O startupach, disruption, GAFA i PSD2 z Łukaszem Reyem z BCG

SEG 2025

O startupach, efekcie tech disruption, wpływie GAFA na branżę finansową i przygotowania do rzeczywistości z PSD2 w rozmowie z ISBtech dyrektor Boston Consulting Group (BCG) Łukasz Rey.

Z efektem ‘distruption’ musi liczyć się również branża ubezpieczeniowa. Chociażby w segmencie samochodowych ubezpieczeń plany autonomicznej mobilności mogą wywrócić dotychczasowe zasady i ubezpieczenie może zacząć obejmować oprogramowanie, które będzie prowadzić pojazdy” – powiedział ISBtech Rey podczas NOAH 2019 TelAviv.

Takie deale ubezpieczeniowe dotyczące software Tesla czy inni producenci samochodów autonomicznych będą zawierać na poziomie globalnym. To oznaczać będzie, że lokalne segmenty ubezpieczeń samochodowych staną się biznesami co najmniej schyłkowymi” – dodał dyrektor BCG.

Im większe straty tym większy sukces…

Z kolei w odniesieniu do biznesów takich jak Gett wskazuje on na nowy paradygmat…

Gett deklaruje przejście na zyskowność, ale jeszcze ciekawsze jest to że dzieje to dopiero po 10 latach istnienia firmy. Odzwierciedla to nowy paradygmat w którym przez długi czas startupy mogą „jechać” na stratach. Nawet Amazon – ikona nowej ekonomii – do tej pory mało zarabia” – wskazał Łukasz Rey w rozmowie z ISBnews.

Ekspert zaznacza, że rynek akceptuje, że startupy na świecie działają według zasady ‘the bigger success, the bigger losses’.

Top line (przychody) są priorytetem, a zysk nie jest założeniem. Najwyżej przyjdzie większy rywal, który przejmie startup i zadba o własne efekty synergii. Jest to biznes model dla startupów z naszego regionu. Pompuje się skalę pod potencjalnego nabywcę” – powiedział ISBnews Rey podczas NOAH 2019 Tel Aviv.

Polskie duże firmy nie wykorzystują startupów 

Jednocześnie nie jest pewien czy duże firmy w Polsce wykorzystują potencjał startupów.

Charakterystyczne, że podczas NOAH 2019 wystawiają się młode firmy, w które zaangażowane są inwestorzy korporacyjni. W ten sposób korporacje przygotowują się na przetrwanie nadchodzącego ‘tech disruption’” – powiedział ISBnews Rey podczas NOAH 2019 Tel Aviv.

Dodał, że w związku z tym trendem warto obserwować chociażby paliwowy koncern BP, który realizuje inwestycje w nowowschodzące biznesy np. związane z elektromobilnością.

Diagnoza dla nas może być taka, że polskie duże firmy mogą nadal nie być w odpowiednim stadium żeby myśleć o zabezpieczaniu przyszłościowych projektów” – stwierdził dyrektor BCG.

GAFA realnym zagrożeniem

Banki w przyszłości nie będą bać się fintechów, które są coraz bardziej usługowe lub uzupełniające dla tradycyjnych instytucji. Za to zagrożeniem jest potencjalnie grupa GAFA” – powiedział ISBnews Rey. Dodał, że instytucje bankowe w Polsce są innowacyjne i konkurencyjne.

Polskie banki wypracowały rozwinięte cyfrowo interfejsy, atrakcyjne dla klientów, a tzw. konto za zero to standard. U nas nie ma czynników rynkowych (frictions), które są pożywką dla fintech w UE. W Niemczech wystarczy, że startup n26 oferuje ładny interfejs i nie bierze opłat i już jest kilka kroków przed sparkassami” – wskazał dyrektor BCG.

W jego ocenie polskie banki dobrze radzą sobie z wpływem fintechów, które coraz bardziej zmierzają ku charakterowi usługowemu dla instytucji. Na przykład szybko zareagowały na Revolut

Ale na ekspansję GAFA nikt z globalnej branży finansowej nie jest wystarczająco przygotowany. Co prawda te globalne giganty nie spieszą się za bardzo do ekspansji na polu finansowym, bo branża jest mocno regulowana. Jednak można sobie wyobrazić taki np. Amazon bank/walett wprzyszłości. GAFA są dobrze przygotowane technologicznie i powoli, ale systematycznie eksplorują obszar finansowy cyberprzestrzeni, co pokazuje chociażby Google lub Apple Pay” – stwierdził Rey.

Recepta dla fintech

W obliczu dyrektywy PSD2 przyszłością branży fintech jest interoperacyjność, ocenił dyrektor Boston Consulting Group.

Rosnąca skala działalności niektórych startupów powoduje, że zaczynają wpadać na radar regulatora. Kwestie regulacyjne stają się więc barierą rozwoju dla projektów, które stały się ikonami sceny startup lub fintech” – powiedział ISBnews Rey.

W efekcie w jego ocenie dla Revoluta przyszłością jest poszerzanie spektrum produktów i docelowo pełen zakres oferty.

Pytanie czy będzie robił to samodzielnie, czy w obliczu PSD2 może wykorzystać bazę klientów i współpracować z innymi projektami fintech. Warto odnotować, że taki n26 współpracuje z Reisin, który lokuje nadwyżki finansowe klientów na najatrakcyjniejszych lokatach w innych instytucjach. Interoperacyjność branży startup/fintech jest jej przyszłością” – wymienił dyrektor BCG.

Polskie banki, a PSD2

Polskie banki są gotowe na PSD2 pod względem ochrony własnej bazy klienckiej poprzez skuteczne metody zmniejszania skłonności klientów do szukania innych ofert. Teraz szkolą swoje systemy ryzyka, aby realizować skuteczny scoring w ramach danych klientów dostępnych w PSD2” – powiedział ISBnews Rey.

W tym roku wojny konkurencyjnej przez PDS2 nie zobaczymy. Teraz trwa koncentracja na compliance i strategiach defensywnych. Trochę fintechów się pojawia, ale nie są one zdolne do podważenia pozycji banków. Natomiast czas pokaże czy banki ze strategii defensywnej przejdą do ofensywnej i walki o klienta w ramach platform dostosowanych do PSD2” – dodał dyrektor BCG.

 

 

epoint