O znaczeniu ochrony danych klientów w urządzeniach mobilnych opowiada Daniel Ahn z Samsunga

epoint

Dlaczego bezpieczeństwo urządzeń mobilnych jest dziś tak istotne? Holistyczne podejście Samsung do kwestii bezpieczeństwa. Plan sieci inkubatorów technologicznych koncernu w Polsce. Daniel Ahn Senior Vice President Security Team Samsung w rozmowie z ISBtech podczas Cybersec.

Dlaczego bezpieczeństwo urządzeń mobilnych jest dziś tak istotne?

Daniel Ahn: W 2018 oczekuje się, że liczba urządzeń mobilnych na świecie przekroczy 5 mld. Są one już kluczowym elementem naszego codziennego życia, wykorzystywane są przy załatwianiu prywatnych spraw. Innymi słowy, w urządzeniach mobilnych jest wiele różnych informacji o wrażliwym charakterze dla osób ich używających jak np. prywatne zdjęcia, ale także dostęp do krytycznych aplikacji.

Jeśli w urządzeniach pojawią się rozwiązania nie zabezpieczające w pełni ich użytkowników potencjalne negatywne konsekwencje mogą ogromne. Właściciele urządzeń mobilnych wykorzystują je również do kontroli innych urządzeń, np. z zakresu Internetu Rzeczy. Dlatego urządzenia mobilne muszą być zabezpieczone i wykorzystywać silne środowisko cyberbezpieczeństwa jak technologia Knox, którą oferuje Samsung.

 Podczas prezentacji wspominał Pan o holistycznym podejściu firmy Samsung do kwestii bezpieczeństwa. Na czym ono polega?

W holistycznym podejściu do spraw cyberbezpieczeństwa wyróżniłbym dwie płaszczyzny. Pierwsza część – kiedy budowany jest system potrzeba infrastruktury i sprzętu, jak chociażby chipów. W skład tego systemu wchodzą ponadto aplikacje i usługi. Samsung jako producent sprzętu, ma doświadczenie w produkcji zaawansowanych chipów i podzespołów. Dotyczy to również oprogramowania oraz usług dla różnych urządzeń od mobilnych po domowe.

Innymi słowy, na wspomnianych płaszczyznach – sprzętu, oprogramowania i usług – mamy bardzo dużą wiedzę. Stąd wynika nasza holistyczna, całościowa perspektywa wprowadzania produktów na rynek. Nasza praktyka w cyberbezpieczeństwie obejmuje wszystkie te poziomy. Jeżeli chodzi o oprogramowanie – jego tworzenie przechodzi przez konkretne cykle jak: planowanie, programowanie, testy, akceptacja i ostatecznie utrzymanie.

Wiąże się to oczywiście z bardzo skomplikowanymi procedurami na każdym etapie tego cyklu. W kontekście holistycznego podejścia do bezpieczeństwa – większość firm adresuje tu jedynie ostatni etap przed wypuszczeniem produktu na rynek. My adresujemy kwestie bezpieczeństwa na każdym etapie.

Ile osób w firmie Samsung zajmuje się tematem cyberbezpieczeństwa?

 W naszej organizacji mamy wiele zespołów, które pracują wspólnie nad sprawami cyberbezpieczeństwa. Wewnętrznie mamy zespół, który zarządza tymi kwestiami oraz wieloma urządzeniami. Ponadto, każda dywizja ma swój dedykowany zespół.

Mamy szereg centrów badań i rozwoju na kilku kontynentach, które również zajmują się kwestiami ochrony naszych użytkowników. W Polsce mamy jedno z naszych największych centrów R&D. Polska ekspertyza jest dla nas bardzo ważna i cenimy sobie dokonania w Waszym kraju również na polu cyberbezpieczeństwa.

Nie opowiem dokładnie jak wyglądają nasze wewnętrzne struktury poświęcone cyberbezpieczeństwu, ale mogę się podzielić, jak pracujemy razem, ponieważ w bezpieczeństwie kluczowa jest współpraca. Musimy np. zrozumieć europejskie regulacje dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Dlatego nasi partnerzy w Polsce bardzo nam pomagają na tym polu. Pozwala nam to lepiej zrozumieć jaką specyfikę powinny mieć nasze usługi oferowane właśnie na europejskim rynku.

Jakie rozwiązania z tego zakresu powstają w Polsce?

Jeśli chodzi o Polskę, to ważny jest dla nas, oprócz marketingu i dostarczania wartości klientom, także potencjał naukowy Waszego kraju. Mamy wiele centrów R&D, natomiast inżynierowie i architekci infrastruktury bezpieczeństwa w Polsce są znakomici. Dlatego pracujemy z nimi, a cyberbezpieczeństwo jest jednym z krytycznych komponentów naszych zasobów naukowych w polskim centrum Samsunga.

Polscy inżynierowie naszego koncernu pracują również nad sztuczną inteligencją, Internetem Rzeczy, analityką Big Data, ale też ochroną informacji o konsumentach.

Podczas prezentacji zapowiedział Pan otwarcie kolejnego Samsung Inkubatora.

Młode pokolenie ma błyskotliwe pomysły, ale często nie ma wystarczających możliwości do pokazania swojego potencjału. Dlatego uruchomiliśmy w ub.r. program skierowany właśnie do młodych pokoleń [Inkubator w Rzeszowie]. W tym roku szykujemy kolejne takie wydarzenie w Lublinie.

Jego głównym celem jest stworzenie przestrzeni dla młodych przedsiębiorców, tak aby mieli   możliwości do materializowania swoich pomysłów z pomocą naszych mentorów, a następnie nawet ich komercjalizacji. Chcemy również inspirować najmłodsze generacje, aby wiedziały, że istnieje konkretna ścieżka i jeśli mają pomysły to mogą się nimi podzielić i dążyć do osiągnięcia ambitnych celów.

W Samsungu chcemy przyczynić się do osiągania takich efektów. Wiemy, że jest to także częścią programu rządowego, więc chcemy tu pomóc i traktujemy to jako misję.

W programie Samsung CyberSec Inkubatora w Lublinie będziemy wspierać różne obszary, ale cyberbepieczeństwo będzie jednym kluczowych zagadnień jakiemu chcemy poświęcić działalność. Tak więc jeśli młode pokolenie ma wartościowe koncepcje w tym zakresie nasz inkubator w Lublinie będzie idealnym miejscem na ich rozwój.