Robert Lewandowski, najlepszy polski piłkarz, zainwestował w Samurai Labs – laboratorium sztucznej inteligencji, które ochroni dzieci przed cybernękaniem i przemocą w Internecie, podała spółka.
Samurai Labs to laboratorium, które opracowało pierwszą skuteczną, potwierdzoną naukowo metodę wykrywania i zapobiegania przemocy w sieci, chroniącą dzieci.
Jest to możliwe, dzięki nowatorskiemu połączeniu uczenia maszynowego z wnioskowaniem – tzw. trzecią falą sztucznej inteligencji. Inwestycja pozwoliła Samurai Labs na akwizycję i przejęcie technologii oraz patentów spółek Fido.ai i Fido Labs Europe.
Rozwiązanie ważnego społecznego problemu
Problem cybernękania jest poważny. W USA codziennie 12 dzieci popełnia samobójstwo, a głównym powodem jest właśnie przemoc jakiej doświadczają w Internecie. W Polsce, według raportu NIK, 39% uczniów doświadczyło cybernękania. Technologia Samurai Labs będzie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie internauci są narażeni na tego typu zachowanie, m.in.: w serwisach społecznościowych i randkowych, serwisach e-sport, aplikacjach na smartfony, na forach internetowych czy w grach online.
Rozwiązanie będzie analizować rozmowy, a szkodliwe treści zostaną przez system automatycznie zablokowane i raportowane do moderatora forum, który podejmie ostateczną decyzję o ewentualnej blokadzie użytkownika, lub o powiadomieniu stosownych instytucji w przypadku wykrycia przestępstwa (np. pedofilii). – Nie chcemy cenzurować Internetu, każdy ma prawo do swoich poglądów czy wypowiedzi.
W Internecie nie może być jednak miejsca dla przemocy, zwłaszcza względem dzieciaków. Zastanówmy się przez chwilę, czy często na ulicy spotykamy osoby, które wykrzykują do przechodniów „życzę Ci śmierci”? raczej nie… A w sieci takie wpisy to codzienność. Samurai ma właśnie przeciwdziałać tego typu zachowaniu, które w realnym świecie jest nieakceptowane. Dzięki naszemu rozwiązaniu będziemy mogli uchronić dzieci przed tego typu agresją – wyjaśnia Michał Wroczyński.
Technologia przyszłości w rękach Polaków
Samurai Labs wykorzystuje do wykrywania przemocy w Internecie technologię będącą połączeniem uczenia maszynowego (z ang. Machine Learning / Deep Learning) z wnioskowaniem w oparciu o język oraz wiedzę ekspertów badających przemoc internetową.
„Mark Zuckerberg zakłada, że na skuteczne rozwiązanie, które będzie wykrywać przemoc w Internecie trzeba poczekać jeszcze od 5 do 10 lat. System AI Facebook’a wyłapuje zaledwie 38% wypowiedzi, które uznano za szerzące nienawiść. Dzięki naszemu autorskiemu podejściu, rozwijanemu już od pięciu lat, wyprzedziliśmy zespoły pracujące nad tym zagadnieniem. To, co dziś jest odległe dla światowych gigantów, dla naszego zespołu jest w zasięgu ręki. Dlatego właśnie powstało Samurai Labs, agregujące wiedzę i doświadczenie ekspertów, oraz łączące symboliczne i statystyczne metody sztucznej inteligencji w rozwiązanie, które uczyni Internet bezpieczniejszym. Przewaga technologiczna jaką osiągnęliśmy pozwoli nam zrealizować ten cel, a także zająć pozycję lidera na nowym, wartym miliardy dolarów rynku.” – mówi Michał Wroczyński. – Ta przewaga sprawia, że będzie to pierwszy produkt na rynku, który w czasie rzeczywistym ochroni dzieci zapobiegając przemocy – zadziała zanim stanie się krzywda – dodaje Wroczyński.
Liderzy rozwiązań AI
Nowatorskie podejście Samurai Labs wpisuje się w tak zwaną trzecią falę sztucznej inteligencji (ang. the third wave of AI), nazwaną tak w 2017 roku przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA). To kolejny, następujący po uczeniu maszynowym (Machine Learning / Deep Learning), etap w rozwoju sztucznej inteligencji.
Prototyp Samurai Labs został przebadany przez Katedrę Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy z ekspertem w zakresie cyberprzemocy z Kitami Institute of Technology w Japonii. Naukowcy porównali jego skuteczność w wykrywaniu przemocy w Internecie z pięcioma innymi, dostępnymi na rynku produktami. Rozwiązanie Samurai Labs już teraz wykrywa najwięcej przypadków przemocy (ponad 84% czułości, ang. recall).
„Wspólnym problemem dostępnych na rynku rozwiązań jest wysoki wskaźnik fałszywych alarmów. Średnio w czterech na pięć przypadków blokują one komunikat niesłusznie, podczas gdy Samurai, już na etapie prototypu, myli się czterokrotnie rzadziej, osiągając wskaźnik precyzji na poziomie ponad 80% (ang. precision). Oznacza to, że na 5 przypadków myli się tylko raz, a to dopiero początek naszej drogi – tłumaczy Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją i co-founder w Samurai Labs.
Innowacyjna technologia Fido.ai, która została zakupiona przez Samurai Labs, tworzona jest od 2013 roku. Firma jako jedna z pierwszych skutecznie połączyła podejście statystyczne z symbolicznym w rozumieniu języka, za co została wyróżniona w takich rankingach jak 100 najlepszych firm AI na świecie opracowanym przez agencję badawczą CB Insights. Otrzymała także tytuł Gartner’s Cool Vendor oraz New European Tech Star, przyznany przez Financial Times & Google.
Twórcy innowacji
Samurai Labs zostało założone przez Michała Wroczyńskiego, Gniewosza Leliwę, oraz Grzegorza Rutkiewicza . Michał Wroczyński (CEO) to lekarz i kognitywista, od ponad 15 lat specjalizujący się w projektach związanych ze sztuczną inteligencją (AI). Jest twórcą 5 firm: Intermedia, Media Web Designs, Fido Interactive, Fido Intelligence oraz Fido.ai.
Fido Interactive, jako jedna z pierwszych firm na świecie tworzyła chatboty, wdrażając je w Polsce już w 2001 roku. W ramach Fido Intelligence, Wroczyński wraz z zespołem, we współpracy z Politechniką Gdańską, opracował pierwszy na świecie system do wykrywania treści pedofilskich w Internecie (Cerber) oraz system do wykrywania agresji w Internecie (ISPAD).
Samurai Labs to jego szósty projekt. Pracami nad technologią Samurai Labs kieruje Gniewosz Leliwa (dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją) – fizyk kwantowy, autor nowej teorii rozumienia języka przez komputery. Za biznesową stronę przedsięwzięcia odpowiada Grzegorz Rutkiewicz (odpowiedzialny za działania operacyjne), przedsiębiorca, twórca m.in. sukcesów Fido, komercjalizacji botów oraz systemów sztucznej inteligencji dla Heyah, TP S.A., Ergo Hestia i innych projektów realizowanych dla czołowych polskich spółek.
Zespół ten wraz z inżynierami lingwistycznymi i ekspertami do spraw sztucznej inteligencji jest u progu stworzenia pierwszego komercyjnego systemu skutecznie chroniącego użytkowników przed cyberprzemocą.
Inwestycja w przyszłość
Drugi z inwestorów, Dawid Urban, to anioł biznesu, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia na rynku inwestycyjnym. W 2018 roku został uhonorowany tytułem Diamentów Inwestycji.
„W doborze firm, które wspieram, kieruje się ściśle określonymi kryteriami. Inwestuję w odważne projekty. Przede wszystkim zależy mi na ich innowacyjności i potencjale rozwojowym. Równie ważne jest jednak to, żeby miały jednocześnie pozytywny wpływ na świat, który nas otacza – podkreśla Urban – Samurai Labs spełnia wszystkie te kryteria i jest inicjatywą, która może realnie zwalczać cyberprzemoc w sieci. W mojej ocenie obecnie to główny problem współczesnego Internetu – dodaje Urban.