Inteligentny dom – bądź mądrzejszy od niego

SEG 2025

Wizja inteligentnego domu, który wspiera rodzinę, ułatwia codzienne obowiązki czy wręcz w nich wyręcza jest bardzo kusząca. ISBtech chce prezentować swoim czytelnikom rozwiązania, których producenci stawią sobie za cel zaoferowanie „myślących” sprzętów domowych. Jednocześnie jednak pamiętamy, że ceną za inteligencję pralki, lodówki, czy ekspresu do kawy jest często prywatność i cyberbezpieczeństwo. Dlatego cieszcie się swoim inteligentnym domem, ale pozostańcie mądrzejsi od niego.

„Jeśli jest coś, czego nauczyliśmy się przez ponad 20 lat w branży cyberbezpieczeństwa, to fakt, że zawsze, gdy nowe urządzenie komputerowe zostanie uruchomione… ktoś, gdzieś, znajdzie sposób na włamanie się do niego” – mówi Oded Vananu, szef działu badań podatności produktów w firmie Check Point Software Technologies.

Wyjaśniamy gdzie jest ryzyko
Eksperci wskazują na sceny z serialu “Mr. Robot”, gdzie sprzęt domowy, od TV przez prysznic po klimatyzację, zaczyna działać całkowicie losowo. W efekcie zhakowania inteligentnego domu lokator go opuszcza. To nie science fiction. Firma Check Point znalazła luki w urządzeniach smart, które mogłyby stanowić „furtkę” do wszystkich urządzeń i sterowania nimi.
Na co zwracają uwagę specjaliści? Check Point alarmuje, że wiele urządzeń ma ograniczoną pojemność procesora i pamięci, co utrudnia ich zabezpieczenie. Ryzyko w tej sytuacji polega na tym, że aktualizacje oprogramowania mogą nie zostać domyślnie zainstalowane. Brak aktualnego wsparcia to jednoznaczne zaproszenie dla nieproszonych „cybergości”.

Należy również pamiętać, że niejednokrotnie to właściciel domu musi osobiście uruchomić funkcje zabezpieczeń oferowane przez producenta sprzętu. Kluczowe czynności, o których musi pamiętać posiadacz inteligentnego sprzętu to
– konfiguracja szyfrowania danych
– Zmiana haseł
– Upewnienie się w kwestii pobierania najnowszej wersji oprogramowania

Check Point daje pięć jawnych wskazówek jak w łatwy sposób zwiększyć swoje cyberbezpieczeństwo.

1.      Zabezpiecz wifi
* Twoja sieć bezprzewodowa musi być zabezpieczona za pomocą WPA2
* Stwórz, zapamiętaj i używaj silne, złożone hasło.
* Twoja sieć powinna mieć własną unikalną nazwę (koniecznie unikaj jakichkolwiek twoich danych w nazwie)
* Kontroluj liczbę urządzeń z możliwością dostępu do twojej sieci, unikaj ich publicznego udostępniania.

2.      Korzystaj z dwóch oddzielnych sieci Wi-Fi
* Jedna niech będzie dedykowana komputerom, tabletom i smartfonom. Tu będziesz korzystać z bankowości internetowej i zakupów online. Druga sieć wydzielona ma być dla inteligentnych urządzeń. Cel jest chyba jasny – ochrona twoich danych.

3.      Siła passwordów
* Pamiętaj – pierwsza rzecz po przy zakupie i zainstalowaniu inteligentnego sprzętu w domu to zmiana domyślnego hasła.
* Pamiętaj żeby hasło było złożone, najlepiej inne od tych które chronią inne twoje dostępy i co równie istotne łatwe dla ciebie do intuicyjnego zapamiętania.
* Zmień nazwę użytkownika „myślących” urządzeń – prosta sprawa, a już komplikuje system, gdyż będzie znane tylko domownikom.

4.      Zapora sieciowa jako zabezpieczenie sieci

* Umożliwia kontrolę i ograniczanie przychodzących połączeń.
* Inteligentne urządzenia zawierają szczegółowe informacje na temat portów, protokołów sieciowych i adresu IP. Włączenie osobistej zapory zablokuje niepożądany ruch na portach.

5.      Aktualizacja oprogramowania
* Sprawdzaj na stronie internetowej producenta aktualizacje oprogramowania i stosuj upadate’y. W efekcie potencjalny atak, oparty na starym exploicie, będzie miał znacznie mniejsze szanse.

epoint