Analitycy Dell’Oro opublikowali nowe wyższe prognozy dotyczące sieci telekomunikacyjnych w modelu Open RAN. Ich zdaniem, globalne skumulowane przychody z otwartych sieci RAN (ang. Radio Access Network) w ciągu najbliższych pięciu lat zbliżą się do poziomu 20 mld dolarów i będą stanowić około 15 proc. rynku RAN w 2026 r. Aktualizacja prognozy cieszy, ale nie jest zaskoczeniem dla IS-Wireless. Ten trend będzie się jeszcze bardziej pogłębiał – ocenia w komentarzu eksperckim dla ISBtech Rafał Sanecki, przedstawiciel IS-Wireless, polskiego dostawcy sieci 4G i 5G.

W IS-Wireless jesteśmy przekonani, że otwarte sieci telekomunikacyjne, oparte o wiele podmiotów to docelowy
model budowy sieci. To rozwiązanie lepsze z wielu powodów. Przede wszystkim dzięki niemu znika kluczowy
problem tzw. vendor lock-in, czyli uzależnienia od wybranego dostawcy. Dzisiaj wciąż większość sieci buduje się
w oparciu o rozwiązanie jednej z kilku firm. W przypadku Open RAN mówimy o otwarciu tego zabetonowanego
rynku na nowych graczy, którzy mogą dostarczać wybrane elementy infrastruktury telekomunikacyjnej. Oznacza
to jednocześnie wprowadzenie do gry konkurencji, w odróżnieniu od dzisiejszego oligopolu, a więc większy
wybór i korzystniejsze ceny. Możemy też mówić o większym bezpieczeństwie i elastyczności – gdy dany element
sieci nie spełnia wymagań, można go zastąpić innym, bez potrzeby wymiany całej infrastruktury sieciowej, tak jak to się dzieje w przypadku tradycyjnych / starych dostawców.
Obiecujące prognozy analityków Dell’Oro ujęte w najnowszym raporcie „Open RAN Advanced Research Report” nie dziwią również z tego powodu, że w IS-Wireless, czyli jednym z nielicznych dostawców sieci 5G w modelu otwartym w Europie, widzimy coraz więcej zapytań od klientów z całego świata. Realizujemy wdrożenia, zwłaszcza w obszarze prywatnych sieci przemysłowych. Rozmawiamy również z operatorami telekomunikacyjnymi, przy czym tego typu implementacje na dużą skalę potrzebują więcej czasu. Natomiast wzrost zainteresowania współpracą z nami jest bardzo widoczny, co świadczy też o rozwoju tego rynku.
O rozwoju świadczą też działania poszczególnych rządów i coraz większe inwestycje w Open RAN. Na przykład Wielka Brytania uruchomiła finansowany przez Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu projekt SONIC Labs. Brytyjskie władze przeznaczają środki na dywersyfikację tamtejszego rynku Open RAN. IS-Wireless został niedawno jednym z beneficjentów tego programu. W ramach projektu będziemy wspólnie z innymi firmami integrować swoje rozwiązania i przyczyniać się do wzrostu różnorodności na brytyjskim rynku 5G. Innym przykładem są Stany Zjednoczone, których prezydent Joe Biden poparł niedawno w oficjalnym wystąpieniu budowę sieci w modelu Open RAN, a amerykański rząd przeznaczył 750 mln dolarów na ten cel. Z kolei Niemcy na rozwój tej technologii przeznaczyli już 300 milionów euro, a w planach mają uruchomienie w tym obszarze znacznej części z 2 mld euro uzyskanych z Funduszu Odbudowy. W tyle nie pozostają Hindusi, którzy są tuż po swojej aukcji 5G i mają własnych operatorów, którzy chcą budować sieci w modelu otwartym.
Uznanie dla 5G w modelu Open RAN widzimy też w naszym regionie. Litwa – idąc tropem Wielkiej Brytanii, uruchamia laboratorium 5G Sandbox, aby połączyć start-upy ze środowiskiem biznesowym i naukowym. Warto zwrócić również uwagę na inicjatywę Łotwy, która dostrzegając potencjał 5G i Open RAN, organizuje już po raz kolejny międzynarodową konferencję telekomunikacyjną „5G Techritory”, gromadzącą kluczowych graczy w rozwoju sieci piątej generacji. Przy tym projekcie również współpracujemy z Łotyszami i wkrótce będziemy podawać szczegóły. Powyższe skłania do myślenia o kolejnych, pozytywnych aktualizacjach prognoz wobec Open RAN.
Interesujaca koncepcja…