Firma Sony poinformowała o wydaniu kolejnej aktualizacji systemu NUCLeUS, będącego niezależnym od dostawców sprzętu, rozwiązaniem do obsługi obrazów medycznych. Bezpośrednim powodem wprowadzenia aktualizacji jest trwająca pandemia. Użytkownicy najnowszej wersji zyskają możliwość zdalnej obserwacji pacjentów i nowe funkcje nagrywania do użytku na salach operacyjnych, oddziałach intensywnej terapii, w pracowniach endoskopowych, gabinetach zabiegowych i innych częściach szpitala.
Platforma NUCLeUS, stworzona z myślą o niezależności od dostawców sprzętu i we współpracy z czołowymi chirurgami, pomaga personelowi medycznemu przygotowywać, rejestrować i udostępniać wszelkiego rodzaju materiały wideo, zdjęcia oraz inne dane o pacjencie. NUCLeUS wpisuje się w potrzeby personelu medycznego i różne zastosowania. Łączy urządzenia, aplikacje, materiały wideo i — co najważniejsze — ludzi, przez co pozwala lepiej wykorzystywać obrazy.
W najnowszej wersji platformy NUCLeUS dodano szereg funkcji i możliwości. Jedną z nich jest ulepszona, dwukierunkowa funkcja telestracji, dzięki której wielu zdalnych użytkowników ma możliwość równoczesnego dodawania adnotacji, rysowania i wyróżniania ważnych fragmentów w przesyłanym na żywo strumieniu wideo. Obraz taki może grupowo oglądać i omawiać w czasie rzeczywistym wielu odbiorców, którzy ze względu na dystansowanie społeczne przebywają w różnych lokalizacjach.
Dodano także nowe funkcje nagrywania przeznaczone do użytku przede wszystkim w laryngologii, urologii, położnictwie, okulistyce, a także w ośrodkach chirurgii ambulatoryjnej i gabinetach prywatnych specjalizujących się w chirurgii plastycznej, diagnostyce jelita grubego i innych dziedzinach.
„Firma Sony pracuje nad rozwojem platformy NUCLeUS i jej ciągłym dostosowywaniem do potrzeb pacjentów i personelu medycznego” — wyjaśnia Ludger Philippsen, dyrektor działu Healthcare w Sony Professional Solutions Europe.
„Dobrym tego przykładem jest zdalna obserwacja pacjentów. Wprowadziliśmy ją, by szpitale mogły łatwiej radzić sobie z codziennymi wymogami stawianymi przez pandemię koronawirusa. Gdy zaczęła się epidemia, pomagaliśmy szpitalom i dostawcom usług medycznych w zmianie metod pracy i dostarczaliśmy pracownikom służby zdrowia narzędzia, których potrzebowali do dalszej troskliwej opieki nad pacjentami” – dodaje.
Do nowych funkcji platformy NUCLeUS należą:
- „Mozaikowa ściana wideo” zapewniająca pogląd na prowadzone działania dzięki prezentacji na jednym monitorze, w formie kafelków lub mozaiki, strumieni wideo ze źródeł obrazu na wielu salach operacyjnych i oddziałach intensywnej terapii.
- Funkcja strumieniowej transmisji do iPada, dzięki której zespół medyczny na sali operacyjnej ma dostęp z iPada do obrazów z dowolnego urządzenia i może śledzić przebieg zabiegu praktycznie bez żadnych opóźnień.
- Wysokiej jakości system konwersji 4K umożliwiający konwersję do formatu 4K każdego materiału wideo o rozdzielczości HD. Stosowane przy tym zaawansowane algorytmy zwiększania rozdzielczości przewyższają standardową interpolację, nadając przekształconemu materiałowi niezwykle wysoką rozdzielczość.
- Dostosowywany, rozszerzony system relaksowania pacjenta pomagający zmniejszyć niepokój pacjenta i stworzyć kojącą, swobodniejszą atmosferę poprzez odtwarzanie na sali operacyjnej utworów muzycznych i filmów.
- Funkcja przerw kontrolnych z listami kontrolnymi pomagającymi monitorować przestrzeganie standardów bezpieczeństwa przed rozpoczęciem, w trakcie i po zakończeniu zabiegu.
- Dodatkowe funkcje drukowania, umożliwiające użycie oferowanej oddzielnie kolorowej drukarki cyfrowej A4 UP-DR80MD do drukowania fotografii rejestrowanych przez system NUCLeUS na sali operacyjnej. Funkcja automatycznego drukowania rozszerza funkcjonalność drukowania z systemu CMS (systemu zarządzania materiałami, ang. Content Management System) o gromadzenie wstępnie zdefiniowanej liczby zdjęć oraz ich automatyczny wydruk po osiągnięciu tego poziomu.
- Pełna zgodność z najnowszymi kamerami Sony — PTZ i stacjonarnymi, HD i 4K