ING liczy, że gwarancje ubezpieczeniowe KUKE dla kredytów udzielanych na projekty inwestycyjne będą szeroko wykorzystywane przez eksporterów lub spółki planujące rozwój na rynkach zagranicznych, a ING BSK stanie się ponadregionalnym hubem finansowania inwestycji, poinformował wiceprezes ING Banku Śląskiego Michał Mrożek. Do produktów zarządzania gotówką i płynnością bank zaprzągł algorytmy sztucznej inteligencji.
„Klienci naszej grupy zyskują instrument na ekspansję w Polsce i za granicą. Obecnie często piętą achillesową firm jest dostęp do finansowania i te gwarancje zabezpieczają zarówno nowe inwestycje, jak i ekspansję. Mogą z niego skorzystać polscy przedsiębiorcy, ale też np. niemieccy, którzy z Polski będą chcieli rozwijać się na cały świat. Liczymy, że ten instrument będzie szeroko wykorzystywany, bo ma niesamowity potencjał. Działamy obecnie w trudnym środowisku i w tym kontekście upatrujemy rolę banku jako partnera dla firm w ich działaniach aby zapewnić bezpieczeństwo funkcjonowania, w tym efektywne zarządzanie ryzykami, czy wykorzystywanie okazji rynkowych” – powiedział Mrożek podczas podpisania umowy z KUKE.
ING Bank Śląski oraz ING w Niemczech podpisały porozumienie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) dotyczące płatniczych gwarancji ubezpieczeniowych dla kredytów udzielanych na projekty inwestycyjne realizowane przez eksporterów lub spółki planujące sprzedaż na rynkach zagranicznych.
„W mojej ocenie instrument ten oferuje zabezpieczenie w takich obszarach jak np. łańcuch dostaw. Widzimy rosnący trend nearshoringu i umowa z KUKE ma wesprzeć polskie firmy, aby ich niemieccy kontrahenci zamawiali u nich, a nie azjatyckich konkurentów. Ponadto zabezpieczenie kwestii inwestycyjnej w kraju i za granicą (np. inwestycje w nowe linie produkcyjne) umożliwi łatwiejsze podejście do złożenia modelu finansowania” – dodał członek zarządu ING BSK.
Jak wskazał, współpraca z ING w Niemczech wynika z angażowania infrastruktury grupy w zakresie know how, doświadczenia i oferty produktowej w obszarze finansowania handlu międzynarodowego – w tym współpracy z agencjami kredytów eksportowych
„Frankfurt to hub w tym zakresie, który ma skalę i ekspertyzę finansowania z agencjami kredytów eksportowych. My z kolei stajemy się hubem ekspertyzy w obszarach produktowych zarówno dla regionu CEE, jak i szerzej w całej Europie” – zaznaczył Mrożek.
„To porozumienie z KUKE tworzy długoterminowe ramy współpracy. ING w Niemczech jest centrum kompetencji naszej grupy w zakresie project finance i szczególnie w obecnych czasach takie ramowe współprace są bardzo potrzebne aby pobudzać handel międzynarodowy. Dotychczas nasza współpraca obejmowała 16 agencji ubezpieczeń eksportowych na świecie i teraz dodajemy umowę z KUKE, co na bazie naszego doświadczenia otwiera duży potencjał dla firm zainteresowanych inwestycjami w Polsce o charakterze międzynarodowym. Ponadto mamy ekspertyzę w inwestycjami infrastrukturalnych, transformacji energetycznej, gdzie również widzimy potencjał budowania modeli finansowania inwestycji” – wskazał członek zarządu ING w Niemczech Eddy Henning.
Mrożek dodał, że ING BSK jest już hubem regionalnym jeśli chodzi chociażby o wykorzystanie sztucznej inteligencji w produktach zarządzania gotówką i płynnością.
„Oferujemy platformę analityczną, opracowaną wewnętrznie w banku, która usprawnia analizę wycen i modelowania. Prowadzimy proces komercjalizacji tego rozwiązania. Już kilkanaście polskich firm miało możliwość z niego skorzystać. Oferujemy także rozwiązania otwartej architektury bankowej, mające na celu uproszczenie interakcji w regulacjach dot. ryzyka niefinansowego. Jestem przekonany, że gwarancje KUKE umożliwią nam przeznaczenie większych środków na kredytowanie naszych klientów, u których sprzedaż eksportowa ma znaczący udział oraz tych, którzy dotąd ostrożnie podchodzili do internacjonalizacji swojego biznesu. Chcemy wyjść z nimi jako hub finansowania inwestycji poza region CEE” – podsumował Mrożek.
ING Bank Śląski jest notowany na GPW od 1994 r. Jego głównym akcjonariuszem jest holenderska grupa ING. Aktywa razem banku wyniosły 201,65 mld zł na koniec 2021 r.
(ISBnews)