E-eksport na cyfrowych platformach sprzedaży B2B to szansa na dynamiczny rozwój dla polskich przedsiębiorców, pomimo ograniczeń wywołanych przez pandemię czy Brexit, ocenił w rozmowie z ISBtech członek zarządu e-point SA Konrad Zimoląg.
„Na korzyść e-eksportu przemawia niska bariera wejścia na rynek zagraniczny dzięki platformom e-commerce. Taki model biznesowy to ogromne oszczędności w porównaniu z tradycyjnym eksportem” – powiedział ISBtech Zimoląg.
Podkreślił, że wartość obrotów na rynku B2B e-commerce w Polsce rośnie w zawrotnym tempie. Zgodnie z danymi raportu Santander Bank Polska ‘E-commerce w B2B – biznes w sieci’ jego wartość w 2021 roku może wynieść nawet 637 mld zł. 38% tych z polskich firm, które nie posiadają jeszcze e-commerce, deklaruje, że w najbliższym czasie planuje go wdrożyć. Z kolei 96% firm które sprzedają już w sieci, chce dalej inwestować w rozwój kanałów online.
E-eksport umożliwia przedsiębiorcom poszerzanie rynków zbytu i docieranie do nowych klientów bez konieczności otwierania fizycznych placówek za granicą, jednak aby odnieść sukces na rynkach zagranicznych nie wystarczy tylko zmiana wersji językowej strony internetowej.
W efekcie e-point wspólnie z Izbą Handlu Elektronicznego, ekspertami z kancelarii Peterka&Partners oraz Małgorzatą Musińską-Kubis, ekspertką od różnic kulturowych, przygotowała kampanię edukacyjną dostępną na stronie firmy. ISBtech jest partnerem medialnym wydarzenia.
„Coraz więcej polskich przedsiębiorców powinno traktować e-eksport jako naturalny kierunek rozwoju. Właśnie dla nich stworzyliśmy darmowy ebook ‘E-eksport w B2B. Jak wejść na nowy rynek za pomocą kanału e-commerce’, pełen praktycznych wskazówek, insightów eksperckich oraz metod planowania skutecznej strategii ekspansji międzynarodowej, za pomocą kanału e-commerce” – dodała ekspert Rynku Handlu Elektronicznego, Szefowa Grupy merytorycznej B2B e-commerce w e- Izbie Justyna Skorupska.