Skanska, jako jeden z pierwszych inwestorów w Polsce, wprowadziła możliwość odbiorów mieszkań w szczególnym trybie związanym z pandemią. Do tej pory z rozwiązania mogli skorzystać właściciele nowych mieszkań na trzech warszawskich osiedlach – na osiedlu Holm House, na Osiedlu Mickiewicza oraz na osiedlu Park Skandynawia. Czym hybrydowa procedura różni się od standardowego odbioru i jak nowe rozwiązanie oceniają klienci?
Proces odbioru mieszkania w trybie hybrydowym zachowuje wszystkie elementy standardowej procedury. Jest jednak praktyką umożliwiającą zmniejszenie liczby spotkań i czasu bezpośredniego kontaktu między klientem, a przedstawicielami dewelopera, co w sytuacji pandemicznej, w której zrodził się ten standard, w znacznym stopniu wpływało na ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Tym samym zapewniając komfort i bezpieczeństwo, zarówno nowym właścicielom nieruchomości, jak i deweloperowi.
W czasie pandemii najistotniejsze jest zapewnienie szeroko pojętego bezpieczeństwa naszym pracownikom i klientom. Dlatego wypracowaliśmy model działania, który umożliwił nam dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Wprowadzając odbiory mieszkań w szczególnym, hybrydowym trybie, udało się nam wypracować efektywny sposób przekazywania mieszkań ich nowym właścicielom – komentuje Filip Malarski, Menadżer ds. Jakości i Gwarancji w spółce mieszkaniowej Skanska.
Jak wygląda hybrydowy odbiór mieszkania?
Przed rozpoczęciem hybrydowego odbioru każdy nabywca otrzymuje instrukcję przebiegu całego procesu. Wchodząc na teren osiedla, jest “prowadzony” do mieszkań poprzez system specjalnych infografik komunikacyjnych i przygotowanych wcześniej wytycznych, które ułatwiają nawigację po terenie inwestycji.
Gdy jest już w mieszkaniu, samodzielnie tworzy listę pytań oraz ewentualnych usterek. Kiedy lista jest już gotowa, może zadzwonić pod podany wcześniej numer – wówczas dołącza do niego dyżurny inżynier Skanska i szczegółowo omawia wszelkie wątpliwości.
Nabywcy doceniają odbiór swojego „M” w hybrydowym trybie
Hybrydowe odbiory zostały do tej pory przeprowadzone w trzech inwestycjach Skanska – na osiedlu Holm House, na Osiedlu Mickiewicza i na osiedlu Park Skandynawia. Po ich zakończeniu klienci zostali poproszeni o wyrażenie swoich opinii na temat nowego rozwiązania zaproponowanego przez dewelopera. Znakomita większość nabywców 95% stwierdziła, że hybrydowy odbiór spełnił ich oczekiwania.
Doceniona została także jakość przekazywanej przed odbiorem informacji. Najwyżej oceniono bezpieczeństwo blisko 100% ankietowanych, czuło się pewnie podczas odbioru przy zastosowanych przez firmę środkach ostrożności. Ten wynik jest szczególnie istotny, bo bezpieczeństwo pracowników i klientów jest w Skanska jedną z najważniejszych wartości.
– Ankiety z klientami przeprowadzamy i analizujemy systematycznie – w tygodniowych cyklach. Dzięki temu na bieżąco możemy reagować i odpowiadać na zgłaszane potrzeby nowych właścicieli mieszkań oraz udoskonalać hybrydowy model odbiorów. Rozmawiamy z naszymi klientami i odnosimy wrażenie, że zaproponowane przez nas nowe rozwiązanie jest dla nich bardziej komfortowe, niż to standardowe, podczas którego nasz inżynier towarzyszył od samego początku. Oglądając mieszkanie samodzielnie, nabywcy czują się bardziej swobodnie, a jednocześnie wiedzą, że mają możliwość uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania od razu po wizycie w mieszkaniu. – dodaje Malarski
Odbiór kluczy poprzedzony gruntowną kontrolą dewelopera
Przekazanie kluczy do mieszkania to ostatni etap w procesie oddawania lokalu do użytku nowemu właścicielowi. Jednak zanim to nastąpi, przeprowadzanych jest kilka odbiorów wewnętrznych – opartych na ściśle określonych normach wykonawczych. Kolejną rutynową procedurą jest wizja lokalna – to właśnie wtedy inwestycja jest odwiedzana przez przedstawicieli funkcji. BHP, Projektu, Jakości i Gwarancji, Marketingu, a także Członków Zarządu odpowiadających za Sprzedaż i Relacje z Klientami.
Ich zadaniem jest spojrzenie na inwestycję oczyma klienta, co umożliwia poprawę ewentualnych niedociągnięć jeszcze przed pojawieniem się w mieszkaniu nowego właściciela. Dzięki rzetelnej kontroli w trakcie całego procesu oddawania mieszkań do użytku, hybrydowy odbiór lokalu przez nowego właściciela staje się czystą formalnością.