DataArt, firma zajmująca się doradztwem technologicznym na skalę globalną, otworzyła nowy oddział w Krakowie. Do końca przyszłego roku planuje zatrudnić w nim 90 specjalistów IT. Krakowski oddział to trzecia filia DataArt w Polsce. Firma prowadzi obecnie biura w Lublinie i Wrocławiu, współpracując z 370 ekspertami.
W ciągu kilku lat obecności w Lublinie i Wrocławiu DataArt osiągnęła wysoki poziom rozpoznawalności marki i uważamy, że potencjał do dalszego wzrostu zatrudnienia jest naturalnie ograniczony. Równocześnie obserwujemy lawinowy wzrost zapotrzebowania na usługi programistyczne. Stąd podjęliśmy decyzję o otwarciu nowego oddziału w Krakowie i zainteresowaniu ekspertów IT naszą firmą na nowym, lokalnym rynku. Uważamy, że jesteśmy w stanie w ciągu roku zbudować w Krakowie 90-osobowy zespół. Poszukujemy osób pracujących w różnych technologiach, ze szczególnym nastawieniem na Javę, JavaScript, .NET, Android, iOS, a także testerów oprogramowania oraz analityków biznesowych. Nasi nowi pracownicy będą mieli szanse współtworzyć oprogramowanie dla światowego lidera branży retail food i innych globalnych marek. – powiedział George Kremenetsky, prezes zarządu DataArt Kraków.
Nowy oddział DataArt w Krakowie powstał w biurowcu przy ul. Jana Dekerta 24 i ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną do końca roku. Jego kierownikiem został George Kremenetsky. Posiada 23-letnie doświadczenie jako programista, menedżer zespołu oraz dyrektor technologiczny, które zdobył w spółkach high-tech w kraju i za granicą. Ma stopień doktora z zakresu nauk komputerowych w Narodowym Lotniczym Uniwersytecie w Kijowie na Ukrainie, w którym był również wykładowcą teorii systemów informatycznych i struktur danych.
Jak przekonuje George Kremenetsky, biuro w Krakowie pozwoli nie tylko rekrutację nowych specjalistów z lokalnego rynku, ale ma by też przestrzenią coworkingową dla pracowników z południowej i centralnej części Polski, którzy preferują pracę hybrydową lub zdalną. Z badania przeprowadzonego na zlecenie DataArt przez agencję sondażową Minds&Roses w lipcu 2021 roku wynika, że w ten sposób pracuje obecnie ogromna większość specjalistów IT. O ile przed wybuchem pandemii, trzy czwarte osób pracowało z biura, a jedynie co dziesiąty z domu, tak obecnie 73 proc. pracowników pracuje zdalnie, 18 proc. hybrydowo, a stacjonarnie jedynie 9 proc. osób.
W najbliższych miesiącach planowana jest w mieście intensywna kampania marketingowa w celu promocji marki oraz ofert pracy. Nowi pracownicy wezmą udział w projektach dla klientów z branży retail oraz finansowej, a także innych branż.
Obserwujemy rosnący popyt na usługi technologiczne. W ostatnich latach dynamika w zasadzie nie zwalniała. Jedynym wyjątkiem był wybuch pandemii w 2020 roku, kiedy liczba nowych projektów zmalała. W kolejnych miesiącach portfel zamówień jednak się odbudował, i to ze sporą nawiązką. W efekcie, w 2020 roku zwiększyliśmy zatrudnienie w obu biurach w Polsce od 10 do 20 proc. Mamy wszystkie podstawy, by twierdzić, że ten stan się utrzyma. – powiedział Kremenetsky.
DataArt rozpoczęła działalność w Polsce w 2014 roku, otwierając 30-osobową filię w Lublinie. Po niecałych 12 miesiącach od rozpoczęcia działalności, zespół wzrósł do 100 osób, a firma uruchomiła nowe biuro we Wrocławiu. DataArt współpracuje obecnie w Polsce z 370 specjalistami IT i prowadzi procesy rekrutacyjne na 230 różnych stanowisk w całej Polsce