Wykorzystywane w sporcie zaawansowane technologie analityczne to nie tylko domena najpopularniejszych dyscyplin, takich jak piłka nożna, koszykówka czy tenis. Informacje na temat kibiców, zawodników czy wolontariuszy pomagających podczas zawodów są niezwykle przydatne zarówno na etapie planowania, jak i ewaluacji każdego wydarzenia sportowego. Dotyczy to także Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które w marcu 2019 roku odbędą się w Abu Dhabi. Partnerem technologicznym zawodów została firma SAS.
Dane napędzają sport
Analityka danych od dawna stanowi wsparcie dla klubów i stowarzyszeń sportowych w wielu aspektach ich działalności, takich jak skauting (wyszukiwanie nowych zawodników), opracowywanie założeń taktycznych i szkoleniowych, zarządzanie dystrybucją biletów na wydarzenia sportowe oraz ustalaniem ich cen. Dla organizatorów zawodów dane odgrywają kluczową rolę. Z ich perspektywy zbliżające się Igrzyska Olimpiad Specjalnych to nie tylko wielkie emocje, ale również ponad 7500 zawodników, którym będzie towarzyszyło 2600 trenerów i członków sztabu szkoleniowego.
To również 2000 przedstawicieli mediów, pół miliona widzów i 20 tysięcy wolontariuszy. Wiedza płynąca z danych jest niezbędna do właściwego zabezpieczenia imprezy, a także zapewnienia odpowiedniej liczby punktów medycznych, cateringowych czy miejsc parkingowych. W przypadku Igrzysk Olimpiad Specjalnych to również informacje medyczne i behawioralne pozwalające na opracowywanie programów mających na celu włączenie społeczne osób niepełnosprawnych.
Analityka w walce z wykluczeniem
Specjalne Igrzyska Olimpijskie w Abu Dhabi będą największym wydarzeniem sportowym na świecie w 2019 roku. Będą to również pierwsze, w swojej 50-letniej historii, zawody organizowane na Bliskim Wschodzie. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną zostaną zaangażowane w każdy element wydarzenia.
Od 14 do 21 marca sportowcy reprezentujący ponad 190 krajów będą rywalizowali w 24 dyscyplinach olimpijskich, m.in. lekkoatletyce, kolarstwie, pływaniu, triathlonie, judo, gimnastyce czy trójboju siłowym. Polska reprezentacja w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich będzie liczyła 64 zawodników i zawodniczek oraz 24 osoby ze sztabu szkoleniowego.
Jako oficjalny dostawca rozwiązań analitycznych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych 2019, SAS udostępni platformę do zarządzania danymi, wykorzystującą sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Umożliwi to analizę informacji, takich jak dane geoprzestrzenne dotyczące kibiców i zawodników. Przy wydarzeniu będzie pracowała grupa wolontariuszy, pasjonatów i specjalistów na stanowiskach data scientist, która pomoże wydobyć niezbędne informacje z analizowanych danych.
Współpraca SAS z Lokalnym Komitetem Organizacyjnym Specjalnych Igrzysk Olimpijskich w Abu Dhabi stanowi kolejny przykład zaangażowania firmy w globalny ruch społeczny Data for Good. W ramach tej inicjatywy systemy analityczne SAS są wykorzystywane do rozwiązywania problemów społecznych i walki z negatywnymi zjawiskami: ubóstwem, łamaniem praw człowieka, nierównym dostępem do edukacji etc.
Włączenie społeczne osób niepełnosprawnych oznacza zapewnienie im takich samych możliwości rozwoju, jakimi dysponują inni członkowie społeczeństwa. Analizując dane, możemy widzieć jedynie liczby. W SAS dostrzegamy ludzi, których te informacje dotyczą i szanse na zmiany, które można wprowadzić na ich podstawie. Partnerstwo z Lokalnym Komitetem Organizacyjnym Specjalnych Igrzysk Olimpijskich w Abu Dhabi stanowi przykład działań SAS na rzecz walki z wykluczeniem – tłumaczy Alaa Yousef, dyrektor zarządzający w SAS Middle East.
Zależy nam na tym, aby Specjalne Igrzyska Olimpijskie w Abu Dhabi były wydarzeniem innowacyjnym, wspieranym przez technologie. Wykorzystanie najnowszych metod przetwarzania danych w celu monitorowania sportowców biorących udział w zawodach oraz innych osób pomaga nie tylko w organizacji samej imprezy, ale także pozwala wyciągnąć wnioski na przyszłość i rozwijać ideę sportu osób niepełnosprawnych. Cieszymy się, że SAS wspiera nas w tych staraniach – mówi Peter Wheeler, CEO Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Abu Dhabi 2019.