epoint

Polski startup Ramp, który tworzy infrastrukturę dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa, pozyskał ponad 37 mln zł (10,1 mln dolarów) na rozwój swojej platformy. Rundzie seed przewodziły amerykański fundusz NfX oraz Galaxy Digital, a w gronie inwestorów znalazła się m.in. Mozilla.

Ramp to polski startup, który rozwija wszechstronną infrastrukturę płatnicza dla aplikacji wykorzystujących kryptowaluty i inne cyfrowe aktywa. Oferuje SDK, które pozwala na tzw. on‑ramping – wymianę walut fiducjarnych (jak złoty, euro, czy dolar) na kryptowaluty bezpośrednio w portfelach i aplikacjach (web oraz mobile), bez konieczności przełączania się między nimi. W ten sposób Ramp ułatwia deweloperom tworzenie aplikacji, które wykorzystują możliwości blockchaina i oferują prostotę płatności porównywalną do świata e-commerce. W rezultacie są one bardziej dostępne dla masowego użytkownika.

Pixabay

Startup został założony w roku 2018 przez Szymona Sypniewicza (CEO) i Przemka Kowalczyka (CTO, CPO). Obaj pracowali w innym startupie związanym z blockchain i odkryli tam problemy związane z zakupem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. W tym samym roku pozyskali w rundzie pre-seed 1,2 mln dolarów od funduszy i aniołów biznesu – w tym Fabric Ventures, Firstminute Capital, Seedcamp i MakerDAO. Startup wziął też udział w programie akceleracyjnym Huge Thing, w którym współpracował z Alior Bankiem.

Dziś Ramp ma ponad 200 partnerów, którzy wykorzystują rozwijaną przez firmę infrastrukturę. To między innymi Mozilla, Opera, Dapper Labs, Sorare i najpopularniejsze aplikacje do kryptowalut i DeFi, jak Aave, Argent i Zerion. Ramp działa na podstawie brytyjskich przepisów i jest zarejestrowany w Financial Conduct Authority w związku z działalnością na rynkach kryptowalut.

Teraz Ramp pozyskał ponad 37 mln zł (10,1 mln dolarów) w rundzie seed, której przewodziły NfX oraz Galaxy Digital. NfX to amerykański fundusz venture capital, znany z inwestycji m.in. w Lyft, Flickr, Patreon, czy Doordash. W rundzie udział wzięła też Mozilla, dotychczasowi inwestorzy – Seedcamp i Firstminute Capital, a także grupa aniołów biznesu. W tym gronie znaleźli się m.in. Balaji S. Srinivasan (były CTO Coinbase), Taavet Hinrikus (CEO i założyciel Wise, dawniej TransferWise), Roham Gharegozlou (CEO i założyciel Dapper Labs), Piotr Pisarz (CEO i założyciel Uncapped) i Bartek Pucek.

Wykorzystanie produktów opartych o krypto przez masowego użytkownika to tylko kwestia czasu. Ten czas zależy od ich użyteczności. Dotychczas aplikacje i produkty krypto miały wysoką barierę wejścia. Korzystanie z wielu wymagało na start biegu przez płotki, czego masowy użytkownik nigdy nie zrobi. Ramp znacząco obniża barierę wejścia dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z krypto. Nie tylko dla użytkowników, ale też dla deweloperów. Wierzymy, że Ramp pomoże znacząco przyspieszyć adopcję krypto i zwiększy popularność tego ekosystemu ponad garstkę entuzjastów ­– mówi Morgan Beller, General Partner w NfX.

Ramp wykorzysta pozyskany kapitał, by dalej rozwijać swój produkt. Startup planuje skalować swoją działalność – otworzyć infrastrukturę na większych partnerów, z większą liczbą użytkowników, a także poszerzyć listę zastosowań dla platformy. W tym celu Ramp planuje trzykrotnie powiększyć swoje zespoły, przede wszystkim produktowy, operacyjny i biznesowy. Ramp prowadzi obecnie rekrutację m.in. na stanowiska specjalistów i menedżerów produktu, designerów, programistów, sprzedawców oraz wiele innych. Zdecydowaną większość z nich planuje zatrudnić w polskim biurze.
Startup planuje też ekspansję na kolejne rynki i pozyskanie licencji, które umożliwią mu funkcjonowanie w zgodzie z lokalnymi przepisami i regulacjami.

Niewiele rzeczy ma taki wpływ na wzrost gospodarczy gospodarki, ludzką pracę i innowacje technologiczne, jak usługi finansowe. Jeśli chcemy dalej rozwijać się jako społeczeństwo, musimy mieć pewność, że nasze systemy finansowe za nami nadążają. Krypto to jeden z bardziej obiecujących sposobów na rozwój systemów finansowych i płatności. Jednak przez lata był to sektor skupiony na spekulacjach i tworzeniu produktów takich, jak giełdy kryptowalut. Każdy kolejny sposób na wykorzystanie krypto wyglądał jak stworzony na siłę. Wierzymy, że teraz jest czas, by branża krypto zaczęła tworzyć naprawdę użyteczne aplikacje. Tworzymy Ramp po to, by ułatwić masowemu odbiorcy wejście do tego świata – mówi Szymon Sypniewicz, CEO i współtwórca Ramp.

Przemek Kowalczyk i Szymon Sypniewicz

Obserwujemy, jak krypto zmienia kolejne obszary naszego życia. Rewolucjonizuje branżę kreatywną dzięki NFT, demokratyzuje finanse za sprawę DeFi i pomaga przemyśleć nasze podejście do systemów płatności. Stworzyliśmy Ramp, by umożliwić korzystanie z wszystkich tych rozwiązań masowemu użytkownikowi, przyzwyczajonemu do łatwych zakupów online, a który zwyczajnie bał się kupowania krypto za pośrednictwem giełd – dodaje Przemek Kowalczyk, CTO i współtwórca Ramp.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments