Druk 3D + sport + strzelanie = mistrzowska precyzja

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
epoint

Srebrna medalistka olimpijska w strzelaniu na 10 metrów z pistoletu pneumatycznego Celine Goberville oraz jej siostra Sandrine – aktualna mistrzyni Francji w tej samej dyscyplinie, korzystają ze sprzętu sportowego stworzonego w technologii 3D na drukarce polskiej firmy Zortrax. Dzięki zastosowanej technologii sprzęt jest lżejszy, a jakość wydruku gwarantuje wysoką precyzję strzału.

Konkurencja, w której sukcesy odnoszą francuskie zawodniczki wymaga niebywałej dokładności. Szalę zwycięstwa mogą przechylić najmniejsze drobiazgi, takie jak dobrze dopasowany, lekki uchwyt.  Druk 3D może z powodzeniem być wykorzystany do polepszanie ergonomii sprzętu strzeleckiego.

Współpracujący z firmą Zortrax projektant broni sportowej, Clement Jacquelin, w odpowiedzi  na indywidualne potrzeby zawodników prototypuje oraz wykonuje „szyte na miarę” elementy  ich wyposażenia. Jeden ze stworzonych przez niego uchwytów do karabinu używany jest przez reprezentującego Francję, złotego medalistę olimpijskiego w biathlonie: Martina Fourcade.

Informacje w społeczności strzeleckiej rozchodzą się bardzo szybko. Siostry Goberville dowiedziały się o rozwiązaniu jakie wykonywaliśmy dla Martina i zdecydowały się spróbować naszych rozwiązań. Wykonany na drukarce Zortrax prototyp bardzo spodobał się Celine i tak zaczęła się nasza współpraca. W październiku tego roku zaprezentowaliśmy zawodniczkom personalizowane uchwyty, stworzone pod ich konkretne wymagania, które testowały już na strzelnicy” – mówi projektant, Clement Jacquelin ze studia Athletics 3D.

Największym wyzwaniem w projektowaniu dla profesjonalnych sportowców są nawyki i indywidualne preferencje poszczególnych zawodników. Wszyscy światowej klasy strzelcy używają sprzętu,  do którego są przyzwyczajeni i który najczęściej jest stworzony specjalnie z myślą o nich.

Liczy się jak dany pistolet leży w dłoni oraz jego odpowiednie wyważenie. W projekcie uchwytu kluczowe było odwzorowanie struktury jak najbardziej przypominającej pierwowzór.  Broń pneumatyczna przystosowana do strzelania z odległości 10 metrów, zwykle ma rękojeść wykonaną z drewna.

Nowoczesne metody prototypowania pozwalają na zeskanowanie w technologii 3D dotychczasowych części stosowanych w pistoletach. Na podstawie uzyskanego obrazu tworzy się model,  który po dokładnej obróbce i wykończeniu nie tylko wygląda jak wcześniej stosowany element, ale także zachowuje analogiczną strukturę powierzchni i ergonomię.

Jego niewątpliwą zaletą jest natomiast waga. Zastąpienie drewnianych, cięższych elementów właściwie wykonanymi wydrukami sprawia, że ręka strzelca wolniej się męczy. Podczas zawodów, kiedy konieczne jest oddanie kilku strzałów i dłuższe zachowanie pozycji strzeleckiej, każdy dodatkowy gram obciążenia może wpłynąć na pogorszenie wyniku.

Desktopowe drukarki 3D zapewniają bardzo precyzyjny wydruk i mogą być z powodzeniem stosowane przy wykonywaniu elementów sprzętu sportowego. Dzięki małym rozmiarom można je łatwo przewozić, co pozwala na pracę na tym samym sprzęcie w różnych miejscach. Modele uchwytów dla sióstr Goberville były drukowane w pobliżu strzelnicy pod Paryżem, na której trenowały zawodniczki. Dzięki temu można było na bieżąco modyfikować prototyp tak, aby uchwyt był jak najlepiej dopasowany do dłoni – mówi Rafał Tomasiak, prezes firmy Zortrax.

Dzięki wykorzystaniu druku 3D możliwe jest nie tylko odtworzenie poszczególnych elementów,  ale również ich ulepszenie, także przy wykorzystaniu technik eksperymentalnych. Elementy powstają szybko, więc można właściwie od razu sprawdzić jak dany uchwyt sprawdzi się w praktyce.

Celine oraz Sandrine Goberville obecnie wciąż testują dostarczony im sprzęt strzelecki, po minimalnych poprawkach będą używały go również podczas regularnych treningów i na międzynarodowych zawodach.

Zortrax jest polską firmą, która dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie druku trójwymiarowego. Zbudowała silną pozycję na rynku desktopowych urządzeń 3D, oferując swoim klientom również materiały do druku, oprogramowanie Z-SUITE i inne produkty zwiększające wydajność procesu prototypowania.