Pomnażanie majątku w dobie wysokiej inflacji jest kluczowe dla zabezpieczania swoich oszczędności. Fundusze ETF umożliwiające efektywne kosztowo i pasywne inwestowanie są coraz bardziej popularne wśród polskich inwestorów. Darmowa aplikacja mobilna WealthSeed pozwala na wybór spośród ponad 450 ETF-ów z całego świata.
Czym jest ETF?
ETF (ang. exchange-traded fund) jest funduszem notowanym na giełdzie. To produkt inwestycyjny, w swej konstrukcji podobny do powszechnie znanych funduszy inwestycyjnych, z kilkoma zasadniczymi różnicami. Fundusze inwestycyjne są produktami zarządzanymi aktywnie, natomiast ETF-y podlegają zarządzaniu pasywnemu.
W obu przypadkach wpłacamy nasz kapitał na rachunek funduszu, a w zamian otrzymujemy jednostki uczestnictwa. Wartość tych jednostek jest uzależniona od rynkowej wyceny aktywów wchodzących w skład portfela funduszu, np. akcji poszczególnych spółek notowanych na giełdzie.
Niskie koszty
Portfele są jednak budowane w odmienny sposób. W przypadku funduszy inwestycyjnych o składzie portfela decydują zarządzający analitycy, których zadaniem jest taki dobór instrumentów (np. akcji czy obligacji), aby wygenerować jak największe zyski. Można zatem powiedzieć, że powierzamy nasze pieniądze w ręce profesjonalistów i o nic nie musimy się martwić. Taki sposób inwestowania ma kilka wad. Po pierwsze, fundusze inwestycyjne generują dość duże koszty związane z opłatami za zarządzanie, które w efekcie pomniejszają nasze zyski.
Polskie fundusze inwestycyjne wciąż należą do jednych z najdroższych w Europie. Sama opłata za zarządzanie w 2022 r. może wynosić 2%, do tego dochodzą opłaty manipulacyjne, czy też za nabycie i zbycie jednostek uczestnictwa. ETF-y zyskują na tym polu przewagę. Opłaty za zarządzanie nimi przeważnie wynoszą mniej niż 0,5%, a często
w przypadku dużych funduszy np. firmy Blackrock mniej niż 0,1%. Dodatkowo, jeśli skorzystamy z możliwości zakupu ETF-u bez prowizji, jaką zapewnia aplikacja WealthSeed oferująca dostęp do 2441 akcji i 456 ETF-ów z całego świata, zyskujemy przewagę już na starcie inwestycji.
Lepsze wyniki
Skład portfela funduszu ETF ustalany jest w momencie jego powstania, a zarządzanie polega na pilnowaniu procentowego udziału poszczególnych aktywów. Stąd mowa o zarządzaniu pasywnym, w odróżnieniu od funduszy inwestycyjnych. ETF w wielu przypadkach naśladuje indeks giełdowy np. S&P500 lub Nasdaq. Oznacza to, że do portfela kupowane są akcje spółek w takich samych proporcjach jak w składzie indeksu. Według danych S&P Dow Jones Indices 82,51% funduszy inwestycyjnych wypada gorzej w kontekście wyników niż indeks szerokiego rynku S&P500 w 10-letnim horyzoncie inwestycyjnym. Im dłuższy okres, tym gorsze wyniki zarządzających funduszami.
Odpowiada za to prosta matematyka.
Indeks rynku S&P500, WIG20 czy jakikolwiek inny to wypadkowa zachowań wszystkich inwestorów. W długim terminie wynik większości funduszy inwestycyjnych niejako z definicji nie może być lepszy niż wynik indeksu np. S&P500. Tu dochodzimy do przewagi ETF-ów nad aktywnym funduszem inwestycyjnym – kosztów. Fundusze starając się pobić indeks, pobierają wysokie opłaty na utrzymanie swoich zespołów zarządzających i analityków. Kupując ETF możemy osiągnąć ten sam lub lepszy wynik przy zdecydowanie niższych kosztach. – analizuje Filip Lachowski, CEO WealthSeed.
Inwestując w ETF korzystamy z wiedzy i umiejętności wszystkich profesjonalnych analityków, płacąc przy tym kilkukrotnie mniej, niż przy korzystaniu z nich bezpośrednio. Zatem z pozoru prosta konstrukcja portfeli funduszy ETF staje się ich zaletą, zwłaszcza jeśli nastawiamy się na długi termin inwestycji, bo dzięki procentowi składanemu niższe koszty przekładają się w długim okresie na spektakularne efekty. To właśnie inwestorzy długoterminowi statystycznie osiągają lepsze wyniki niż tzw. spekulanci, ze względu na dużą zmienność rynku w krótkim terminie.
Bezpieczeństwo i wiele możliwości
Fundusze ETF należą do jednych z bezpieczniejszych produktów finansowych. Są notowane na giełdzie, a więc muszą spełnić szereg wymogów regulacyjnych. Na rynku dostępnych jest już tysiące ETF-ów, które umożliwiają inwestowanie w różne aktywa (akcje, obligacje, nieruchomości, metale szlachetne, surowce), w różnych rejonach geograficznych oraz w różne sektory. Zamiast kupować akcje pojedynczych spółek, co wymaga wiedzy, umiejętności przeanalizowania danej firmy i oceny perspektyw jej rozwoju – możemy wybrać zdywersyfikowany ETF, dzięki któremu inwestujemy nawet w kilkaset spółek jednocześnie. Samodzielne nabycie akcji tak wielu spółek do portfela byłoby praktycznie niewykonalne dla przeciętnego inwestora, wiązałoby się ze zdecydowanie większymi kosztami.
Szeroka dywersyfikacja ogranicza ryzyko, a w dłuższym terminie pozwala na osiągnięcie stóp zwrotu zbliżonych do średniej rynkowej, które powinny być satysfakcjonujące dla wielu osób i pozwalać na skuteczną ochronę oszczędności przed inflacją. Dzięki tego rodzaju funduszom nawet osoby, które nie mają czasu, chęci czy umiejętności, aby samodzielnie dobierać spółki do swojego portfela, mogę efektywnie inwestować swoje oszczędności. – dodaje Filip Lachowski.
Prostota
Zakup ETF-ów jest niebywale prosty i niczym nie różni się od zakupu akcji. Wystarczy posiadać rachunek maklerski lub aplikację mobilną taką jak WealthSeed. Aby sprzedać fundusz ETF, wystarczy złożyć odpowiednie zlecenie i po 2 dniach od transakcji gotówka pojawi się na naszym koncie.
Fundusze ETF to fantastyczne instrumenty inwestycyjne szczególnie dla osób początkujących. Charakteryzują się bardzo niskimi opłatami, pozwalają inwestować w różne aktywa na całym świecie, są dobrze uregulowane i nieskomplikowane pod kątem dokonywania transakcji zakupu i sprzedaży. Pozwalają na stworzenie zdywersyfikowanego portfela i ochronę kapitału przed inflacją, co jest kluczowe w czasach, w których lokaty nic nie płacą. Zagraniczne ETF-y są coraz bardziej popularne wśród polskich inwestorów, a nowe regulacje Komisji Nadzoru Finansowego pozwolą na jeszcze szerszą ofertę i więcej inwestycyjnych możliwości.