Thales Alenia Space, spółka joint venture Thales (67%) i Leonardo (33%), oraz włoski startup MIPRONS podpisały umowę na opracowanie wysoce innowacyjnego systemu napędowego dla satelitów, wykorzystującego wodę jako paliwo.
W oparciu o zastrzeżoną technologię MIPRONS, której włoski patent został rozszerzony na 49 innych krajów, zminiaturyzowany pędnik o dużej sile ciągu będzie wykorzystywał bardzo ekologiczny, ekonomiczny materiał pędny – wodę. Proces elektrolizy rozkłada wodę na wodór i tlen, które są wprowadzane do komory spalania. Ładując tylko wodę, system pozwoli na szybsze wykonywanie manewrów, takich jak podnoszenie się na orbitę, deorbitacja i unikanie kolizji. System jest kompaktowy i skalowalny, dzięki czemu może być stosowany na satelitach różnych rozmiarów, od małych do dużych. Innowacyjna koncepcja MIPRONS wykorzystuje również druk 3D dla wielu komponentów.
Potężny i wysokowydajny pędnik zaprojektowany dla satelitów Thales Alenia Space będzie charakteryzował się zmniejszoną wagą i objętością. Thales Alenia Space będzie rozwijał projekt pędnika, aby osiągnąć niezawodne, wysokowydajne rozwiązanie napędowe dla małych i średnich satelitów. Oddział firmy we Włoszech będzie wspierać testy środowiskowe modelu inżynieryjnego.
eszymy się, że łączymy siły z firmą MIPRONS, która zdobywa coraz większe międzynarodowe uznanie. Nasza współpraca może odmienić oblicze misji kosmicznych Włoszech. Zawarta umowa potwierdza strategię Thales Alenia Space, której celem jest odgrywanie kluczowej roli w nowych inicjatywach kosmicznych. Współpracujemy z nowymi startupami specjalizującymi się w działaniach w ekosystemie kosmicznym, aby wytworzyć efekt synergii w całej branży. Zawsze chętnie podejmujemy nowe wyzwania, które podkreślają rosnące strategiczne znaczenie sektora kosmicznego. – komentuje Massimo Claudio Comparini, dyrektor generalny Thales Alenia Space we
Jestem niezwykle dumny z naszej umowy z Thales Alenia Space. Zdobycie zaufania jednej z największych firm kosmicznych na świecie to dla nas ogromny przywilej. Nasz projekt, choć wciąż we wczesnej fazie, ma potencjał, aby zdefiniować nowy paradygmat w przestrzeni kosmicznej. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby system został uruchomiony możliwie jak najszybciej. – dodaje Angelo Minotti, dyrektor generalny i założyciel MIPRONS.