Tylko w drugim kwartale 2020 roku na całym świecie sprzedano 294,7 mln smartfonów. Choć coraz trudniej wyobrazić sobie, jakie jeszcze funkcje mogą pojawić się w tego typu urządzeniach, to wyścig innowacji wciąż trwa. I nie chodzi tylko o wydajność czy takie nowinki technologiczne jak elastyczne ekrany, które jeszcze przez długi czas będą niedostępne dla zwykłego użytkownika, ale też o udoskonalenia najpopularniejszych funkcji. Urządzenia mobilne kryją w sobie jeszcze wiele miłych niespodzianek.
Standardowo każdy smartfon poza funkcjami telefonu wyposażony jest dziś w aparat, łącze internetowe, GPS czy odtwarzacz plików multimedialnych. Poza tym użytkownik ma możliwość instalowania aplikacji, które mogą dodatkowo rozszerzyć funkcjonalność urządzenia, często w sposób zupełnie zaskakujący nawet dla producenta. Właśnie ze względu na tak szerokie zastosowanie telefon z dotykowym wyświetlaczem stał się jednym z najpopularniejszych przenośnych urządzeń elektronicznych.
Ze smartfonów korzysta aktywnie ponad 3,5 miliarda ludzi na świecie. Dla jednych są środkiem komunikacji, dla innych narzędziem pracy lub centrum rozrywki. Za pomocą smartfonu wysyłamy maile, robimy zakupy, załatwiamy sprawy urzędowe, korzystamy z mediów społecznościowych, a nawet płacimy za zakupy. Niemal z każdym kolejnym modelem przed użytkownikami otwierają się nowe możliwości.
Kinowe wrażenia
Podstawowym elementem każdego smartfona jest oczywiście wyświetlacz. Producenci nieustannie pracują nie tylko nad jakością obrazu, ale też komfortem użytkowania. Dobrym przykładem może być marka TCL, znana polskim użytkownikom między innymi z telewizorów, która przekuwa bogate doświadczenie w obróbce obrazu na ogromną zaletę swoich urządzeń mobilnych.
„Treści wyświetlane na ekranie nowego smartfona TCL 10 PLUS obrabiane są w czasie rzeczywistym przez specjalnie do tego stworzony procesor obrazu Display Engine, który współdziała z oprogramowaniem NXTVISION. Dzięki temu kolory wyświetlane na panelu AMOLED robią powalające wrażenie niezależnie od warunków oświetleniowych. Dodatkowo procesor ten pozwala na konwertowanie wideo SDR na HDR w czasie rzeczywistym, a także wspiera standard HDR10 dla usług streamingowych. Jednocześnie panoramiczny ekran 6,47” za sprawą formatu 19,5:9 i efektownych zagięć świetnie leży w dłoni” – powiedział Daniel Szoszew, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Cyfrowego Centrum Serwisowego S.A., dystrybutora telefonów marki TCL.
Jeszcze bardziej multimedialny
Jedną z dobrze znanych funkcji smartfona jest Bluetooth, czyli standard bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, który umożliwia m.in. podłączenie słuchawek czy sparowanie ze smartwatchem.
„Wspomniany model TCL 10 Plus pozwala odkryć tę technologię przesyłania danych na nowo. Super Bluetooth umożliwia bezprzewodowe podłączenie do telefonu aż czterech urządzeń audio jednocześnie. W ten sposób można za pomocą głośników wypełnić dźwiękiem nawet duże pomieszczenie lub podzielić się swoją ulubioną muzyką z bliskimi łącząc się z ich słuchawkami. Doskonałe doznania muzyczne zapewniają również obsługiwane przez urządzenie technologie przesyłania dźwięku wysokiej jakości – APT-X, APT-X HD, LDAC, AAC” – dodał ekspert Cyfrowego Centrum Serwisowego S.A.
Nigdy więcej rozładowanej baterii
Chyba każdy posiadacz jakiegokolwiek przenośnego urządzenia elektronicznego przekonał się, że bateria zawsze rozładowuje się w najmniej odpowiednim momencie. Można nie ruszać się z domu bez ładowarki lub powerbanku albo zainwestować w smartfona z funkcją ładowania zwrotnego OTG, która umożliwia naładowanie innych urządzeń, np. smartwatcha lub słuchawek. Dzięki temu można też poratować znajomych w sytuacji, gdy stan baterii w ich smartfonie zaświeci się na czerwono. Niestety, obecnie czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu jest ceną, jaką płacimy za wysoką wydajność i coraz bardziej zaawansowane funkcje nowych smartfonów. Dlatego bardzo przydatna jest funkcja szybkiego ładowania, którą producenci coraz częściej dodają do urządzeń.
Cichy doradca
Kolejną ciekawostką w smartfonach nowej generacji są aparaty wspierane sztuczną inteligencją. Brzmi imponująco i tak też działa. Za tajemniczym skrótem AI kryją się algorytmy uczenia maszynowego, które w tym przypadku rozpoznają scenerię i dobierają odpowiednie ustawienia aparatu. Sztuczna inteligencja w połączeniu z wysoką rozdzielczością aparatu pozwala uchwycić fotografowane obiekty z ich najdrobniejszymi szczegółami. Jeżeli dodamy do tego technologię łączenia pikseli 4-in-1, która pomaga uzyskać dwukrotnie jaśniejsze zdjęcia w nocy, to otrzymujemy urządzenie o niemal nieograniczonych możliwościach tworzenia obrazu.
Dzisiejsze smartfony na każdym kroku udowadniają, jak nieograniczone są możliwości technologii. Z biegiem lat zmieniał się wygląd urządzeń mobilnych, rozmiar i funkcje. Pomimo to wciąż okazuje się, że nawet najbardziej udane rozwiązania mogą być jeszcze lepsze. A przy tym wcale nie muszą kosztować fortuny.