Rozporządzenie o 5G może być na dniach

epoint

Rozporządzenie dotyczące budowy sieci w technologii 5G może zostać przyjęte w najbliższym czasie, wynika z informacji ISBnews.

„’Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie minimalnych środków technicznych i organizacyjnych oraz metod, jakie przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa lub integralności sieci lub usług’ jest na ostatniej prostej. Kosmetyczne uwagi wniosło Rządowe Centrum Legislacji. W najbliższym czasie dokument ma zatwierdzić Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji” – powiedziało ISBnews źródło.

Wcześniej Komisja Europejska (KE) wskazywała termin na przyjęcie tego aktu do połowy maja. KE zaznaczała, że sieć 5G będzie jednym z najważniejszym elementów składowych gospodarki cyfrowej w kolejnej dekadzie.

Niedawny raport Instytutu Kościuszki „5G szanse, zagrożenia, wyzwania” oceniał, że „dynamika krajowych działań w zakresie wdrożenia sieci 5G w Polsce skupia się dotychczas na wypełnieniu minimalnych wymagań stawianych przez Unię Europejską”. Dodatkowo aukcja częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz została wstrzymana.

Jednocześnie, patrząc na szereg państw europejskich, warto wskazać, iż bardziej proaktywna rola państwa, wychodząca poza spełnianie podstawowych wymogów UE, znacznie wspiera wdrożenie sieci 5G. Do takich działań należą fundusze celowe na projekty B+R, inwestycje publiczne we wdrożenia pilotażowe czy nawet kampanie społeczne dotyczące wpływu masowej implementacji sieci 5G na rozwój gospodarczy. Ostatecznie nowoczesne sieci 5G są równie ważne dla gospodarki, co szlaki komunikacyjne czy infrastruktura lotnicza i kolejowa, stanowiąc swego rodzaju cyfrowe autostrady, które decydować będą o konkurencyjności gospodarek XXI wieku. […] Z kolei w odniesieniu do producentów sprzętu dla sieci 5G, jedynym europejskim krajem [który nie jest już członkiem UE], który do tej pory zdecydował się na wprowadzenie ograniczeń jest Wielka Brytania” – podano w raporcie Instytutu Kościuszki.

Komisja Europejska przygotowała rekomendacje do uwzględnienia przy budowie sieci 5G zawarte w ramach tzw. toolbox 5G.

Powinniśmy rozważyć uwzględnienie rekomendacji zawartych w toolbox Komisji Europejskiej. Wdrożenie ich w Polsce pomoże ograniczyć ryzyko związane z uruchomieniem sieci 5G. Jej budowa powinna stanowić jeden z fundamentów rozwoju ekonomicznego, szczególnie w czasie pandemii. Dlatego tak ważne jest sprawne zorganizowanie aukcji na częstotliwości. Kwestie bezpieczeństwa sieci są bardzo ważne – chodzi o zapewnienie Polakom prywatności. Kryteria dla podmiotów powinny być jasno zdefiniowane i wszyscy dostawcy powinni być traktowani jednakowo” – powiedział ISBnews wiceminister funduszy i polityki regionalnej i członek Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji Jacek Żalek.

Jeśli osiągniemy neutralność technologiczną, a nasze regulacje będą stabilne i zrozumiałe, to nasi operatorzy chętni przystąpią do aukcji. Im więcej konkurencji na rynku, tym lepsze warunki uzyskają konsumenci. Z tego powodu jest jasne, że dostawcy technologii powinni spełniać te same wymagania w zakresie bezpieczeństwa” – dodał Żalek.