Roboty, które samodzielnie się przemieszczają, rozpoznają kolory oraz kształty i położenie rozmaitych przedmiotów? Jeszcze do niedawna takie efekty można było zobaczyć jedynie w filmach.
Teraz to już rzeczywistość, która wyznacza kierunki rozwoju współczesnej gospodarki. Nowoczesna technologia szczególnie dużo zastosowań znajduje w branży automotive, medycynie oraz w magazynach i centrach logistycznych, które coraz częściej są zautomatyzowane. Rola ludzi ogranicza się jedynie do nadzorowania pracy maszyn.
Możliwości zastosowań robotów nie ograniczają się jednak tylko do przemysłu. Ogromny potencjał rozwoju mają roboty socjalne, które mogą wesprzeć w codziennym życiu miliony ludzi. Eksperci z branży IT już teraz poszukują rozwiązań, mających na celu stworzenie inteligentnych maszyn, z którymi ludzie będą mogli porozmawiać, a nawet wejść w interakcję na poziomie emocjonalnym.
Gra toczy się o niebagatelne pieniądze. Z najnowszego raportu Zion Market Research wynika, że do 2022 r. wartość rynku robotyki na świecie wyniesie co najmniej 34 mld USD. Dlaczego mechaniczne urządzenia, działające w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji mają coraz więcej zastosowań? Decyduje o tym, przede wszystkim, obniżka kosztów funkcjonowania, np. centrów magazynowych. Zastosowanie urządzeń działających w oparciu o nowoczesne technologie powoduje, że transport towarów jest znacznie bardziej efektywny, bezpieczny i szybszy.
Wyścig technologiczny sprawia, że firmy informatyczne tworzą coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Jedną z nich jest GlobalLogic. Specjaliści z tej firmy stworzyli Robotic Arm. Maszyna przenosi zapakowane w paczki towary i umieszcza je np. w koszach przeznaczonych do dalszej dystrybucji. Urządzenie rozpoznaje kolory, a także kształt i położenie zróżnicowanych obiektów.
Między innymi takie możliwości dało zastosowanie kamery sprzężonej z maszyną. Ramię robota wykonuje precyzyjne ruchy, które umożliwiają sortowanie przedmiotów według różnych kryteriów. W urządzeniu zastosowano m.in. algorytmy sztucznej inteligencji, które można rozbudować. Oznacza to, że Robotic Arm ma potencjał do dalszego rozwoju. Urządzenie może znaleźć wiele zastosowań m.in. w motoryzacji, a także w logistyce.
Twój przyjaciel robot
Równie dobre perspektywy rozwoju ma rynek robotów osobistych. Takie urządzenia już teraz wspierają codzienne życie wielu ludzi na całym świecie. Jak robot pomaga człowiekowi? Maszyna może umówić wizytę u lekarza w odpowiednim terminie czy też zbadać nasz ogólny stan zdrowia. Osobom mającym kłopoty ze wzrokiem roboty pomogą w przemieszczaniu się.
„Zakres pomocy na rzecz ludzi, ze strony inteligentnych maszyn, będzie systematycznie wzrastał. Roboty, w połączeniu ze sztuczną inteligencją coraz częściej będą wspierać personel medyczny szczególnie w zakresie skutecznej diagnostyki i metod leczenia ludzi. Jednocześnie zmniejsza się ilość wykwalifikowanego personelu medycznego. Pojawiającą się lukę mogą wypełnić inteligentne maszyny” – mówi Piotr Bartkiewicz, Delivery Center Head z koszalińskego oddziału GlobalLogic Poland Sp. z o.o.
Jedną z nich jest robot Knossos, opracowany przez specjalistów z GlobalLogic. Jest to mobilna maszyna wyposażona w czujniki oraz kamerę. Urządzenie, dzięki informacji otrzymywanej z systemu wbudowanego, odpowiadającego za przetwarzanie obrazu oraz generowanie na jego podstawie najbardziej optymalnej ścieżki, jest w stanie dotrzeć do wyznaczonego punktu, omijając wszelkie przeszkody.
Knossos jest platformą, którą można rozbudować o szereg dodatkowych funkcjonalności. Dzięki temu robot może być przydatny m.in. w opiece nad osobami w podeszłym wieku. Projekt może być również wykorzystany, jako element oprogramowania dla autonomicznych pojazdów, zautomatyzowanej logistyki, a także w rozwiązaniach dla nawigacji robotów przemysłowych.