Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro, w komentarzu rynkowym dotyczącym aktualnych wydarzeń w obszarze krypto i walut cyfrowych.
Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum osunęły się poniżej kluczowych poziomów wsparcia. Stało się tak dlatego, że rynki kryptowalut nadal zmagają się ze znacznymi trudności wynikającymi z rosnącej inflacji i stóp procentowych. W zeszłym tygodniu BTC gwałtownie spadł poniżej 20 000 dolarów, podczas gdy w sobotę cena ETH spadła poniżej 1 000 dolarów. Dziś rano, na platformie eToro Bitcoin jest notowany nieco poniżej 20 000 dolarów, podczas gdy eter porusza się nieco powyżej 1 000 dolarów. Obecne warunki rynkowe nie pozostawiają zbyt wiele miejsca na optymizm. Po tym jak w ciągu ostatnich 18 miesięcy notowały one bardzo dobre wyniki, wyceny są mocno zaniżone.
Obecnie powróciliśmy do poziomu z 2020 r., ale ceny nadal utrzymują się powyżej poziomów, które obserwowaliśmy zaledwie 1,5 roku temu. Od szczytów w grudniu 2017 r., Bitcoin cofnął się o około 84 proc., aż do najniższego poziomu w grudniu 2018 r. W obecnej sytuacji, z poziomu ATH wynoszącego około 69 000 dolarów, w stosunku do obecnego poziomu 20 000 dolarów, spadek wynosi 71 proc. Podczas gdy wskazywanie długoterminowej perspektywy dla każdego aktywa nie zawsze jest łatwe dla inwestorów, którzy kupili je na wyższych poziomach, najważniejsze jest to, aby wszystkie długoterminowe argumenty inwestycyjne dotyczące kryptowalut pozostały niezmienione (zwłaszcza, jeśli weźmie się pod uwagę podstawowe idee i historyczne trendy cenowe).
Nadchodzą aktualizacje Cardano Założyciel Cardano, Charles Hoskinson, ogłosił kilka aktualizacji blockchaina Cardano, które wejdą w życie przed końcem czerwca. Aktualizacje pod nazwą „Vasil” hard fork poprawią przepustowość sieci, szybkość transakcji i – teoretycznie – obniżą opłaty. Blockchain otrzyma też inne ulepszenia, w tym nowe funkcje inteligentnych kontraktów. Aktualizacje, mimo że pojawiają się w trudnym momencie dla rynków, stanowią zachętę dla inwestorów, którzy poza krótkoterminowym szumem związanym z niekorzystną sytuacją cenową, chcą zwrócić się ku przyszłości i możliwościom sieci w celu wzmocnienia swoich inwestycji. W ciągu ostatnich kilku lat, Cardano stało się poważnym konkurentem dla Ethereum.
Ceny nie zawsze odzwierciedlają pracę włożoną w takie projekty – od września ubiegłego roku wykorzystanie Cardano w sieci gwałtownie wzrosło, mimo że cena tokenu walczy z konkurencją i szerszym rynkiem. BIS uruchamia platformę krypto-inteligencji Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) uruchamia nową platformę wywiadowczą dla kryptowalut. Innovation Hub tej międzynarodowej instytucji uruchamia platformę, aby zapewnić starannie sprawdzone dane na temat projektów kryptowalutowych. Uruchomienie platformy jest mile widzianą innowacją w trudnym czasie dla rynków kryptowalut.
Przejrzystość jest kluczowym elementem budowania zaufania w tym sektorze, więc udostępnienie użytkownikom i inwestorom dokładnie sprawdzonych informacji to świetny krok. Projekt BIS przyjrzy się również emisji CBDC przez pośredników. Kryptowaluty to szerokie spektrum innowacji, pomysłów i projektów, dlatego bardzo ważne jest, aby instytucje takie jak BIS zapewniały nadzór i śledziły rozwój różnych obszarów. Zapewnia to większą kontrolę i chroni użytkowników przed kluczowymi zagrożeniami. Izrael i Hongkong testują walutę cyfrową Bank of Israel (BoI) oraz Hong Kong Monetary Authority (HKMA) współpracują w celu przetestowania waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC).
Według BoI, test będzie dotyczył kluczowych ryzyk związanych z cyberbezpieczeństwem CBDC. Projekt ma ruszyć w III kwartale, a BoI wyda CBDC instytucjom finansowym, takim jak banki. Wiele regionów aktywnie bada możliwości wykorzystania CBDC. Test ten może dostarczyć bezcennych informacji na temat interakcji instytucji takich jak banki z aktywami cyfrowymi. Izrael wstępnie wycofał się z CBDC już w 2018 r., więc jasne jest, że potencjał technologiczny nie może być ignorowany. Ważnym czynnikiem jest również międzynarodowa konkurencja w tej dziedzinie. Na przykład Chiny przeprowadzają już testy CBDC z udziałem milionów uczestników, a kraje takie jak Wielka Brytania, również aktywnie badają możliwości w tym zakresie.