Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost do ich potrzeb. Przedsiębiorstwa mają więc swoje oczekiwania zarówno wobec dostawcy, jak i samej usługi. Co cenią sobie najbardziej i na co zwracają uwagę przy wyborze dostawcy?
Jak się okazuje, postrzeganie polskich data center przez firmy i instytucje jest bardzo pozytywne. Bowiem dla 88 proc. przedstawicieli biznesu i 74 proc. z GovTech polscy dostawcy usług chmurowych będą firmami pierwszego wyboru podczas najbliższych inwestycji – dowiadujemy się z badania PMR dla Polskiej Chmury.
Dlaczego? Oszczędność kosztowa to jeden z argumentów za wyborem chmury, czasem jednak – jak wynika z analiz – firmy spotykają się z niespodziewanym wzrostem kosztów w trakcie współpracy z dostawcą. Doświadczyło tego 24 proc. badanych firm.
Co istotne, aż 51 proc. respondentów uznaje polskich dostawców za wiarygodnych, a 42 proc. ocenia ich wysoko w kontekście przewidywalności cenowej oraz dobrego, nastawionego na klienta kontaktu. Ponadto niezwykle istotny dla firm jest wysoki standard bezpieczeństwa i zachowanie ciągłości działania, według 57 proc. respondentów w raporcie Polcom i Intel uważa, że chmura zyskuje na znaczeniu poprzez zapewnianie podniesienia bezpieczeństwa infrastruktury oraz ciągłości działania biznesu, a dla 45 proc. respondentów w tymże badaniu, brak ciągłości działania systemów i aplikacji to istotny hamulec w rozwoju biznesu.
Jak wynika z doświadczeń polskich dostawców chmury, firmy z wielu sektorów rynku – od finansów po produkcję – cenią sobie bezpieczeństwo. Stało się dla nich największą przewagą dostawców polskiej chmury. – mówi Wiesław Wilk, wiceprezes zarządu Polcom oraz prezes Związku Polska Chmura.
Lokalizacja data center
O chmurze mówi się dużo, przez co wiele tematów zostało już wyczerpanych. Jednak temat „narodowości” chmury to wciąż często pomijany temat. Nie ma na ten temat wielu analiz, a istotne jest – co nie każdy wie – że nawet m.in. z wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz opinii ekspertów wynika, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest przechowywanie danych na terenie kraju, z którego pochodzą. Ośrodki przetwarzania danych Polcom znajdują się na w Polsce, co daje gwarancję bezpieczeństwa danych w zakresie krajowego obrotu prawnego. Jest to o tyle bardziej komfortowe, że firma, która prowadzi działalność w kraju podlega prawu w Polsce. Natomiast w przypadku ośrodków spoza UE w grę wchodzi konieczność umów bilateralnych, aby odpowiednio zabezpieczyć dane.
Co ciekawe, aż 88 proc. firm oczekuje, że dostawca będzie miał data center zlokalizowane w Polsce. Ta „narodowość” chmury ma więc dla firm kolosalne znaczenie.
Na rynku widać ogromne zainteresowanie i zaufanie do usług polskich dostawców usług chmury – doceniani są za potencjał tkwiący w kapitale ludzkim, technologicznym oraz wyjątkową relacyjność, ale również jest to kwestia cyberbezpieczeństwa i zrozumienia realiów i wyzwań w danym kraju. – mówi Natalia Gawłowska, dyrektor marketingu z Polcom.
Znajomość rynku
Czego jeszcze potrzebują firmy? Aż 9 na 10 firm chce usług i ofert „szytych na miarę”. I takie też od polskich data center mogą otrzymać. Elastyczność, skalowalność oraz umiejętność wsłuchania się w głos i potrzeby firmy to cenione cechy podczas wyboru dostawcy.
Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że polscy dostawcy znają dobrze realia polskiego biznesu i wyzwania, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy. Jednak to certyfikaty, całkowita cena rozwiązania czy elastyczność i przejrzystość oferty to główne kryteria, którymi kierują się firmy w kontekście wyboru dostawcy rozwiązań chmurowych.
Rozwój biznesu czy prowadzenie firmy wymusza często wiele działań, czy to optymalizacyjnych, czy wspierających ciągłość działania. Mając wsparcie w doborze i wdrażaniu rozwiązań, jakie daje zaufany partner, jest to łatwiejsze.
A jak wygląda profil typowej polskiej firmy korzystającej z usług chmurowych?
• W chmurze przechowuje ok. 37 proc. swoich zasobów. Z chęcią wykorzystuje rozwiązania SaaS i coraz śmielej podąża w kierunku innych modeli
• Częściej korzysta z chmury prywatnej (75%) a rzadziej z publicznej (19%)
• 44 proc. przechowuje w chmurze kopie zapasowe, a 28 proc. archiwizuje dane
• 6 na 10 z nich uważa, że chmura to wzrost bezpieczeństwa danych
• 96 proc. z nich kieruje się bezpieczeństwem oraz certyfikatami przy wyborze dostawcy.
Przyszłość chmury w Polsce
Z badania Polskiej Chmury wynika, że głównymi powodami inwestowania w rozwiązania chmurowe przez firmy są: chęć optymalizacji kosztów (67 proc.), zwiększenie bezpieczeństwa (61 proc.), zwiększenie szybkości działania (54 proc.), potrzeba dostępu do danych w czasie rzeczywistym (54 proc.) oraz zwiększenie wydajności działania (40 proc.). Inwestycje te cieszą, bo chmura to wiele korzyści dla firmy. Prócz zwiększenia bezpieczeństwa danych respondenci PMR doceniają również ułatwienie pracy zdalnej, poprawę wydajności oprogramowania i usprawnienie procesów biznesowych. – opisuje Wiesław Wilk.
43 proc. firm chce i planuje dalej inwestować w rozwiązania chmurowe. To świetna wiadomość dla polskiej gospodarki, ale i dla Unii Europejskiej, bo zgodnie z celami określonymi, co najmniej 75 proc. przedsiębiorstw ma korzystać z usług chmury obliczeniowej, big data i sztucznej inteligencji do 2030 roku.
Z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” wiemy natomiast, że 44. proc. pytanych deklaruje, że wydatki na rozwiązania chmurowe w ich przedsiębiorstwach wyniosą między 10 a 50 proc. Rynek centrów przetwarzania danych, w tym w Polsce, to rynki atrakcyjne, które będą rosły w kolejnych latach w szybkim tempie. Analitycy oczekują, że ten wzrost w kolejnych latach sięgnie nawet 40 proc.