Fortinet, światowy lider w dziedzinie zintegrowanych i zautomatyzowanych rozwiązań cyberochronnych, zaprezentował urządzenie FortiGate 3000F – najnowszy model zapory sieciowej nowej generacji (NGFW), wyposażonej w opracowane przez Fortinet specjalistyczne procesory (Security Processing Unit, SPU) oznaczone symbolami NP7 i CP9. Przejmują one na siebie część obliczeń związanych z ochroną środowiska IT, dzięki czemu ułatwiają tworzenie hybrydowej architektury, wpływają na przyspieszenie cyfrowych innowacji.
Dzięki zapewnionej konwergencji wbudowanych funkcji sieciowych i ochronnych, dynamicznej segmentacji sieci, automatyzacji i natywnie zintegrowanemu mechanizmowi Zero Trust Network Access (ZTNA), FortiGate 3000F umożliwia tworzenie wyjątkowo skalowalnej, bazującej na bezpieczeństwie infrastruktury, w ramach której w płynny sposób połączone są funkcje sieciowe i ochronne, bez uszczerbku dla wydajności zabezpieczeń. FortiGate 3000F zapewnia również najwyższą wydajność w branży, przedstawianą w postaci współczynnika wydajności procesów ochronnych (Security Compute Ratings), według którego liczba połączeń na sekundę jest do 6 razy większa niż w konkurencyjnych produktach. FortiGate 3000F pomaga zabezpieczyć centrum danych i hybrydowe architektury IT na kilka sposobów.
• Skalowalność: FortiGate 3000F to kolejne rozwiązanie, które zapewnia największą skalowalność w branży dzięki specjalnie stworzonym przez Fortinet procesorom NP7 i CP9. Zostały one zaprojektowane tak, aby radykalnie zwiększyć szybkość, skalę, wydajność, efektywność i wartość rozwiązań Fortinet. Znacznie poprawiono jednocześnie komfort użytkowników dzięki zmniejszeniu powierzchni zajmowanej przez urządzenie i obniżeniu wymagań dotyczących zasilania. FortiGate 3000F zapewnia również 22-krotnie wyższy współczynnik wydajności procesów ochronnych (w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami) dotyczący liczby równoległych połączeń.
• Zaawansowane funkcje sieciowe i dokładna kontrola aplikacji: FortiGate NGFW mają natywnie zintegrowany mechanizm bazujący na modelu ZTNA, co umożliwia użytkownikom dostęp do aplikacji i zasobów z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie, przy stałych regułach uwierzytelniania, z zagwarantowanym jednocześnie bezpieczeństwem i zgodnością z regulacjami. Urządzenia FortiGate bezproblemowo zapewniają bezpieczeństwo infrastruktury sieciowej, a także wiodące w branży możliwości routingu, co pozwala na współpracę z wieloma dostawcami sieci WAN (Wide Area Network), jak też integrację z infrastrukturą sieci LAN (Local Area Network) zbudowaną z wykorzystaniem rozwiązań wielu producentów. Zarządzanie sieciami zbudowanymi na bazie rozwiązań Fortinet jest uproszczone dzięki temu, że routery są w nich zastępowane jednym urządzeniem FortiGate, które zapewnia zarówno infrastrukturę sieciową, jak i bezpieczeństwo.
• Bezpieczeństwo klasy korporacyjnej: Wiodące w branży rozwiązania firmy Fortinet, z których korzysta ponad 565 tys. klientów, bezproblemowo zapewniają bezpieczeństwo w ramach jednej platformy sieciowej, a także dostęp do bazujących na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym usług FortiGuard, co umożliwia zespołom IT skuteczne zarządzanie wewnętrznymi i zewnętrznymi zagrożeniami, zapobieganie rozprzestrzenianiu się zagrożeń i oprogramowania ransomware, a także unikanie zakłóceń w działalności biznesowej i utraty reputacji marki klienta. FortiGate jest jedynym firewallem nowej generacji w branży, który ma wbudowane zaawansowane reguły polityki dotyczące treści, np. filtrowanie wideo dla popularnych serwisów, takich jak YouTube, Vimeo i Dailymotion. Przedsiębiorstwa mogą samodzielnie tworzyć elastyczne reguły polityki bezpieczeństwa obejmujące jedną lub wiele kategorii, jak również prowadzić rygorystyczne kontrole bezpieczeństwa sieci, z bardzo szczegółową gradacją blokowanych lub dopuszczalnych elementów. Dzięki bezprecedensowej wydajności inspekcji SSL (w tym TLS 1.3), FortiGate NGFW jest jedyną platformą, która wykrywa zagrożenia ukryte w szyfrowanej transmisji i zapewnia zautomatyzowaną ochronę przed zagrożeniami przy bardzo małym spadku wydajności.
