SEG 2025

Polski sektor IT ma szansę w najbliższych latach wejść do europejskiej czołówki, jednak zależy to od tego, czy skorzysta z szans na dalszy rozwój, które się przed nim otwierają w 2021 roku. Zespół JP Weber wskazał kluczowe kwestie w obszarach takich jak: prawo, fuzje i przejęcia, podatki, księgowość i kadry. 

Piotr Kucharczyk, CFA, dyrektor M&A w JP Weber

Firmy sektora IT odczuły spowolnienie, a dynamika wzrostu tego sektora spadła o połowę, do poziomu +6% r/r. Jednak w porównaniu z innymi gałęziami gospodarki, zdecydowanie spółki te wykazują odporność na obecnie trwający kryzys. Przed polską branżą IT prognozowane odbicie gospodarcze w 2021 roku otwiera szanse, równocześnie spółki chcące dalej się rozwijać mogą napotkać wyzwania w zakresie prawa, podatków fuzji i przejęć oraz kadr i HR” – mówi Piotr Kucharczyk, CFA, dyrektor M&A w JP Weber i szef multidyscyplinarnego zespołu Smart Tech, który przygotował raport pt. „Szanse i wyzwania dla sektora IT”

Zespół JP Weber przygotował zestawienie kwestii, które w nadchodzącym roku mogą pozwolić spółkom informatycznym rozwinąć skrzydła.. W raporcie wskazane są także wyzwania, z którymi w czasie 2021 roku firmy będą musiały sobie poradzić. Wiele z nich to kontynuacja dotychczasowych kwestii, jednak równocześnie 2021 rok zapowiada się szczególnie aktywny w zakresie legislacyjnych zmian. Czy polskie firmy IT są gotowe na dostosowanie się do coraz bardziej wyregulowanego otoczenia prawnego? 

Prawo w IT

Efektem dynamicznego rozwoju rynku IT są liczne zmiany w prawie dotyczącym branży cyfrowej i nowoczesnych technologii. Większość planowanych zmian w polskim czy europejskim prawie pozwoli na dalszą cyfryzację kolejnych branż, co w naturalny sposób może spowodować znaczy wzrost liczby klientów, którzy są zmuszeni wprowadzić cyfrowe rozwiązania do swoich firm, chociażby w obszarze zarządzania. Na 2021 r. planowane jest między innymi  wejście w życie, oczekiwanych dyrektyw dot. sektora IT, które aktualnie są implementowane do polskiego prawodawstwa. Równocześnie jednak nowe przepisy prawa powodują coraz większą odpowiedzialność cywilną, a także obowiązki dla przedsiębiorców działających w branży IT.

Fuzje i przejęcia w IT

Rok 2021 będzie kontynuacją silnego trendu wzrostowego w branży IT co przełoży się również na zwiększoną aktywność na rynku M&A. Apetyt kupujących wynikający
z dobrych perspektyw dla branży w średnim i długim terminie będzie spotykał się
z wysokimi wycenami spółek, branża IT pozostanie jedną z najdroższych jeśli chodzi
o mnożniki sprzedaży i EBITDA. Pozostawanie na piedestale wynika z chęci kupowania biznesów charakteryzujących się zarówno wysoką dynamiką wzrostu, jak i wysoką defensywnością i zdolnością adaptacji do zmieniającego się w sposób nieprzewidywalny otoczenia. Pomimo istotnego wzrostu wynagrodzeń polscy gracze będą nadal ciekawym celem inwestycyjnym przede wszystkim dla spółek z Europy Zachodniej i USA, ceniących jakość pracy polskich informatyków oraz bardzo korzystny stosunek wynagrodzenia do jakości oferowanych usług.

Podatki w IT

Polskie prawo podatkowe daje szereg możliwości optymalizowania poziomu obciążeń podatkowych przedsiębiorstw z branży IT. Każde rozwiązanie wiąże się z jednak z pewnymi warunkami lub ograniczeniami, które powinny zostać szczegółowo przeanalizowane przez podatnika jeszcze przed podjęciem decyzji o wdrożeniu. Rok 2021 to kolejny rok obowiązywania preferencji podatkowych, które można z sukcesem wdrożyć w branży IT, a także wprowadzenie nowych, dotychczas niedostępnych dla polskiej branży IT rozwiązań.  Wykorzystanie możliwości związanych z nowymi preferencjami podatkowymi pozwoli na zwiększenie potencjału spółek informatycznych zarówno poprzez ograniczenie kosztów działalności, jak i zmniejszenie wpływu wyzwań takich jak np. wysokie koszty R&D. Równocześnie jednak część spółek z branży musi zmierzyć się z kwestią opodatkowania podatkiem CIT spółek jawnych i komandytowych. Ponad 5 proc. polskich spółek komandytowych świadczy usługi z zakresu informacji i komunikacji, pośród których znajdują się numery PKD odpowiadające za działalność w branży IT

Księgowość i HR w IT

Rola dostawców usług lub wewnętrznych działów finansowo-księgowych firmach branży IT to zapewnienie zarządzającym danych jak najbardziej aktualnych, funkcjonalnych, jakościowych danych o stanie biznesu w tak dynamicznym, jak dziś, otoczeniu. Maksymalne wykorzystanie dostępnych narzędzi podatkowych zależy również od właściwie przygotowanych informacji finansowych oraz dokumentacją podatkową, żeby stanowiło faktyczne wsparcie biznesu, a nie powód do stresu. Czyli tak naprawdę możliwość realnego skorzystania z ulg proponowanych także firmom sektora IT zależy od jakości dokumentacji księgowej. Od kilku lat największym wyzwaniem stojącym na przeszkodzie do jeszcze szybszego rozwoju polskiej branży IT jest duża konkurencja na rynku pracy. Stale rosnące koszty zatrudnienia, a także nowe obciążenia związane między innymi z wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych mogą w najbliższym czasie stanowić wyzwanie zwłaszcza dla małych firm.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments