski, podobne centra ABB działają także w Detroit, Sao Paulo, Singapurze i Szanghaju. Bardzo cenimy kompetencje inżynierów w Polsce. W przeszłości wiele powstało tu wiele zindywidualizowanych rozwiązań, które włączono do globalnego portfolio ABB. O tym, że utworzyliśmy nasze centrum w Polsce zdecydowało wiele czynników, a przede wszystkim wysokie kompetencje zespołu, który budujemy tu od kilkunastu lat. Wybór lokalizacji w Warszawie był też istotny z punktu widzenia położenia miasta, usytuowanego w regionie wielu zakładów produkujących żywność i napoje, które są naturalnym odbiorcą naszych rozwiązań” – dodał Vegard Nerseth.
W ramach centrum, obok tworzenia innowacji i zaplecza produkcyjnego znalazł się również showroom, gdzie można obserwować rozwiązania przykłady zastosowań niewielkich robotów współpracujących poprzez całe zrobotyzowane linie do sortowania czy pakowania a na dużych maszynach do paletyzowania kończąc, podano także.
„Rolą centrum jest oferowanie wsparcia naszym klientom na rynku europejskim. Chcemy im dostarczać kompetencje oraz rozwiązania, z których będą korzystać i które pomagają usprawniać procesy produkcyjne w zakładach, podwyższając jakość samych produktów oraz zwiększając bezpieczeństwo zatrudnionych pracowników. Zdajemy sobie sprawę, że robotyka to sektor, który bardzo szybko się rozwija i mamy naprawdę duże oczekiwania związane z naszym wzrostem, ale także z możliwością niesienia pomocy naszym klientom tak, by mogli osiągać jeszcze lepsze wyniki w przyszłości. Dzięki centrum mają możliwość sprawdzenia działania naszych rozwiązań działają w praktyce, jak szybkie i bezpieczne może być m.in. pakowanie żywności, czy kosmetyków. W centrum szkolimy też naszych pracowników i klientów w zakresie obsługi naszych rozwiązań” – powiedział Vegard Nerseth.
ABB zainstalowało już ponad 250 000 robotów na całym świecie, a w ofercie ma ponad 30 różnych maszyn i rozwiązań opartych o wykorzystanie robotów, dodano.
„Oferujemy szeroką gamę produktów, która dostosowana jest do potrzeb rynku. Dysponujemy również łatwym i intuicyjnym w obsłudze oprogramowaniem. Zaprogramować pracę robota może nawet osoba bez wiedzy informatycznej. Nasz system stale monitoruje pracę robotów i sygnalizuje możliwe awarie lub spodziewane problemy, dzięki czemu serwis może reagować szybko, zmniejszając ewentualne straty naszych klientów” – dodał Vegard Nerseth.