epoint

Mijające 12 miesięcy w IT to umocnienie trendów zapoczątkowanych już w poprzednim roku. Choć pozornie w naszej branży nie wydarzyło się w ostatnich miesiącach nic spektakularnego, to możemy mówić o sumie drobnych zmian, które mogą zapoczątkować nowe kierunki rozwoju. Nie zabrakło co prawda premier w obszarze oprogramowania, choćby nowej wersji .NET oraz Visual Studio od Microsoftu, ale wciąż trudno mówić o rewolucji w świecie twórców rozwiązań IT.

Rok 2021 to kontynuacja zmian wywołanych pandemią. Problemy z łańcuchem dostaw w dalszym ciągu chwieją światowym rynkiem hardware’u i powodują, że firmy dokonują zakupów na tzw. zapas. Nie jest to efektywne kosztowo i mrozi kapitał, często tak bardzo potrzebny do rozwoju. Na chwilę obecną nie widać mocnych sygnałów, żeby w 2022 roku w obszarze dostaw i produkcji urządzeń elektronicznych, zaszły duże zmiany na lepsze. Na te będzie chyba trzeba poczekać do początku 2023 roku, kiedy to eksperci prognozują względne opanowanie sytuacji pandemicznej na świecie.

Miniony rok umocnił także wzrostowy trend rynku dostawców rozwiązań IT dla pracy zdalnej. Zarówno sprzętu, jak i firm wdrażających oprogramowanie. Widzę tutaj szereg ciekawych zjawisk. Po pierwsze biznes otworzył się na wdrożenia narzędzi o szerszym zastosowaniu niż popularne aplikacje do spotkań i telekonferencji. Często są to złożone systemy CRM oraz customizowane rozwiązania prekonfigurowane ERP. Zapotrzebowanie na usługi IT jest ogromne, jak pokazują choćby nasze przychody, które urosły rok rocznie o ponad 30%. Wraz ze zwiększeniem skali naszej działalności wzrosło także zatrudnienie.

Paweł Kawecki, CEO ITBoom

Zespół naszych specjalistów urósł o 20% w porównaniu do 2020 roku

Ważnym trendem, który umocnił się w 2021 roku, była praca zdalna i tzw. „wirtualna emigracja”. Do niedawna pracownik, który chciał podjąć pracę za granicą, liczył się z fizyczną obecnością np. w USA czy UK. Dzisiaj może pracować dla zagranicznych koncernów z dowolnego miejsca na świecie. To w dużej mierze determinuje wzrost wynagrodzeń w obszarze IT w Polsce, co z kolei przekłada się na walkę o wysokiej klasy specjalistów na naszym rynku. Możemy śmiało prognozować podwyżki wynagrodzeń w skali od 30% do nawet 50% w 2022 roku.

Jeśli chodzi o popularność rozwiązań IT, to w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem cieszą się systemy wsparcia dla sprzedaży. Obszar HR i obsługa informatyczna zarządzania personelem stały się w pandemii pewnym must have dla wielu firm – co ciekawe nie tylko korporacji. Oczywiście rozwiązania informatyczne są dużo częściej implementowane w sektorze produkcji i logistyce. Ważnym projektem, jaki prowadzimy obecnie, jest wdrożenie złożonego systemu obsługującego procesy planowania produkcji żywności w kilkunastu fabrykach w Polsce i Europie.

Kolejnym i zupełnie naturalnym dla nas krokiem jest dalsza ekspansja na rynek Europy Zachodniej i Skandynawii. Tutaj widzimy możliwości znacznego rozwoju naszych usług, ale i fizycznej ekspansji firmy w postaci oddziałów. Sądzę, że nasze usługi są bardzo atrakcyjne cenowo w zestawieniu z wysoką jakością, jaką oferujemy. Na pewno kolejny rok, będzie rokiem ciekawych wyzwań i intensywnej pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments