epoint

E.ON Polska ogłosił wyniki projektu SłuchaMY Was, skierowanego do warszawskich szkół podstawowych. Pięciu laureatów otrzyma instalacje fotowoltaiczne. Stołeczny Ratusz poparł inicjatywę i zaangażował się w pomoc przy realizacji formalnej strony konkursu. Jury przyznało też fundusze na realizację wyróżnionych szkolnych ekoinicjatyw. Wśród zwycięskich projektów znalazły się m.in. kompost ze skórek z bananów, jadłodzielnia i stworzenie szkolnego ekosystemu.

SłuchaMY Was i Waszych szkolnych ekoinicjatyw

Do projektu mogły zgłaszać się warszawskie szkoły podstawowe. Jury oceniło ostatecznie osiemnaście zgłoszeń i przyznało nagrody najbardziej inspirującym, angażującym i najciekawszym ekoinicjatywom. Przy ocenie projektów komisja zwracała uwagę m.in. na to, w jaki sposób, dzięki realizacji zgłoszonej inicjatywy, placówka stanie się bardziej przyjazna dla środowiska.

Pomysłowość i kreatywność dzieci była dla nas inspirująca. Wszystkie projekty były bardzo przemyślane. Każdy z nich miał realny wpływ na zmniejszenie śladu środowiskowego szkoły. Bardzo ucieszyło nas zaangażowanie uczniów i ich dojrzała świadomość tego, jak ważne są działania prośrodowiskowe. — skomentowała Aleksandra Smyczyńska, dyrektorka komunikacji E.ON w Polsce.

W projekcie SłuchaMY Was łącznie wyróżniono siedem szkół. Pięć placówek zostało nagrodzonych instalacjami fotowoltaicznymi – każda o mocy 20 KWp. Trzy spośród nich otrzymały również środki na dofinansowanie realizacji ekoinicjatyw. Jednocześnie Fundacja E.ON w Polsce postanowiła przekazać darowiznę na dofinansowanie realizacji dwóch dodatkowych projektów dla szkół, które nie zmieściły się w pierwszej piątce, a zgłosiły wyjątkowo inspirujące pomysły.

Laureaci projektu

Pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” z dzielnicy Wawer. Inicjatywa Bananowe Love zakłada, że uczniowie stworzą bananowy nawóz. Ze skórek owoców najpierw przygotują go w płynnej postaci do roślin doniczkowych. Następnie, po przekompostowaniu, skórki posłużą jako nawóz do roślin zewnętrznych, rosnących na terenie szkoły.

Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 351 im. Bolesława Prusa z Woli. Zgłoszona przez nich inicjatywa Nie jesz? Podziel się! zakłada przygotowanie w budynku szkoły jadłodzielni dla uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Przeprowadzona zostanie również akcja edukacyjna, która ma uczyć członków społeczności szkolnej, w jaki sposób zapobiegać marnowaniu jedzenia.

Trzecie miejsce przypadło kolejnej placówce z Wawra, Szkole Podstawowej nr 138 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Horsta. Zrealizowanie ich projektu pozwoli na stworzenie szkolnego ekosystemu.Na terenie szkoły uczniowie zbudują budki lęgowe i domki dla owadów, a w pobliżu placówki założą łąkę kwietną. Podstawówka przeprowadzi też wykłady dla uczniów o znaczeniu ekosystemów i zorganizuje konkurs na komiksy o tematyce ekologicznej.

Jednym z kluczowych priorytetów w naszej dzielnicy jest ekologia, dlatego tym bardziej cieszy nas, że aż dwie z wawerskich szkół wygrały w konkursie na szkolne eko-inicjatywy. Pokazuje to, że kwestia eko-odpowiedzialności stała się nieodłącznym elementem kształcenia już od najmłodszych lat. Nagroda w postaci paneli fotowoltaicznych nie tylko przyczyni się do oszczędności, ale także w praktyce pokaże uczniom ze zwycięskich szkół wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. — Norbert Szczepański, burmistrz dzielnicy Wawer.

Kolejne dwa miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa nr 401 z Pragi-Południe oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II z Bemowa. Szkoła z Pragi zgłosiła projekt Bluszcz na akacji, w ramach którego uczniowie przygotują na terenie przyszkolnym tablice informacyjne z tropami zwierząt, ziołowe rabatki i domki dla owadów. Z kolei bemowska podstawówka zaproponowała, że wprowadzi proekologiczne zmiany w szkolnych toaletach. W pierwszej kolejności uczniowie chcą zamontować na kranach perlatory zmniejszające zużycie wody. Docelowo zużyte baterie szkoła wymieni na wersje z „ekoprzyciskiem”.

Wszystkie pomysły były bardzo ciekawe i wybór był naprawdę trudny. Dlatego do projektu dołączyła także Fundacja E.ON w Polsce, która przekazała darowiznę na dofinansowanie realizacji dodatkowych dwóch ekoprojektów. Wierzymy, że coraz więcej szkół będzie angażowało się w tego typu działania. Dlatego na stronie projektu SłuchaMY Was ze wszystkich zgłoszeń utworzymy bank pomysłów, które będą mogły posłużyć za inspirację dla innych. — skomentowała Aleksandra Smyczyńska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments