SEG 2025

Dziś w warszawskim studiu telewizyjnym Polsatu odbył się Kongres Przemysłu Przyszłości, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się o najważniejszych inicjatywach Platformy Przemysłu Przyszłości związanych z transformacją cyfrową gospodarki. Wydarzenie było połączone z prezentacją unikalnego narzędzia wsparcia procesów cyfryzacji – Platformy Cyfrowej Przemysłu Przyszłości oraz z nagrodzeniem laureatów, organizowanego przez PPP, konkursu Fabryka Przyszłości. W kongresie wziął udział m.in. Minister Rozwoju i Technologii Piotr Nowak.

Kongres Przemysłu Przyszłości to jedno z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Platformę Przemysłu Przyszłości, które jednocześnie zwieńczyło dwuletni okres prac nad platformą internetową wspierającą przedsiębiorców we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w firmach. Platforma Cyfrowa Przemysłu Przyszłości, bo o niej mowa, to narzędzie wsparcia cyfrowej i zielonej transformacji, które jest efektem pracy i zbierania doświadczenia rynkowego przez PPP.

Jestem głęboko przekonany, że dzisiejsza konferencja będzie znakomitym miejscem wymiany doświadczeń zdobytych przez przemysł, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe czy też naukę. Cieszę się, że mamy możliwość zapoznania się z najnowszym narzędziem, które wspomoże rozwój polskiej przedsiębiorczości – rozwijając tym samym konkurencyjność i innowacyjność naszej gospodarki. – mówił Piotr Nowak, Minister Rozwoju i Technologii.

Platforma Cyfrowa powstała w wyniku organicznej pracy PPP w obszarze wzmacniania transformacji przemysłu w Polsce. Dodatkowo bezpłatne usługi w nowym narzędziu pozwolą na rozwijanie kompetencji przyszłości i włączenie się w tworzenie cyfrowej społeczności profesjonalistów.

Transformacja przynosi wymierne zyski i konkretne efekty, takie jak podniesienie efektywności pracy, wzrost obrotu, oszczędność energii czy dostosowanie się do wymagań środowiskowych. Polscy przedsiębiorcy doskonale to wiedzą i rozumieją. Nie boją się zmian ani nowoczesności. Weźmy przykład cyfryzacji. Badania wskazują, że 66 proc. wszystkich MŚP w Polsce odczuwa duży komfort korzystania z narzędzi cyfrowych. To o 5 proc. więcej, niż wynosi średnia europejska. – dodał Dawid Solak, członek Zarządu Platformy Przemysłu Przyszłości.

 

W trakcie Kongresu poznaliśmy również laureatów konkursu Fabryka Przyszłości, którego celem jest promowanie najlepszych wdrożeń w zakresie technologii cyfrowych w przemyśle. W tegorocznej edycji wyróżnionymi przedsiębiorstwami zostały: ABM Greiffenberger Polska (Zaawansowane Technologie Produkcyjne, Organizacja Skupiona na Człowieku), Schneider Electric Industries Polska (Kategoria Fabryka Cyfrowa), ELPLC (Inżynieria end-to-end), Pronar (Inżynieria end-to-end), FIDELTRONIK SA (Organizacja Skupiona na Człowieku), BETA-POINT (Organizacja Skupiona na Człowieku) i SaMASZ (Otwarta Fabryka Skoncentrowana na Łańcuchu Wartości).

W imieniu Rady Programowej gratuluję wszystkim wyróżnionym. W mojej ocenie każdy z podmiotów, który zdecydował się kandydować i rywalizować o miano „Fabryki Przyszłości” już odniósł sukces — samo zgłoszenie świadczy o tym, że zarządzający fabryką są świadomi, jak ważne są nowoczesne technologie w procesie produkcji. Tym samym uważam, że inicjatywa pomogła w przełamywaniu barier utrudniających polskim przedsiębiorcom rozwój w kierunku przemysłu 4.0. – mówiła Olga Semeniuk, Sekretarz Stanu w MRiT oraz Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Goście Kongresu Przemysłu Przyszłości mogli także wysłuchać koncertu Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz Nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.
Organizatorem wydarzenia była Platforma Przemysłu Przyszłości. W drodze przeprowadzonego postępowania przetargowego jako wykonawcę Kongresu wybrano Telewizję Polsat, która udostępniła PPP jedno z najnowocześniejszych studiów telewizyjnych w Europie, umożliwiające oprawę graficzną i wizyjną za pomocą rozszerzonej rzeczywistości.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments