W piątek 8 kwietnia z Przylądka Canaveral wystartowała rakieta SpaceX z trzema astronautami na pokładzie, Jeden z nich – Eytan Stibble – uczestniczy w misji „Rakia”, której celem jest przeprowadzenie kilku eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Izraelskie przedsięwzięcie wspiera firma Check Point Software udostępniając w swojej siedzibie w Tel Awiwie pomieszczenia przeznaczone do komunikacji i kontroli postępów misji oraz zapewniając usługi cyberbezpieczeństwa. 8 kwietnia izraelski astronauta Eytan Stibbe wystartował z Cape Canaveral na Florydzie z misją na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). W trakcie swojego zadania przeprowadzi 35 eksperymentów, począwszy od badań żywności i rolnictwa, testów medycznych, wpływu mikrograwitacji na degradację plastiku, po eksperymenty z przejściowymi zdarzeniami świetlnymi.
Misja ma trwać od 8 do 10 dni. W ramach przedsięwzięcia w biurach Check Point Software w Tel Awiwie wybudowano Rakia Mission Center, obejmujący pokój kontrolny, z którego naukowcy i edukatorzy będą mogli monitorować działania Eytana Stibbe i wprowadzać ewentualne zmiany w eksperymentach w czasie rzeczywistym, prowadząc jednocześnie bezpośredni dialog z dyspozytornią ISS w Stanach Zjednoczonych.
W ostatnich latach firmy cywilne wydały miliardy dolarów, próbując stworzyć „łatwą” drogę ku kosmosowi. Zaskutkowało to nowymi technologiami, ale również wyzwaniami dla bezpieczeństwa cybernetycznego. Z powodu ogromnej ilości przesyłanych danych między statkiem kosmicznym a Ziemią, każda faza misji Rakia musi być chroniona. Jesteśmy dumni, że możemy zabezpieczyć tę kluczową komunikację między stacją kosmiczną a naszym centrum kontroli na Ziemi. – mówi Oded Vanunu, szef działu badań nad podatnościami produktów w Check Point Software Technologies.
Misja umożliwia izraelskim przedsiębiorcom i naukowcom na rozwijanie innowacyjnych pomysłów i zapewnia im rzadką okazję do przetestowania swoich rozwiązań w wyjątkowym środowisku badawczym, przyczyniając się tym samym do rozwoju międzynarodowego i izraelskiego przemysłu badawczego. Centrum dla zwiedzających, którego gospodarzem jest Check Point, sprawi, że Rakia Mission Center będzie dostępne dla tysięcy studentów, pozwalając im przeżyć ludzką podróż w kosmos dzięki interaktywnym elementom i inspirującym działaniom edukacyjnym.
Centrum podzielone jest na pięć kompleksów, z których każdy reprezentuje inny aspekt misji:
1. Kompleks Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
2. Kompleks misji „Rakia”
3. Kompleks Eksperymentów Naukowych
4. Życie w kompleksie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
5. Inspirujący Kompleks „Nie ma marzeń za daleko”.
Odwiedzający mogą doświadczyć wizualizacji eksperymentu Crisper z Uniwersytetu w Tel Awiwie i Instytutu Wulkanicznego, który będzie testował diagnostykę genetyczną wirusów i bakterii w misjach kosmicznych w warunkach mikrograwitacji. Ponadto symulowany będzie zdalny eksperyment medyczny — wykrywanie stresu i zdalne monitorowanie samopoczucia astronautów przez „Sheba Medical Center”, który rozpoznaje rozwój emocjonalnego niepokoju i stresujących sytuacji za pomocą aplikacji.
Aplikacja będzie analizować stan emocjonalny odwiedzających, podobnie jak astronautów na stacji kosmicznej. Inspirujący obszar „No Dream Too Far” to specjalna wystawa fotograficzna, która pokazuje „Coppolę”, czyli okno, przez które astronauci obserwują Ziemię z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.