SEG 2025

Polska jest wyjątkowym krajem na mapie 5G, ponieważ na jej terytorium jednocześnie prowadzone są badania nad najnowszymi technologiami oraz produkcja sprzętu je obsługującego, powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. 

Ericsson zademonstrował podczas Ericsson Radio tech Day, sześć najnowszych rozwiązań jakie powstają w polskim Centrum R&D. Pokazano między innymi kolejną generację urządzeń z rodziny RAN Compute Baseband, nowe i najbardziej wydajne BB6648 i BB6641.

Zostały one zaprojektowane tak, by sprostać wymaganiom wysokiej przepustowości dla sieci 5G. Przedstawiono również zastosowania Machine Learningu w projektach rozwoju oprogramowania sieci RAN oraz Ericsson Spectrum Sharing. ESS umożliwia  wdrożenie technologii 5G NR w oparciu o pasmo LTE. Niektóre z funkcjonalności tego rozwiązania powstają właśnie w Polsce.

Powinniśmy mówić o tym co możemy zrobić, aby Polska gospodarka i polskie firmy skorzystały z możliwości 5G i zrozumiały jak istotne jest włączenie się do procesu budowy przemysłu opartego o dane, szybki ich transfer, żeby doceniły możliwości chmury obliczeniowej, platform, algorytmów i sztucznej inteligencji. Inteligentna produkcja w Polsce może przynieść wzrost PKB nawet o 7 miliardów euro, dlatego potrzebujemy produktów Made in Poland. Rozwój oprogramowania 5G i komponentów radiowych w Polsce, które są realizowane już m.in. przez firmę Ericsson pomaga Polsce być jednym z wiodących innowatorów 5G w Europie. Sieci 5G będą stanowiły fundament dla rozwoju nowych usług  i aplikacji, które dokonają znaczących zmian w wielu gałęziach gospodarki – wskazałpodczas wydarzenia Marek Zagórski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pełnomocnik d/s Cyberbezpieczeństwa.

Ericsson zademonstrował także swój Router 6673, który został wybrany jako jeden z finalistów w konkursie Leading Light 2020 w kategorii „Najbardziej innowacyjny produkt telekomunikacyjny”.

Do wydarzenia zaproszono Startup WorkRoomGroup, który pokazał Platformę ConnectedVR. Umożliwia ona symulacje, treningi i komunikację w spersonalizowanej przestrzeni wirtualnej rzeczywistości. Ericsson współpracuje z WorkRoomGroup w ramach projektu 5S pilotowanego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Tylko odważne decyzje w kierunku 5G doprowadzą do prawdziwych przemian społecznych. 5G to nie tylko rozwój technologiczny, ale zmiana filozofii działania – powiedział  Profesor Mischa Dohler, specjalizujący się w najnowszych technologiach z King’s College London.

Ericsson z dumą podkreśla swoje zaangażowanie w Polsce. Cieszymy się,  iż możemy podzielić  się z naszymi klientami rozwiązaniami jakie powstają w kraju, a także pokazać jak wygląda produkcja sprzętu firmy, która powstaje w Tczewie – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

W Łodzi i Krakowie działa centrum badawczo-rozwojowe, a w Tczewie produkowany jest sprzęt radiowy gotowy obsłużyć 4G i 5G. Efekty pracy polskich inżynierów wykorzystują operatorzy telekomunikacyjni w wielu krajach świata, w Polsce są nimi Play i Polkomtel. W przyszłości sprzęt znad Wisły zostanie wykorzystany do budowy sieci 5G w Polsce oraz w innych krajach Europy.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments