epoint

Tworzenie kopii zapasowych wydaje się czymś oczywistym. Polska firma Gitprotect.io stworzyła jednak unikatowe rozwiązanie zapewniające backup usług GitHub, GitLab i Bitbucket i odniosła błyskawiczny sukces. Gitprotect.io powstał dopiero pół roku temu, a już jego rozwiązania używa m.in. NHS, brytyjski fundusz zdrowia.

Kod źródłowy oprogramowania to najcenniejsza wartość intelektualna dla firm technologicznych, bez niego nie są w stanie działać.

Piotr Biegun
Dyrektor ds. partnerów strategicznych GitProtect.io

Ataki hakerskie, awarie dostawców usług chmurowych czy błędy ludzkie mogą pozbawić każdą firmę dostępu do kodu źródłowego. Dlatego backup, tworzenie ich kopii zapasowych, jest kluczowy. – mówi Piotr Biegun, nowy dyrektor ds. partnerów strategicznych GitProtect.io.

Firmy uświadamiają sobie, jak jest to ważne. A nasze rozwiązanie oferuje najlepsze na świecie możliwości zabezpieczania i odzyskiwania kodu źródłowego. Jesteśmy zadowoleni z pierwszych miesięcy na rynku, ale plany na 2022 r. mamy jeszcze ambitniejsze. – mówi Łukasz Jesis, prezes i założyciel GitProtect.io.

Firma powstała we wrześniu 2021 r. a już ma kilkudziesięciu płacących klientów, wśród nich NHS – brytyjski narodowy fundusz zdrowia w 2022 r. GitProtect.io chce zwiększyć przychody co najmniej trzykrotnie i zdobyć klientów z listy Fortune 500 firma już na siebie zarabia i rozwój będzie finansowała ze środków własnych do zespołu dołączył Piotr Biegun. Odpowiada ze relacje strategiczne z kluczowymi partnerami: GitHub, GitLab, Bitbucket/Atlassian, Microsoft, Amazon Web Services. Cel: przyspieszenie sprzedaży zagranicznej.

Udany początek, ambitne plany

Choć oprogramowanie dostępne jest od zaledwie kilku miesięcy, już zabezpiecza ponad 10 tysięcy repozytoriów na całym świecie. W tym roku firma planuje co najmniej 3-krotny wzrost przychodów ze sprzedaży oprogramowania oraz dotarcie do największych podmiotów z listy Fortune 500.

Potencjał jest spory. Z narzędzi GitHub, GitLab i Bitbucket korzysta już ponad 100 milionów programistów tworzących dziesiątki milionów repozytoriów rocznie. Firmy te działają w modelu współdzielonej odpowiedzialności. Za kwestie ochrony danych odpowiadają użytkownicy. Nic dziwnego, że sami usługodawcy zachęcają do korzystania z zewnętrznych narzędzi do backupu – właśnie takich jak GitProtect.io.

Łukasz Jesis CEO GitProtect.io

Biorąc pod uwagę znaczenie i wartość własności intelektualnej oraz naciski samegoc Atlassiana i GitHuba na kwestie tworzenia kopii zapasowych, przewidujemy, że śladem Microsoft 365, Google Workspace czy Salesforce, platformy hostingowe git staną się kolejnym istotnym obszarem bezpieczeństwa, ku któremu zwróci się biznes. Analizy naszych dotychczasowych klientów udowadniają, że backup staje się nieodłącznym elementem w procesie tworzenia oprogramowania i strategii bezpieczeństwa. To właśnie w tym kierunku planujemy dalszy rozwój produktu. – mówi Łukasz Jesis, CEO GitProtect.io.

Piotr Biegun na pokładzie GiProtect.io

Oprogramowanie GitProtect.io jest dostępne w GitHub Marketplace oraz sklepie Atlassiana. Wkrótce oficjalnie pojawi się również w zestawieniu aplikacji GitLab czy Microsoft Azure Marketplace. To właśnie za ten obszar odpowiedzialny będzie Piotr Biegun. Jako dyrektor ds. partnerów strategicznych będzie odpowiadał za relacje i współpracę z kluczowymi partnerami firmy, takimi jak GitHub, Atlassian, GitLab, Microsoft i Amazon Web Services, aktywność w społecznościach oraz poszukiwanie nowych sposobów dotarcia do partnerów i klientów.

Piotr Biegun ma ponad 10-letnie doświadczenie w branży technologicznej. Realizował projekty na styku technologii, produktu i biznesu dla takich firm jak Agora, Microsoft, Santander Bank Polska, STS czy Wirtualna Polska. Pracował również w firmach technologicznych RevDeBug, Hotailors i Booksy.

Podobnie jak backupujemy dane produkcyjne i przygotowujemy plany na wypadek awarii, powinniśmy dbać o kod źródłowy. Bez niego firmy technologiczne nie są w stanie działać. Ataki hakerskie, ransomware, awarie dostawców usług chmurowych, błędy ludzkie czy celowe działanie byłych pracowników mogą pozbawić każdą firmę dostępu do kodu źródłowego. Czy możemy sobie pozwolić na takie ryzyko? Oprócz zabezpieczenia kodu źródłowego musimy myśleć o bezpieczeństwie dokumentacji czy systemu CI/CD, bo bez tych danych nie będziemy w stanie wprowadzić żadnej zmiany w naszych systemach IT. To ogromny rynek, dla którego GitProtect.io jako pierwszy stworzył kompleksowe rozwiązanie – mówi Piotr Biegun.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments