KIT-AR, dostawca platformy rozszerzonej rzeczywistości (ang. Augmented reality) dla przemysłu wytwórczego, ogłosił dzisiaj zakończenie rundy finansowania o wartości 2 milionów euro. Inwestycja ta była współprowadzona przez fundusze Armilar Venture Partners z Portugalii i Caixa Capital Risc z Hiszpanii, przy udziale funduszy RKKVC i Techtree (zarządzanego przez hiszpański Iberis Semper), oraz dotychczasowych inwestorów – SONY, Sintef Venture V i Best Horizon.
Rozwiązanie KIT-AR wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości w celu nawigowania pracownikiem, przekazywania mu instrukcji, monitorowania jego działań oraz środowiska pracy. W razie potrzeby rozwiązanie asystuje pracownikowi, podpowiadając mu kolejne kroki i ostrzega przed potencjalnymi błędami w pracy. Klienci, którzy zaufali Kit-AR to m.in. Airbus, Bentley czy Bosh.
Często słyszymy o zagrożeniach związanych z automatyzacją i rozwojem robotów, ale rzeczywistość jest mniej drastyczna. Pracownicy z okularami AR już rozwijają synergię między człowiekiem a maszyną, pozwalając na usprawnienie ich pracy i ograniczenie ilości błędów, jakie popełniają ludzie. Dążymy do ulepszania pracowników w taki sposób, aby mogli wykonywać swoją pracę dobrze za każdym razem, przez cały czas. — powiedział Manuel Oliveira, CEO KIT-AR.
Firma KIT-AR, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, z filią w Portugalii, ma silne korzenie w badaniach stosowanych i innowacjach, będąc efektem współpracy University College of London i SINTEF, największego instytutu badawczego w Norwegii.
SINTEF ma bogate doświadczenie w badaniach nad technologiami i procesami produkcyjnymi. Kiedy pojawiła się możliwość połączenia tej wiedzy z tworzeniem gier z Highskillz (PT) i opartym na badaniach zrozumieniem zastosowania rozszerzonej rzeczywistości z UCL w Londynie, widzieliśmy, że to może zmienić podejście przemysłu do AR’u. – powiedział Inge Hovd Gangas, dyrektor ds. inwestycji, SINTEF Venture.
KIT-AR zgłosił wniosek patentowy dotyczący rozwiązania wykorzystującego nowe technologie, takie jak rozszerzona rzeczywistość (AR) i sztuczna inteligencja (AI), aby konsekwentnie ograniczać błędy w złożonej produkcji, logistyce i kontroli jakości dla klientów z branży motoryzacyjnej, lotniczej i produkcji elektroniki.
Od momentu powstania firma KIT-AR zdobyła wiele wyróżnień, w tym została wybrana do europejskiego programu Sony Startup Accelerator Program, a także wygrała program 5G Accelerator , promowany przez Amazon Web Services i portugalskiego operatora telekomunikacyjnego NOS. Wdrażając technologię 5G, KIT-AR zwiększa zarówno skuteczność, jak i wydajność swojej rozszerzonej platformy ulepszonych pracowników.
João Dias, Principal w Armilar Venture Partners, skomentował: Pracownicy pierwszej linii w firmach przemysłowych stają przed coraz większymi wyzwaniami, w szczególności koniecznością wykonywania bardziej złożonych czynności w krótszym czasie, co potencjalnie może generować przestoje produkcyjne. Usprawnienie pracowników poprzez przekazanie im cyfrowych narzędzi ma kluczowe znaczenie nie tylko na poziomie przestrzegania instrukcji pracy, ale przede wszystkim zapewnia mobilne systemy zautomatyzowanej kontroli jakości. Jest to obszar, w którym KIT-AR opracował własne przemysłowe IP, które już zostało zweryfikowane przez pierwszych klientów przemysłowych.
Wierzymy, że stoimy przed wyjątkowym momentem, w którym technologia AR wejdzie na dużą skalę do procesów produkcyjnych i przemysłowych. Rosnąca złożoność zadań do wykonania, koszty związane z odłączeniem pracownika od Systemów Realizacji Produkcji (Manufacturing Execution Systems) oraz najnowocześniejsze technologie niezbędne do wdrożenia AR na dużą skalę to tylko niektóre z czynników wspierających tę tezę. – dodaje David Sola, Principal w Caixa Capital Risc
Nasz zespół jest gotowy na kolejny krok”, wskazuje Manuel Oliveira i dodaje, że „KIT-AR znajduje się na czele obecnej rewolucji przemysłowej, a dzięki naszemu silnemu badawczemu DNA i prawdziwie innowacyjnemu nastawieniu będziemy nadal być prekursorem w tej dziedzinie. Będziemy przesuwać granice technologii z myślą o człowieku i rozszerzać możliwości pracowników na całym świecie. Obecnie aktywnie poszukujemy możliwości nawiązania kontaktu ze wszystkimi firmami produkcyjnymi, które podzielają z nami tę wizję doskonałości”.
Od lat obserwujemy, jak firmy, również w regionie Europy Centralnej, poszukują sposobów na usprawnienie pracy na liniach produkcyjnych i w przemyśle ciężkim. Głównie w celu zminimalizowania liczby błędów popełnianych przez pracowników, jak również w celu zapewnienia im większego bezpieczeństwa pracy. Rozwiązanie KIT-AR wydaje się być game changerem w tym obszarze. Ich technologia jest w stanie nie tylko pomóc pracownikom w unikaniu błędów, ale też wspierać ich w każdym momencie wykonywanej pracy. – mówi Mateusz Bodio, Dyrektor Zarządzający w RKKVC.