• Automatyzacja i łatwość obsługi: Platforma Fortinet Fabric Management Center zapewnia zarządzanie, automatyzację i orkiestrację w obrębie całej platformy Security Fabric, w tym obsługę rozwiązań ponad 470 partnerów ekosystemu, co przekłada się na uproszczenie pracy w całym przedsiębiorstwie. Znajdujące się w niej otwarte interfejsy API oraz międzyśrodowiskowe łączniki również upraszczają i zapewniają spójność zabezpieczeń oraz ich egzekwowanie w środowiskach wielochmurowych.
FortiGate 3000F na tle konkurentów
Rozwiązania Fortinet, w tym FortiGate 3000F, umożliwiają budowanie infrastruktury sieciowej bazującej na bezpieczeństwie, także wykorzystującej najwydajniejszą w branży gwarantującą wysoki poziom ochrony architekturę siatkową (mesh). Jest to możliwe dzięki platformie Fortinet Security Fabric, która łączy sieci i zabezpieczenia oraz zapewnia ochronę w środowiskach lokalnych, wirtualnych i chmurowych dla dowolnego urządzenia, aplikacji lub lokalizacji.
W dającej się przewidzieć przyszłości nadal prowadzone będzie przetwarzanie danych w modelu hybrydowym. Firewall FortiGate 3000F, wyposażony w procesory ochronne Fortinet NP7 i CP9, wciąż podnosi poprzeczkę pod względem wydajności, ale równie ważne jest to, że dodano w nim do tradycyjnej zapory sieciowej więcej aplikacji związanych z sieciami konwergentnymi i cyberbezpieczeństwem. Aplikacje te zapewniają funkcje centralnego huba SD-WAN, inspekcję SSL oraz dostępu proxy do sieci w modelu zero trust. Jesteśmy przekonani, że to właśnie dzięki tym innowacjom Fortinet przez trzy kolejne lata zajmował pierwsze miejsce w kategorii Enterprise Data Center Use Case w Gartner Critical Capabilities report for Network Firewalls, w kategorii zastosowań dla firmowych centrów danych. — powiedział John Maddison, EVP of products and CMO, Fortinet.
Dodatkowe zasoby
• Dodatkowe informacje o firewallu FortiGate 3000F dostępne są na blogu.
• Więcej informacji o rynku firewalli dostępnych jest w raportach 2021 Gartner Magic Quadrant for Network Firewalls oraz 2022 Gartner Critical Capabilities for Network Firewalls.
• Film przedstawiający jak Fortinet ułatwia stworzenie godnego zaufania cyfrowego świata oraz więcej informacji o tym jak platforma Fortinet Security Fabric zapewnia szeroką, zintegrowaną i zautomatyzowaną ochronę w cyfrowej infrastrukturze przedsiębiorstwa.
• Więcej informacji o tym jak klienci zabezpieczają swoje przedsiębiorstwa z wykorzystaniem rozwiązań firmy Fortinet.
• Więcej informacji o organizowanych przez Fortinet darmowych szkoleniach dotyczących cyberbezpieczeństwa, obejmujących szeroki zakres informacji produktowych oraz budujących świadomość dotyczącą cyberzagrożeń. Jako część składowa strategii Fortinet Training Advancement Agenda (TAA), Fortinet Training Institute prowadzi także szkolenia i certyfikacje w ramach programów Network Security Expert (NSE) Certification, Academic Partner oraz Education Outreach.
• Więcej informacji o prowadzących badania nad zagrożeniami laboratoriach FortiGuard Labs oraz dostęp do dokumentów Outbreak Alerts zawierających porady umożliwiające odpieranie cyberataków. Więcej informacji o portfolio usług ochronnych Fortinet FortiGuard.
• Uzyskanie dodatkowych informacji o produktach i technologiach oraz udział w dyskusjach z ekspertami z branży możliwe są na forum użytkowników rozwiązań Fortinet (Fuse).
• Profile firmy Fortinet w mediach społecznościowych: Twitter, LinkedIn, Facebook, YouTube oraz Instagram.