„Chmura to nie jest decyzja finansowa, to jest decyzja strategiczna”

SEG 2025

O cyberbezpieczeństwie oraz o tym, że chmura to nie jest decyzja finansowa, ale strategiczna, ISBtech rozmawia z Tomaszem Stachlewskim, Principal Solutions Architect, Amazon Web Services (AWS).

W AWS mówimy o tak zwanym modelu współdzielonej odpowiedzialności. To znaczy, że o bezpieczeństwo muszą dbać obie strony. Z jednej strony będzie to AWS, który zapewnia infrastrukturę, moc obliczeniową, bazy danych. Z drugiej strony użytkownik. To co robi AWS, żeby lepiej uchronić użytkownika przed różnymi zagrożeniami, z którymi mamy do czynienia w internecie, to jest tylko zapewnienie żeby osoby odpowiedzialne miały dostęp do serwerowni Amazona. My nie zapraszamy klientów, nie mówimy pod jakim adresem są serwerownie, wychodzimy z założenia, że to zwiększa bezpieczeństwo” – mówi Stachlewski.

Od startup po największych

Zaznacza, że wynika to z uwagi na gigantyczną infrastrukturę i liczbę klientów – miliony użytkowników na całym świecie.

Od startup’ów, po największe firmy enterprise na całym świecie. Bezpieczeństwo jest dla nas największym kluczem. Jeżeli Amazon słyszy o jakichś problemach to my jesteśmy odpowiedzialni za to żeby zaktualizować dane oprogramowanie. Dodatkowo, żeby ułatwić użytkownikowi dbanie o bezpieczeństwo, w tej części w której on o nie nie dba, dajemy mu dodatkowe mechanizmy które to ułatwiają, które go informują, że np. twoje aplikacje, systemy nie są patch’owane; jesteś zbyt otwarty na świat; czy może twoje hasło którego używasz do bazy danych nie było zmieniane w ostatnim czasie. To są mechanizmy które są oferowane za darmo w chmurze, tylko po to żeby ułatwić użytkownikowi budowanie bezpiecznych systemów w oparciu o chmurę” – wymienia przedstawiciel AWS.

W jego ocenie, bardzo istotne jest zrozumienie, że chmura to jest bardzo wiele usług, funkcjonalności, które służą do tego żeby ułatwić rozwiązywanie problemów biznesowych.

W samym AWS jest ponad 150 różnego rodzaju usług. To są klocki z których budujemy aplikacje. Niedawno jeden z polskich klientów powiedział, że chmura to nie jest decyzja finansowa, to jest decyzja strategiczna” – zaznaczył Stachlewski.

Innowacyjność i rozwiązywanie wyzwań

Podkreśla, że do chmury się idzie, bo chcemy być bardziej innowacyjni, bo chcemy rozwiązywać problemy, których nie mogliśmy rozwiązać wcześniej własnymi siłami.

Dlaczego ważne jest czemu idziemy do chmury, czy myślimy o chmurze. Pomyślmy jakie problemy mamy obecnie, w naszej własnej serwerowni, w naszej własnej infrastrukturze, w biznesie, z czym sobie nie radzimy, co chcielibyśmy rozwiązać, z czym często biznes do nas przychodzi i mówi, że potrzebuje tego ale nie jest w stanie tego dowieść. Bo, np. proces dostosowywania aplikacji może trwać nawet miesiące” – wskazuje przedstawiciel AWS.

I stwierdza, że chmura ma służyć do tego, żeby wdrażać je szybko, żeby w ciągu dnia mieć wiele różnego rodzaju funkcjonalności, nowości, których użytkownicy oczekują.

Kolejna rada to, to że chmura to nie są tylko serwery wirtualne, to jest sztuczna inteligencja, to jest analiza danych itd. To są te rzeczy, których w firmach brakowało we własnych zasobach. Teraz możemy iść do chmury, możemy wykorzystać dodatkowe funkcjonalności, które bardzo często są bardzo proste, tj. jedna usługa do której wrzucamy dane i na końcu uzyskujemy, np. audio z tego tekstu, czy uzyskujemy rekomendacje co ten użytkownik powinien kupić, czyli przekonanie się co ten użytkownik powinien i w chmurze istnieje prawdopodobnie taki mechanizm który pomoże nam to rozwiązać w mniejszym i większym zakresie” – uważa Stachlewski.

LOT w chmurach i w chmurze

Dodatkowym problemem, który widzi w Polsce i na świecie, dlaczego firmy idą do chmury jest skalowalność.

To jest podstawa podstaw chmury, dlatego chmura została utworzona. Mamy np. aplikacje web’owe, portale www gdzie sprzedajemy produkty. Dlatego często firmy mają problem, bo mają np. akcje marketingowe i większe obciążenie na stronach. Wówczas nasza infrastruktura nie daje rady, zawiesza się, użytkownicy rezygnują z zakupu. Idziemy do chmury po to żeby się dostosowywać moc obliczeniową do swoich potrzeb. Dlatego właśnie PLL LOT wykorzystuje chmurę żeby dostosowywać swoją infrastrukturę do aktualnych potrzeb użytkowników” – podsumowuje Stachlewski.

epoint