Scanlan, Huawei: Infrastruktura szansą dla polskiego 5G

SEG 2025

Infrastruktura polskich miast i dróg może okazać się wyjątkową okazją do budowy efektywnej kosztowo sieci 5G, poinformował ISBtech CTO Huawei Carrier Business Group Paul Scanlan.

Jednym z największych wyzwań związanych z wprowadzeniem 5G jest lokalizacja. Ale to samo dotyczy 4G. Zbudowanie stacji, znalezienie odpowiedniego miejsca, zakup ziemi, położenie kabli, doprowadzenie światłowodu i prądu to spore wyzwania. Dla Polski wiąże się z tym też szansa. Polska infrastruktura jest stosunkowo nowa. Dotyczy to zwłaszcza Warszawy” – powiedział ISBtech Scanlan podczas forum ekonomicznego TIME.

Zaznaczył, że wdrażając 5G z wykorzystaniem np. latarni ulicznych uzyskamy efekt synergii.

Jeśli chcemy w przyszłości mieć samochody autonomiczne lub podłączone do sieci, czy też inteligentne karetki, to nasze drogi muszą być połączone w ramach jednej sieci. Współdzielenie infrastruktury zmniejsza koszty operacyjne. Latarnie mają już podłączenie do prądu, kable są położone, a cena korzystania z lokalizacji należącej do państwa jest niższa niż gdyby była ona własnością podmiotu komercyjnego. To świetna okazja do wprowadzenia 5G. Myślę, że wyjątkowa dla Polski. Oznacza to, że wdrożenie w Polsce mogłoby być znacznie szybsze i przebiegać w inny sposób, dzięki temu nietypowemu podejściu” – zaznaczył CTO Huawei.

Chiński koncern Huawei to czołowy podmiot w dostarczaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) na świecie.

Sebastian Gawłowski

epoint