Kanadyjska firma GSTS (Global Spatial Technology Solutions), działająca w obszarze Sztucznej Inteligencji (AI) i Analizy Morskiej, została wyłoniona w konkursie przez Kanadyjską Agencję Kosmiczną (CSA).
Projekt realizowany w ramach programu rozwoju technologii kosmicznej CSA polegał będzie na opracowaniu technologii wykorzystującej wizję komputerową i sztuczną inteligencję dla podejmowania lepszych decyzji podczas operacji w przestrzeni kosmicznej (takich jak np. lądowniki badawcze, łaziki, robotyka lub systemy obserwacji Ziemi).
„To wielka przyjemność być częścią tego projektu i móc wesprzeć GSTS naszym produktem, w zakresie oceny wydajności naszej nowo opracowanej jednostki przetwarzania danych Leopard w szeregu różnorodnych zastosowań odnoszących się do misji kosmicznych. Przetwarzanie danych na orbicie stanowi przełom w dotychczasowym podejściu do analizy informacji. Wierzymy, że udostępniona przez nas jednostka przetwarzania danych o nazwie Leopard, pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów misji. Stawiane przed zespołem KP Labs zadanie, polegające na przetestowaniu i adaptacji głębokich sieci neuronowych, niewykorzystywanych dotychczas w przestrzeni kosmicznej, umożliwi ich implementację w ramach jednostki obliczeniowej Leopard oraz pozostałej infrastruktury. Wierzę, że rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji wspomogą eksplorację kosmosu, w której autonomia poszczególnych rozwiązań pozwoli w przyszłości radzić sobie z coraz większą złożonością scenariuszy i odkrywać tajemnicze światy – powiedział Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs.
„Ten wkład umożliwi GSTS rozszerzenie zakresu rosnących możliwości AI na sektor kosmiczny, w celu wsparcia procesu podejmowania decyzji w oparciu o te same techniki, które stosujemy obecnie w obszarze morskim, umożliwiając wykrywanie, rozpoznawanie i przewidywanie danych zjawisk. Odzwierciedleniem zastosowanej technologii jest przykład umieszczenia na orbicie instrumentu optycznego, pełniącego rolę oczu, i komputera stanowiącego jego mózg, umożliwiającego natychmiastowe podjęcie decyzji w czasie rzeczywistym, bez konieczności przekazywania wszystkich danych na Ziemię. Jest to pierwszy krok w rozwoju prawdziwie autonomicznego potencjału kosmicznego – powiedział Richard Kolacz, dyrektor generalny GSTS.
Wizja komputerowa obejmuje automatycznej ekstrakcji, analizie i zrozumieniu informacji
pozyskanych z obrazów cyfrowych. Dzięki zastosowaniu uczenia maszynowego, które jest rodzajem sztucznej inteligencji, można znacznie usprawnić i zoptymalizować proces ekstrahowania istotnych informacji znacznie szybciej i dokładniej niż jest w stanie zrobić to człowiek. Dokładność i aktualność informacji stanowi klucz do eksploracji przestrzeli kosmicznej, jednego z najbardziej ekstremalnych środowisk, jakie można sobie wyobrazić.
KP Labs to innowacyjna firma z sektora New Space z siedzibą w Gliwicach. Misją spółki jest przyspieszenie eksploracji przestrzeni kosmicznej przez rozwój autonomicznych statków kosmicznych i technologii robotycznych. Doświadczenie KP Labs obejmuje m.in. oprogramowanie lotne, instrumenty do obrazowania hiperspektralnego, algorytmy AI oraz wysokowydajną jednostkę obliczeniową Leopard umożliwiającą przetwarzanie danych na orbicie.
GSTS jest liderem w dziedzinie rozwiązań sztucznej inteligencji dla obszarów morskich. Rozwiązania spółki mają na celu ratowanie życia, energii i środowiska w skali globalnej przez wykorzystanie innowacyjnych aplikacji opartych na powstających zbiorach danych i ich analizach. Umożliwiamy zaawansowane operacje oparte na podejmowaniu decyzji dla agencji cywilnych, handlowych i bezpieczeństwa oraz przemysłu.