Was ist DaaS… Laptop jak Office 365

epoint

Czasy własności odchodzą do lamusa. Żyjemy w erze „on demand”, gdzie najważniejsza jest elastyczność, a coraz więcej usług i rzeczy wynajmujemy lub leasingujemy. Sprawdźmy zatem czym jest Device-as-a-Service…

W ciągu ostatnich 25 lat wartość leasingu w Polsce zwiększyła się z 1,5 do 83 mld zł. Wielu użytkownikom Platformy VOD takie jak Netflix czy HBO GO zastępują tradycyjną telewizję. Inny przykład stanowi branża motoryzacyjna. Tylko w pierwszym półroczu 2019 roku zakupiono na zasadzie wynajmu długoterminowego o 3,6% więcej nowych samochodów osobowych niż rok wcześniej. Powoli rośnie również polski rynek wynajmu mieszkań. Obecnie aż 15% ludności naszego kraju mieszka w wynajmowanych lokalach.

Was ist DaaS?

Skoro wynajmujemy samochód, dlaczego nie mielibyśmy wynajmować sprzętu IT? Wraz z większą liczbą zleceń oraz klientów rosną również potrzeby firm. Muszą one zatrudniać nowych pracowników, którzy potrzebują służbowego komputera czy telefonu komórkowego. Nie każde przedsiębiorstwo, w szczególność z sektora MŚP, może sobie pozwolić na taką inwestycję z dnia na dzień, dlatego możliwość wynajmu sprzętu jest dla nich bardzo atrakcyjna.

Ten model rozbudowy infrastruktury IT nie hamuje rozwoju firmy i pozwala szybko zapewnić narzędzia pracy nowym członkom zespołu. Koszty inwestycyjne są zastępowane kosztami operacyjnymi, co przyśpiesza proces decyzyjny. Wynajem nie dotyczy jedynie sprzętu, ale również oprogramowania, w tym pakietów biurowych w chmurze jak Office 365. Często w ramach wynajmu można liczyć również na wsparcie powdrożeniowe, co znacznie odciąża dział IT. W czasach, gdy na rynku brakuje specjalistów, jest to szczególnie istotne.

Mikroprzedsiębiorstwa rosną w siłę

Jak wynika z danych Market Research Future, globalne przychody z Device as a Service będą się zwiększać średnio o 9% rocznie do 2023 r., osiągając sumę ok. 8 mld dol. Model DaaS (Device as a Service) nie zyskał jeszcze popularności w Polsce, co wynika z faktu, że instytucje finansowe nie chcą wspierać firm w zakupie sprzętu wartego mniej niż 75 tys. zł. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw budżety projektów IT często są o wiele mniejsze.

Nie oznacza to, że nie warto interesować się tym segmentem rynku. W Polsce aż 96,5% wszystkich firm stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Ten trend może się nasilać, gdyż obecni 20- i 30-latkowie chętnie zakładają własne firmy. Badanie ARC Rynek i Opinia pokazuje, że 75% osób reprezentujących to pokolenie planuje otworzyć swój biznes.

Zalety modelu DaaS

Specjaliści z działu IT mogą zapytać, czemu wynajmować sprzęt w abonamencie, skoro można go kupić na raty 0% w którymś z popularnych marketów z elektroniką? Model DaaS stanowi odpowiedź na wyzwanie, jakim jest szybkie starzenie się technologii. Zdaniem ekspertów średni czas życia komputera mobilnego to ok. 4 lata.

Po tym czasie w większości laptopów zaczynają pojawiać się problemy związane z czasem pracy na baterii, silnym nagrzewaniem sprzętu, a nawet wyświetlaniem obrazu na ekranie. Decydując się na wynajem sprzętu, firmy mogą wymienić go na nowszy model po upływie 18, 24 lub 36 miesięcy. Dzięki temu zyskują pewność, że wykorzystywany przez nie sprzęt
będzie posiadał aktualne funkcjonalności oraz nie straci wydajności.

Model DaaS pozwala biznesowi przygotować się na kolejne wyzwania i sprawia, że technologia wspiera rozwój bez spowolnienia kluczowych procesów. Microsoft wraz z partnerami planuje uruchomienie programu dla urządzeń Surface for Business, który umożliwi przedsiębiorstwom z sektora MŚP długoterminowy wynajem sprzętu wraz z pakietem usług. Model ten ma obejmować również gwarancję, dzięki czemu biznes nie
będzie musiał martwić się ewentualnymi naprawami sprzętu.