Państwo w cyfrowej odsłonie wg ministra Zagórskiego

Marek Zagórski
epoint

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, w swoim wystąpieniu podczas konferencji Państwo 2.0 podkreślał, że strategicznym celem rządu jest stworzenie państwa „w nowej odsłonie”… bardzo cyfrowej odsłonie.

– Strategicznym celem rządu jest stworzenie państwa „w nowej odsłonie”, gdzie źródłem zmian są nowoczesne technologie kształtujące oczekiwania odbiorców czyli obywateli.

– Państwo powinno w tym obszarze realizować działania koncentrujące się na obywatelu z dążeniem do osiągnięcia standardu usług jak w najlepszych podmiotach komercyjnych.

– Państwo musi pamiętać m.in., że obywatele wykazują podejście „mobile first” – „Musimy mieć to na uwadze tworząc e-usługi” – wskazał minister.

– Wyzwaniem jest dalsza rozbudowa infrastruktury z naciskiem na inwestycje państwa w sieci światłowodowe. „Program jaki realizujemy jest jednym z największych w Europie i najefektywniej prowadzony” – wskazał szef resortu.

– Jednym z naszych kluczowych celów rządu jest zdecydowany wzrost poziomu obsługi obywateli przez administrację. Jedną z inicjatyw w tym zakresie jest przeniesienie administracji do chmury. Ministerstwo cyfryzacji zakłada, że pierwsze postępowanie na usługi chmurowe ruszy w ciągu najbliższych tygodni.

– W następnym cyklu procesy cyfryzacyjny mają objąć m.in. wirtualny urząd skarbowy, wirtualną gminę, czy wręcz starostwo.

– Architektura informacyjna państwa – ten komponent ma być wzmocniony – zapowiedział minister.

– Ważny element to praca nad doręczeniami elektronicznymi. Jest to istotny element elektronizacji administracji – zwrócił uwagę szef resortu.

– Kluczowe zmiany w prawie – „Zmagamy się z prawem, które powstawało gdy zasada „obywatel na 1 miejscu” nie było powszechne. Jest szereg kwestii blokujących rozwój usług cyfrowych, a procedury zbyt skomplikowane. Zwróciliśmy się do środowisk biznesowych z wskazaniami co wyeliminować aby wdrożyć paperless, a usunąć zbędne procedury” – Zagórski.

– Wdrożenie zasady domyślności cyfrowej by ułatwić rozwój e-administracji. „Mamy nadzieje, że przegląd prawa zakończymy w połowie roku i będziemy gotowi z legislacją” – wskazał minister. Domyślność cyfrowa ma sprawić, by wszystkie procedury cyfrowe zostały zrównane z papierowymi.

– Cyberbezpieczeństwo – przygotowywać rozwiązania by krajowy system cyberbezpieczeństwa był jeszcze bardziej efektywny. Ustawa jest już w wykazie prac RM. „Chcemy doskonalić system ze świadomością ciągłego procesu w odniesieniu do gospodarki” – wskazał szef resortu.

– Program rozwoju kompetencji cyfrowych – zasilanie kadr zadaniem kluczowym i wąskim gardłem gospodarki opartej o dane

– Nowa wersja programu Polska Cyfrowa

– Wyzwaniem jest skorzystanie ze środków UE w ramach Digital Europe – resorty pracują, aby budżet był jak największy i poszczególne działania miały gotowość do korzystania i wpisywały w strategiczne cele.

–  „Liczbę osób z profilem zaufanym pokazujemy jako dobitny dowód, że Polacy przekonują się do cyfrowych usług (łącznie 5,4 mln i 800 tys. tylko od początku roku). Szacujemy, że to tempo będzie przyrastać” – wskazuje Zagórski.

– Państwo będzie zmierzać w projektach informatycznych do wypośrodkowania miedzy samodzielnym modelam działania, a kontraktami dla biznesu, wynika z wypowiedzi ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego. Widzi on potwncjał w realizacji przez biznes projektów chmurowych, czy cyberbepieczeństwa dla administracji.

– Rząd chce, aby światowa konferencja o internecie IGF, która odbędzie w listopadzie w Katowicach była promocją Polski, podjęła inicjatywy przeciw dzieleniu internetu oraz wspierające łączenie pokoleń, poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.