People Can Fly jest dziś jednym z czołowych studiów w Polsce, w segmencie AAA – a także jako PCF Group S.A. globalną spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych, z lokalizacjami w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie, i ponad 500 pracownikami na pokładzie (1/3 w Ameryce Północnej).
W tym roku PCF świętuje 20-lecie swojej obecności w branży gier i przypomina, że za utrwaloną pozycją stoi jego bogata historia, dzięki której studio zyskało renomę specjalistów od strzelanek i jednego z wiodących deweloperów pracujących w technologii Unreal Engine. Przypominamy najważniejsze fakty z dwóch dekad działalności PCF.
2002 rok – PCF zostaje założone przez Adriana Chmielarza, Michała Kosieradzkiego oraz Andrzej Poznańskiego, związanych wcześniej z pionierem polskiego rynku gier Metropolis Software (Tajemnica Statuetki, Teenagent, Gorky 17).
2004 rok – globalna premiera pierwszej gry PCF – strzelanki Painkiller, wydawanej przez DreamCatcher Interactive. Gra mogła się poszczycić rewelacyjnym przyjęciem – oceną 81/100 na platformie Metacritic i licznymi tytułami, w tym „Gry Miesiąca” od Game Informer oraz GameSpot.
2006 rok – THQ, które wcześniej podpisało z PCF umowę produkcyjno-wydawniczą dotyczącą Come Midnight, ambitnego połączenia gry akcji i przygodówki w klimacie noir, kasuje tytuł ze swoich planów wydawniczych.
2007 rok – PCF postanawia stworzyć demo nowego tytułu w popularnym silniku Unreal Engine. Nawiązuje przy tym współpracę z Epic Games, które w 2007 roku nabywa większościowe udziały w studiu. Pierwszą grą, nad którą PCF pracuje dla Epic, jest port na PC bestsellerowej strzelanki Gears of War.
2011 rok – Na rynek trafia nowa gra PCF, Bulletstorm, wydana przez Electronic Arts i tworzona przy współpracy z tak znanymi nazwiskami, jak Rick Remender, scenarzysta Dead Space i znany autor komiksów. Wynik na Metacritic zamknął się w przedziale 82-84/100 w zależności od platformy, gra uzyskała także świetne noty od takich mediów jak Destructoid, Game Informer, Eurogamer, PC Gamer czy IGN.
2012 rok – Do studia dołącza jako Członek Zarządu Sebastian Wojciechowski, obecny CEO PCF. Epic Games dokonuje zakupu pozostałych 40% akcji People Can Fly Sp. z o.o., stając się jedynym udziałowcem. Ze studia odchodzą założyciele.
Marzec 2013 – Premiera Gears of War: Judgment, prequela do popularnej trylogii Epic Games stworzona w koprodukcji z PCF. Gra spotyka się z dobrymi reakcjami i wynikiem 79/100 na Metacritic.
Listopad 2013 – PCF zmienia nazwę na Epic Games Poland. W ramach Epic Games bierze udział w produkcji takich gier, jak Fortnite: Save The World, Infinity Blade, SpyJinx, Unreal Tournament oraz Paragon.
2015 rok – Przejęcie spółki PCF od Epic Games przez Sebastiana Wojciechowskiego wraz ze wspólnikami – Bartoszem Kmitą, Bartoszem Biełuszko oraz Krzysztofem Dolasiem. Studio wraca do nazwy People Can Fly, zachowując także prawa do IP Bulletstorm. W PCF pracuje wtedy niespełna 40 osób – wszyscy, którzy zaufali Wojciechowskiemu oraz jego wspólnikom i zdecydowali się pozostać w firmie, otrzymują jej akcje.
Luty 2016 rok – Pitch nowej gry PCF spotyka się z zainteresowaniem Square Enix, co skutkuje podpisaniem umowy produkcyjno-wydawniczej na tytuł AAA. PCF nawiązuje także współpracę z Gearbox Publishing, które ma wydać remasterowaną wersję Bulletstorm.
Kwiecień 2017 – Gearbox Publishing wydaje Bulletstorm: Full Clip Edition. Dodatkową atrakcją remasteru jest gościnny występ jako grywalnej postaci legendarnego Duke’a Nukem’a.
Wrzesień 2017 – Powstaje studio PCF w Newcastle w Wielkiej Brytanii
Maj 2018 rok – PCF otwiera studio w Rzeszowie.
Czerwiec 2019 – PCF otwiera studio w Nowym Jorku. Dołącza do niego zespół Defiant Games, w tym założyciele studia, David Grijns i Roland Lesterlin.
Czerwiec 2019 – Square Enix ujawnia na targach E3 grę Outriders – kooperacyjnego looter shootera w mrocznym świecie science fiction.
Sierpień 2019 – Premiera Bulletstorm: Duke of Switch Edition na konsolę Nintendo Switch.
Lipiec 2020 – PCF podpisuje umowę produkcyjno-wydawniczą z Take-Two Interactive na nową grę akcji AAA, pod roboczym tytułem Project Dagger. PCF otwiera także start-up studio w Montrealu.
Sierpień 2020 – PCF podpisuje umowę produkcyjno-wydawniczą ze Square Enix na produkcję gry AAA, pod roboczym tytułem Project Gemini. W Łodzi zostaje także otwarte kolejne start-up studio spółki.
Grudzień 2020 – PCF Group S.A. debiutuje na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Kwiecień 2021 – Premiera Outriders.
Kwiecień 2021 – PCF dokonuje akwizycji montrealskiego studia motion capture i audio – Game On Creative, Inc. – rozwijając jednocześnie działalność zarejestrowanej wcześniej spółki PCF Canada.
Kwiecień 2021 – PCF otwiera studio w Chicago. Dołącza do niego zespół Phosphor Games, w tym jego liderzy, Justin Corcoran, Jarod Pranno i Chip Sineni.
Listopad 2021 – Ukazuje się obszerna aktualizacja Outriders New Horizon. Spółka wraz z wydawcą Square Enix ogłasza na rok 2022 płatne DLC do gry – Outriders Worldslayer.
Grudzień 2021 – PCF dokonuje akwizycji Incuvo S.A., katowickiej spółki specjalizującej się w grach VR.
Zeszłoroczna premiera Outriders to oczywiście ważna cezura w historii PCF – pierwsza nowa gra wydana po powrocie do niezależności. Ale studio odważnie patrzy w przyszłość, pracując nad kilkoma projektami jednocześnie. W tej chwili PCF tworzy Projekt Gemini ze Square Enix oraz Projekt Dagger z Take-Two Interactive. Inwestuje także w hybrydowy model publikacji gier, zakładający dystrybucję części tytułów w modelu self-publishing – studio przygotowuje już nowe IP do samodzielnego wydania.
Posiada także dwa projekty w fazie koncepcyjnej, a Incuvo adaptuje jedno z IP studia do technologii VR. We wrześniu zeszłego roku PCF dokonało aktualizacji strategii, zakładającej dodanie do portfolio produkcji z rodzaju „compact AAA” – gier z mniejszym scope i budżetem, ale jakością porównywalną z tytułami AAA. W tej samej aktualizacji spółka założyła, począwszy od 2024 roku, co najmniej jedną premierę rocznie od PCF – założenie dotyczy zarówno projektów z wydawcami, jak i tych tworzonych w modelu self-publishing. Studio rozwija też PCF Framework – własne, unikalne oprogramowanie i narzędzia do tworzenia gier, opierającego się na autorskich modyfikacjach do silnika Unreal Engine. Inwestycja w PCF Framework oznacza większą efektywność i kreatywność działań produkcyjnych.
Rozwojowi portfolio towarzyszy biznesowa i kulturowa transformacja PCF Group S.A. – związana jest ona przede wszystkim z utrwalaniem i umacnianiem globalnego charakteru studia. Planowany jest także dalszy wzrost zatrudnienia, z czym wiążą się prowadzone przez spółkę wzmożone działania rekrutacyjne i rozwój w nowych lokalizacjach tak w Polsce, jak i za granicą . PCF nie wyklucza także, w najbliższym czasie, kolejnych akwizycji. Ambitne plany People Can Fly pozwalają zaryzykować stwierdzeniem, że bogata historia studia to być może dopiero prolog do szybowania jeszcze wyżej.
Z dumą patrzę na 20-letnią, nie zawsze łatwą historię People Can Fly i miejsce, w którym dziś jesteśmy. Nie byłoby nas tu gdyby nie Adrian Chmielarz i twórcy PCF, gdyby nie wsparcie Epic Games i Tim’a Sweeney, gdyby nie wiara Square Enix w Outriders, ale przede wszystkim nieprawdopodobnie utalentowany zespół. I wreszcie gdyby nie ta garstka Awiatorów, którzy w połowie 2015 roku uwierzyli w projekt nowego PCF, a wśród nich Bartosz Kmita, Bartosz Biełuszko i Krzysztof Dolaś. Wszystkim im należą się podziękowania i miejsce w PCF’owych creditsach. Podziękowania składam też na ręce całego zespołu, zarówno obecnego jak i wszystkich Awiatorów, którzy zdecydowali się na przestrzeni tych 20 lat stać się jego częścią. Cieszę się, że People Can Fly dynamicznie się rozwija. Nie zamierzamy zwalniać tempa i będziemy realizować naszą strategię, ale nade wszystko tworzyć gry i czerpać z tego przyjemność. – podsumowuje CEO PCF, Sebastian Wojciechowski.