Ekologiczne zbiory kilka razy do roku w każdym miejscu na świecie? To możliwe dzięki uprawom hydroponicznym. Nad rozwojem tej metody pracuje krakowski start-up Hydropolis, twórca autorskiego algorytmu, automatyki i systemu kontrolowanej atmosfery. Firma jest wspierana przez zespół BinarApps, który na potrzeby projektu opracował aplikację mobilną Grow Wizard, służącą do monitorowania i sterowania warunkami uprawy. Na początku br. roku Hydropolis uzyskał od inwestorów kwotę 2.1 mln zł., a w kwietniu firma uruchomiła sprzedaż swojego rozwiązania.
Przemysł rolno spożywczy jest jednym z największych na świecie – w końcu baza klientów liczy prawie 8 mld ludzi. Współczesne rolnictwo zmaga się z wieloma wyzwaniami. Z jednej strony dotyczą one uwarunkowań lokalnych związanych regionem, klimatem, czy z rodzajem upraw. Z drugiej jednak ma związek z aspektami globalnymi, do których zaliczyć można m.in. ogromne zużycie wody czy wysokie koszty i emisję CO2, wynikającą z transportu i logistyki. Nowoczesne technologie pozwalają jednak na wyeliminowanie większości wymienionych czynników i uprawę roślin niezależnie od miejsca, ekologicznie i z ograniczeniem negatywnego wpływu na środowisko.
Przykładem firmy, która wyszła naprzeciw tym wyzwaniom jest Hydropolis, krakowski start-up AgriTechowy, który stworzył algorytm, automatykę i system kontrolowanej atmosfery do upraw hydroponicznych. Na potrzeby rozwiązania, BinarApps, firma technologiczna z Łodzi, opracowała aplikację Grow Wizard służącą do monitorowania i sterowania warunkami uprawy.
Rozwiązanie Hydropolis oferowane jest w postaci kompletnych upraw wertykalnych z systemem kontrolowanej atmosfery, który umożliwia ciągłe monitorowanie
i dostosowywanie wilgotności powietrza, temperatury, koncentracji CO2 czy zawartości mikroelementów w pożywce. Pozwala to na dostosowanie optymalnych warunków do uprawy i precyzyjne dozowanie składników odżywczych przekładające się na zużycie znikomej ilości surowców, w tym wody. Nad wszystkim czuwa oprogramowanie Grow Wizard, które nadaje odpowiedni algorytm uprawowy dla określonej rośliny. Dzięki niemu wszystkie odczyty z czujników i informacje o stanie uprawy można sprawdzić online, bez fizycznej obecności na miejscu uprawy.
W chwili obecnej Hydropolis posiada dwa główne systemy:
• Smart Crop, czyli uprawa na mobilnych wózkach, która przeznaczona jest do wypełnienia istniejącej infrastruktury.
• Plantainer, uprawa wewnątrz kontenera morskiego, kierowany do osób, które nie posiadają zabudowań pod uprawę.
Zarówno Smart Crop, jak i Plantainer składają się z systemu oświetlenia lampami LED, hydrauliki oraz automatyki sterującej.
Głównymi odbiorcami rozwiązania są szeroko pojęci rolnicy, których zarobki są ściśle powiązane z osiągniętymi plonami, a ich powodzenie nie jest pewne w warunkach naturalnych. Drugą grupę stanowią hurtownie spożywcze oraz inwestorzy indywidualni, którzy są gotowi rozpocząć działalność na rynku spożywczym. Systemy mogą mieć również zastosowanie wśród restauracji czy stołówek, a nawet odbiorców prywatnych, którym zależy na ekologicznych i świeżych produktach. Hydropolis realizuje zamówienia metodą „zaprojektuj i wybuduj”, czyli dla każdego klienta tworzony jest osobny system w zależności od infrastruktury i rodzaju uprawy.
Uprawy hydroponiczne pozwalają oszczędzić nawet do 90 proc. wody
Główną zaletą naszej technologii do upraw hydroponicznych jest możliwość jej dostosowania do posiadanej przestrzeni. Uprawy Hydropolis mogą być prowadzone w halach, magazynach lub innych obiektach, znajdujący się np. w terenach mocno zurbanizowanych. Zmniejszenie odległości od producenta do konsumenta pozwala na znaczne ograniczenie kosztów oraz emisji CO2, wynikającej z działań logistycznych. Uprawy hydroponiczne potrzebują ponad 90% mniej wody w porównaniu do tych tradycyjnych. Rośliny dorastają w optymalnych i w pełni kontrolowanych warunkach, które gwarantują szybkie zbiory nawet kilkanaście razy do roku, bez używania pestycydów i herbicydów. Głównym kosztem operacyjnym przy tego typu uprawach jest energia elektryczna potrzebna do oświetlenia, której zużycie jest zależne od typu uprawianych roślin. W uprawach projektowanych przez Hydropolis zapotrzebowanie na energię jest zmniejszane poprzez wykorzystanie OZE. – powiedział Marcin Łasak z Hydropolis.
Ważnym elementem systemu jest aplikacja mobilna Grow Wizard. Pozwala ona na bieżąco monitorować stan uprawy, odczyty związane z atmosferą czy pożywką oraz nimi sterować i dostosowywać do aktualnych potrzeb. Wszystkie dane i aktywności są cały czas zbierane i archiwizowane. Użytkownik ma możliwość generowania raportów, np. dotyczących warunków w określonym czasie czy ilości zebranych plonów, ale też wiele innych funkcjonalności pomagających w planowaniu i prowadzeniu uprawy.
Tworząc aplikację, musieliśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim oczekiwania i potrzeby przyszłych użytkowników, przy zachowaniu cech i parametrów obsługiwanego systemu. Chodziło o to, by aplikacja dostarczyła potrzebnych funkcji do obsługi upraw, aby ich realizacja była możliwie prosta. Odbiorcami będą osoby o różnym poziomie wiedzy rolniczej, więc dane, jakie dostarcza Grow Wizard, muszą być czytelne, łatwe do interpretacji i wyciągania wniosków. W przyszłości planujemy jeszcze bardziej rozszerzyć funkcjonalności. Naszym celem jest możliwość agregowania wszystkich danych w chmurze obliczeniowej i tworzenie modeli danych do obsługi sztucznej inteligencji, które będą w czasie rzeczywistym doradzać rolnikowi, w jaki sposób sterować uprawą, by zebrać jak najlepsze plony. Pozwoli to również na jeszcze większą automatyzację całego procesu. – podsumowała Sabina Kubasa, Account Manager w BinarApps, członek zespołu odpowiedzialnego za opracowanie aplikacji dla Hydropolis.
Systemy Hydropolis są dostępne w sprzedaży od kwietnia 2022 r. Firma cały czas prowadzi badania nad rozwojem algorytmu i dostosowaniem do nowych typów upraw. Równolegle zespół BinarApps kontynuuje prace nad rozbudową aplikacji Grow Wizard o dodatkowe funkcjonalności.