epoint

Płatności bezgotówkowe bez pośredników? Taki plan ma Janusz Diemko, były prezes Polskich e-Płatności, First Data i Euronet Polska. Współtworzony przez niego fintech Xelo prowadzi projekt badawczy mający celu zmianę obecnego, mocno skomplikowanego, schematu usług płatniczych. Spółka, finansowana przez fundusze VC, aniołów biznesu i NCBR zapowiada, że ten świat czeka rewolucyjna zmiana.

Rynek płatności bezgotówkowych funkcjonuje dzięki skomplikowanej infrastrukturze technicznej służącej do dokonywania i akceptacji płatności (certyfikowany software i hardware). Świat ten oparty jest ze strony płacącego o organizacje płatnicze typu VISA czy Mastercard, a po stronie przyjmujących płatność o terminale płatnicze, agentów rozliczeniowych oraz procesorów transakcji. Każdy z tych elementów generuje koszty dla przedsiębiorców, mimomimo że ostatecznie płatność wysłana przez kupującego z jednego banku trafia po prostu na rachunek bankowy sprzedającego.

Xelo, dzięki technologii rozwijanej w projekcie badawczym współfinansowanym przez NCBiR, chce maksymalnie uprościć schemat płatniczy i autoryzacyjny. Co więcej, nowe narzędzie nie będzie potrzebowało ani dotychczasowej, ani nowej, dodatkowej infrastruktury, aby zrealizować transakcję w sklepie stacjonarnym czy w Internecie dostarczając jednocześnie dodatkowe usługi dla przedsiębiorców i klientów „jednym kliknięciem w telefonie”. Wystarczy jedynie aplikacja Xelo u klienta i akceptanta oraz integracja z software i hardware w punkcie sprzedaży, by realizować płatność.

W rozwiązaniu Xelo Pay smartfon lub tablet z systemem Android czy iOS może przyjmować płatność, zastępując terminal płatniczy (po stronie akceptanta – sprzedającego), jak również płacić zastępując kartą płatniczą (po stronie płatnika). Dzięki temu każdy, kto będzie posiadał tę aplikację i spełni określone kryteria, może stać się płatnikiem lub akceptantem płatności. Transakcja płatności ma być realizowana bez konieczności zbliżenia telefonu do jakiegokolwiek urządzenia.

Janusz Diemko, prezes zarządu Xelo SA

Pracujemy nad globalną innowacją produktową i zakładamy, że nasze badania w tym obszarze zakończą się pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku. System Xelo Pay, nad którym pracujemy, ma być 4-tą generacją schematu płatniczego i będzie posiadał przewagi nad każdym z aktualnych rozwiązań. – zarówno w kontekście ergonomiczno-użytkowym jak i kosztowym – mówi Janusz Diemko.

Jak to zadziała?

Metodę szybkich i bezpiecznych płatnościach z konta na konto umożliwia unijna dyrektywa PSD2, już implementowa etapami także w Polsce. Xelo bada nie tylko możliwości, jakie daje PSD2, ale także inne metody dzięki którym, możliwy będzie transfer środków wprost z konta na konto. Płatność inicjowana będzie poprzez wybranie jako formy płatności transakcji Xelo Pay a środki pobierane bezpośrednio z rachunku bankowego płatnika korzystającego z aplikacji Xelo.

Xelo Pay sprawi, że proces transakcji stanie się integralną częścią procesu sprzedaży, a dzięki naszemu rozwiązaniu firmy będą mogły płacić znacznie mniej za obsługę płatności bezgotówkowych w swoim biznesie – komentuje rozwiązanie Janusz Diemko i dodaje, że przedsiębiorcy i konsumenci poszukują bezpiecznych, bezdotykowych rozwiązań i tu aplikacje na smartfony lub tablety wypierają z punktów sprzedaży dotychczasowe urządzenia. Xelo Pay pozwoli przedsiębiorcom i klientom płacić i przyjmować płatność w jednej aplikacji.

Janusz Diemko to uznany w branży manager z ponad 20-letnim doświadczeniem w sektorze płatności, ponadto konsultant i inwestor w fintechach. Zanim dołączył do spółki był m.in. prezesem w Polskich e-Płatnościach, First Data Polska-Polcard, i w Euronet Polska, przewodniczącym Komitetu Agentów Rozliczeniowych oraz członkiem Rady ds. Systemu Płatniczego w Narodowym Banku Polskim.

Oprócz łatwego płacenia i przyjmowanie płatności nasza aplikacja daje dostęp do wszelkich danych dotyczących bieżącej i wcześniejszych transakcji, a intuicyjny portal merchanta da wgląd w statystyki potrzebne przedsiębiorcy, łącząc dane ze sprzedaży internetowej i w tradycyjnym sklepie. System płatniczy Xelo Pay będzie można prosto zintegrować z dostępnymi na rynku systemami sprzedażowymi i aplikacjami sieci handlowych. – wyjaśnia Diemko.

Obniżka kosztów obsługi płatności

Xelo Pay ma być implementowane w różnych branżach bez dodatkowej infrastruktury technicznej. Ponadto system daje możliwość wdrożenia płatności w aplikacjach mobilnych klientów np. sieci handlowych, stacji benzynowych czy firm kurierskich. Ponadto, w innowacyjnej metodzie Xelo Pay będzie jedna jedyna opłata transakcyjna.

Spółka jest w trakcie uzyskiwania statusu Krajowej Instytucji Płatniczej w KNF i kończy właśnie testy wersji beta swoje aplikacji mobilnej. Rozwój Xelo Pay finansują m.in. inwestorzy prywatni oraz fundusze VC w tym Leonarto VC i Trade Bridge, kontrolowana przez Józefa Biegaja, współwłaściciela Grupy Impel. Spółka pozyskała także finansowanie z NCBiR na prace badawcze i rozwojowe.

Widzimy duże zainteresowanie inwestorów naszym projektem. Jesteśmy w trakcie rozmów z kilkoma potencjalnymi, nowymi partnerami finansowymi w Xelo. Jeszcze w tym roku planujemy pozyskać kolejne kilka mln zł finansowania na rozwój produktu, a także na wdrożenie rynkowe. – podkreśla Diemko.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments