Sieciowe kamery… inteligentne wsparcie firmy wg Konica Minolta

The engineers are standing on large industry background. The construction manager on the industry background.
SEG 2025

Wdrożenie sieciowych kamer Konica Minolta pozwoliło logistycznemu klientowi na szybsze wykrywanie zdarzeń i reagowanie na nie w wielu miejscach systemu tranzytowego – w taborze, na stacjach, rampach czy w magazynach. Taki system Konica Minolta chroni w Polsce m.in. grupę energetyczną. Kamery nie tylko pasywnie obserwują, ale są w stanie reagować na zdarzenia i generować zbiory danych na których system się uczy…

W latach 20152017 w co trzeciej firmie doszło do wypadku w pracy[1]. W pierwszym półroczu 2018 roku zarejestrowano ich w Polsce ponad 37 tys.[2], a szacunkowy koszt takich incydentów oraz chorób zawodowych to już co najmniej 476 mld euro rocznie w Unii Europejskiej[3] i 3,94% światowego PKB[4]. Aby poprawić bezpieczeństwo pracowników, towarów i budynków, firmy zaczynają wdrażać systemy wideo działające w oparciu o sztuczną inteligencję.

Wysoka cena nieuwagi

Badania pokazują, że pracodawcy czują się odpowiedzialni za swoją kadrę – 76% polskich przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w zakładzie. Są przy tym świadomi kosztów, z jakimi wiążą się wypadki w pracy – 87% jest zdania, że inwestycje w BHP przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne[5].

Wypadki w miejscu pracy często wynikają z niedostatecznej koncentracji pracowników, nieznajomości zagrożeń, zbyt dużego tempa wykonywanych zadań czy braku doświadczenia. Niebezpieczeństwo stanowią również niespodziewane awarie instalacji i sprzętu oraz pożary. Wtedy nie wystarczy ostrożność kadry – potrzebny jest kompleksowy, automatyczny nadzór nad urządzeniami oraz wykrytymi zdarzeniami – wskazuje Piotr Bettin, menedżer ds. rozwoju biznesu inteligentnych systemów wideo w firmie Konica Minolta.

Inteligentna prewencja i reakcja

Jak pokazują dane PIP, wypadkom najczęściej ulegają pracownicy zakładów przetwórstwa przemysłowego (39%), budowlanych (23%), handlowych (9%), transportowych i magazynów (5%)[6]. Ochronę kadry, zwłaszcza w procesach produkcyjnych, może wspierać sztuczna inteligencja wykorzystywana do analizowania rejestrowanego materiału wideo w czasie rzeczywistym i alarmowania o niebezpiecznych sytuacjach.

Inteligentne systemy wideo automatycznie zliczają ludzi czy przedmioty, a także wykrywają ruchdźwięk czy zaprószenie ognia. Monitorując temperaturę maszyn, powiadamiają obsługę, np. gdy urządzenia się przegrzeją.

„Inteligentne kamery termograficzne mogą wykrywać i kontrolować newralgiczne miejsca, powiadamiając o możliwym zagrożeniu pożarowym. Wykorzystują do tego m.in. technologię mapowania ciepła oraz system wykrywania dymu z dużych odległości tłumaczy Bettin.

Bezpieczeństwo i efektywność w praktyce

Z inteligentnych systemów wideo korzystają międzynarodowe firmy takie jak Bolloré Logistics, przez której centrum logistyczno-transportowe w Auckland przechodzi ponad 2 tys. ładunków dziennie. Wdrożenie sieciowych kamer Konica Minolta pozwoliło firmie na szybsze wykrywanie zdarzeń i reagowanie na nie w wielu miejscach systemu tranzytowego – w taborze, na stacjach, rampach czy w magazynach.

Zintegrowanie monitoringu z awaryjnym systemem telefonicznym i systemem wykrywania dymu oraz ognia umożliwiają zapewnianie bezpieczeństwa pracowników, towarów i magazynu. Dzięki swobodnemu dostępowi do precyzyjnych nagrań firma może także redukować koszty związane z procesami reklamacyjnymi w niezawinionych sytuacjach.

Pracownicy, którzy analizują materiały wideo na kilku ekranach jednocześnie, nie są w stanie wyłapać wszystkich incydentów. Tymczasem inteligentne kamery rejestrują nawet niewidoczny dla ludzkiego oka ruch osób i przedmiotów. Jest to możliwe nawet w całkowitej ciemności, przez dym, mgłę czy smog. Zaletą kamer jest również to, że nie można ich oślepić reflektorami czy lampami. Wielowarstwowy system analizy danych w czasie rzeczywistym umożliwia przewidywanie ryzykownych sytuacji jeszcze zanim do nich dojdzie i badanie w kilka sekund tego, co człowiekowi zajęłoby wiele godzin”  podsumowuje Piotr Bettin.

[1] http://bezpieczniwpracy.pl/wp-content/uploads/2017/12/Raport-Bezpiecze%C5%84stwo-pracy-w-Polsce-2017_KBwP.pdf

[2] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/warunki-pracy-wypadki-przy-pracy/wypadki-przy-pracy-w-pierwszym-polroczu-2018-roku-dane-wstepne-,3,32.html

[3] Koszt wypadków przy pracy i chorób zawodowych, źródło: „An International Comparison of the Cost of Work-related Accidents and Illnesses”, https://osha.europa.eu/en/tools-and-publications/publications/international-comparison-cost-work-related-accidents-and/view

[4] http://www.ilo.org/global/topics/safety-and-health-at-work/lang–en/index.htm

[5] http://bezpieczniwpracy.pl/wp-content/uploads/2017/12/Raport-Bezpiecze%C5%84stwo-pracy-w-Polsce-2017_KBwP.pdf

[6] https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/192642/Sprawozdanie%20z%20dzialalnosci%20PIP%20w%202017.pdf#page=13

epoint