epoint

Tokenizacja dzieł sztuki w ramach Private Market to projekt technologiczny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) bazujący na Blockchain. Testy platformy mają ruszyć od IV kwartału.

Private Market będzie platformą rynku dzieł sztuki, ale z naszej perspektywy jest to również przedsięwzięcie komercyjne. Chcemy zapewnić niezależnych mecenasów dla sztuki poprzez rozproszenie rynkowe i stworzyć demokratyczny dostęp do sztuki dla inwestorów chcących dywersyfikować portfele” – powiedział prezes Marek Dietl na otwarciu konferencji Dzień z kulturą na GPW.

Będzie to platforma dla inwestorów indywidualnych, która ma dawać możliwości inwestowania w dotychczas niedostępne dla nich formy jak wysoko wyceniane dzieła sztuki. Jest to realizacja strategii grupy GPW w kierunku dywersyfikacji, zastosowania niszowego technologii i budowania kompetencji w tym zakresie” – powiedział dyrektor działu Private Market GPW Adrian Kutnik.

Jak zaznaczył, Private Market będzie częścią większego ekosystemu, który GPW planuje stworzyć na polskim rynku finansowym, uwzględniający finansowanie społecznościowe premium i docelowo tokenizację aktywów finansowych (jeśli pojawi się ku temu legislacja) i niefinansowych (przez bezpośrednią tokenizację).

Private market ma wzmacniać pozycję GPW jako hubu dla małych i średnich firm i dzieł sztuki. Oba te segmenty mogą korzystać z tych samych rozwiązań technologicznych” – wskazał dyrektor GPW.

Jak wymienił, w ramach przygotowań do stworzenia tego rynku dotychczas podpisano porozumienie z serwisem Artinfo, wypracowano model prawny i podatkowy, przeprowadzono prace technologiczne, pozyskano kolejnych partnerów biznesowych i określono struktury rynku.

Bariery dla inwestorów na tradycyjnym rynku sztuki to niski poziom transparentności, wysoka bariera wiedzy, wysoka cena jednostkowa dzieła, wysokie koszty transakcyjne, problemy z przechowywaniem i ubezpieczeniem dzieła. Podzielne tokeny pozwolą na dostępność dla inwestorów indywidualnych dzieł artystów bardziej znanych (dzieła o orientacyjnej cenie ponad 1 mln zł). Jako GPW jesteśmy w stanie zapewnić temu rynkowi transparentność, rynkową wycenę dzieł i płynność” – wymienił Kutnik.

Proces tokenizacji zakłada emisję publiczną i  obrót na rynku wtórnym dzieła „podzielonego cyfrowo na wiele części”.  Każde dzieło będzie miało tworzony dokument informacyjny tzw. białą księgę. Samo dzieło będzie w depozycie w standardzie muzealnym. Giełda przewiduje także możliwość detokenizacji, czyli wykup tokenów z platformy. Private Market będzie obejmował platformę obrotu, depozyt, dom emisji (odpowiedzialny za białą księgę i emisję tokenów), a także radę rynku sztuki.

Wartość dodana Private Market jaką zakładamy to, po zbudowaniu odpowiedniej skali działalności oczekujemy ściągnięcia do Polski wybitnych dzieł z zagranicy, zwiększenia zainteresowania rynkiem sztuki wśród private banking i małych inwestorów instytucjonalnych, a także możliwość finansowania artysty. Widzimy docelowo szanse na tym rynku dla wielu aktywów niefinansowych, ale najpierw  chcemy potwierdzić biznesowo platformę z rynkiem sztuki” – podsumował dyrektor GPW.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments