epoint

Equinix, Inc. ogłosił dzisiaj, że Partnerstwo na Rzecz Czystego Wodoru (Clean Hydrogen Partnership) zapewni 2,5 mln EUR na dofinansowanie projektu opracowania niskoemisyjnych ogniw paliwowych do zasilania centrów danych.

Zgodnie z pokładanymi w projekt nadziejami, ma to pomóc obniżyć emisję dwutlenku węgla z ich działalności nawet o 100%. Projekt EcoEdge PrimePower (E2P2) to nowatorska inicjatywa sprawdzająca słuszność koncepcji, której celem jest opracowanie i wdrożenie ogniw paliwowych o niskim wpływie na środowisko. Zapewniają one ekonomiczne i odporne rozwiązania w zakresie zasilania podstawowego dla centrów danych.

Konsorcjum siedmiu firm — Equinix, InfraPrime, RISE, Snam, SOLIDpower, TEC4FUELS oraz Vertiv — zbada innowacyjną integrację ogniw paliwowych ze stałym tlenem (SOFC) z technologią nieprzerywalnego zasilania energią (UPS) i akumulatorami litowo-jonowymi w celu zapewnienia odpornego i czystego zasilania podstawowego do wdrożenia w centrach danych i innej infrastrukturze krytycznej. Wykorzystanie gazu ziemnego SOFC jako głównego źródła zasilania będzie miało zasadnicze znaczenie dla zastosowania zielonego wodoru w ogniwach paliwowych, zarówno w systemach zasilania rezerwowego, jak i podstawowego.

Jako globalny dostawca infrastruktury cyfrowej, który stawia na pierwszym miejscu strategię dotyczącą zrównoważonego rozwoju – Equinix wyznaczył długoterminowy cel, aby na całym świecie do 2030 r. stać się neutralnym dla klimatu oraz w 100% wykorzystywać odnawialną energię w skali globalnej. Projekt E2P2 jest jednym z przykładów zaangażowania firmy w działania mające na celu ustalenie priorytetów i wsparcie rozwoju czystych, zrównoważonych i odnawialnych rozwiązań energetycznych stosowanych w całej branży centrów danych, przy jednoczesnym ukierunkowaniu na własne ambitne cele klimatyczne.

Nasze biuro CTO ma na celu pobudzanie rozwoju technologii i architektury nowej generacji, aby rozszerzać wizję Platformy Equinix. Kluczowym elementem naszej wizji jest dostarczanie rozwiązań przy jednoczesnym spełnieniu ważnych zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju. Projekt E2P2 pozwala nam zademonstrować nowatorską architekturę wytwarzania, dystrybucji i magazynowania energii; wspierać szersze przejście od gazu ziemnego do zrównoważonego wodoru oraz dążyć do celu, jakim jest prowadzenia działalności neutralnej dla klimatu do 2030 r.– mówi Justin Dustzadeh, Chief Technology Officer w Equinix.

Bardziej ekologiczna przyszłość branży

Ogniwa paliwowe są uznawane jako czystsze i cichsze rozwiązanie energetyczne, które mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na miejskie sieci energetyczne. Mogą być wdrażane bezpośrednio w kampusie centrum danych i działać przy użyciu gazu ziemnego, biogazu, LPG lub zielonego wodoru, który może być transportowany i dystrybuowany przez istniejące sieci gazowe.

Projekt E2P2 to ekscytujący krok w kierunku znacznej redukcji emisji dwutlenku węgla, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań dotyczących wysoce odpornego zasilania krytycznego centrów danych. Sednem tej wizji jest podejście zorientowane na rynek, które integruje innowacje i zaangażowanie interesariuszy. Ma to na celu zwiększanie akceptacji oraz możliwości wykorzystania stacjonarnych ogniw paliwowych jako niezawodnych, wydajnych i zdecentralizowanych głównych źródeł zasilania do innych zastosowań na skalę przemysłową.

Konsorcjum wyraża nadzieję na opracowanie autorytatywnego otwartego standardu zastosowań ogniw paliwowych, który utoruje drogę do komercjalizacji energii z ogniw paliwowych w centrach danych w Europie. Chce również zademonstrować potencjalną rolę branży w osiąganiu unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

Kluczowe fakty:

• E2P2 to wspólny projekt Equinix, InfraPrime, RISE, Snam, SOLIDpower, TEC4FUELS i Vertiv, częściowo finansowany z grantu Clean Hydrogen Partnership, z programu Komisji Europejskiej Horyzont 2020.

• Konsorcjum nawiąże współpracę z organizacjami, które opracowują najlepsze praktyki i standardy w Europie, aby ułatwić projektowanie architektury systemów i definiowanie interfejsów.

• Cele projektu E2P2 są zgodne z dążeniami Komisji Europejskiej do rozpoczęcia w krótkim czasie stosowania ogniw paliwowych spełniających potrzeby sektorów energochłonnych w zakresie zasilania przy jednoczesnym osiągnięciu bardziej ekologicznej sieci. E2P2 planuje osiągnąć wiele celów środowiskowych. Jednym z nich jest zaprezentowanie koncepcji całodobowej niskoemisyjnej energii, która nie opiera się na generatorach diesla, a wspiera rozwijającą się gospodarkę wodorową i odnawialną energię w całej Europie. Jej intencją jest, aby powstałe jednostki zastąpiły tradycyjne źródła zasilania i generatory, z wbudowanymi dodatkowymi redundancjami w celu utrzymania standardów czasu pracy bez przestojów.

• Equinix ma duże doświadczenie w wykorzystaniu wielkoskalowych platform ogniw paliwowych w Ameryce Północnej, w tym w zasilaniu ogniwami paliwowymi 15 centrów danych w Dolinie Krzemowej, w Los Angeles i Nowym Jorku. Equinix wykorzysta swoje doświadczenie i zespół, aby wdrożyć i przetestować eksperymentalną platformę ogniw paliwowych E2P2 w dedykowanej przestrzeni w jednym z centrów danych w Mediolanie we Włoszech. Zespół ma opracować opłacalny produkt, który zapewni bardziej ekologiczną przyszłość centrów danych w Europie i na świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments