Sebastian Sokołowski, prezes TTMS, w rozmowie z ISBtech o planach oferty publicznej i debiutu giełdowego, a także kolejnych przejęciach i rekrutacjach w skali międzynarodowej.
Pod koniec 2021 roku Transition Technologies MS S.A. (TTMS) poinformował o podpisaniu umowy zakupu 56% akcji w duńskiej spółce ConCor A/S, dużego dostawcy outsourcingu IT w Skandynawii. Jak przebiega proces integracji nowego podmiotu?
Mówiąc krótko – zgodnie z planem. Przed zakupem duńskiej spółki wiedzieliśmy, jak dużą wartość dodaną dla naszego biznesu będzie miał przejmowany podmiot i fakt, że będziemy mieli swoje przedstawicielstwo na lokalnym rynku. Duńska spółka to atrakcyjna i dochodowa firma, bez zadłużenia, z kompetencjami, które w znacznym stopniu pokrywają się z naszymi oraz, co jest bardzo istotne, z otwartymi umowami ramowymi z kilkoma duńskimi korporacjami o międzynarodowym zasięgu. Podejście do rozwoju biznesu i model współpracy z Klientami jest podobny do naszego, co bardzo przyspieszyło proces integracji.
Warto także podkreślić, że zmieniliśmy nazwę ConCor A/S na TTMS Nordic. Tym samym dajemy jasny sygnał, że chcemy działać wspólnie z naszymi duńskimi partnerami nie tylko na ich lokalnym rynku, ale szerzej. TTMS Nordic ma być odpowiedzialny w grupie TTMS za rozwój biznesu w całej Skandynawii.
Jakie są więc dalsze plany w tym regionie?
Zacznijmy od tego, że TTMS Nordic koncentruje się na sprzedaży usług i realizacji projektów w oparciu o technologie i produkty takich vendorów jak: Microsoft, Salesforce czy Adobe. TTMS Nordic jest też ekspertem w zakresie metodyki Agile: Scaled Agile Framework (SAFe), pozwalającej na wydajne zarządzanie pracą zespołów w dużych organizacjach.
Celem TTMS Nordic jest wspieranie firm w wymienionych obszarach nie tylko na rynku duńskim, lecz w całej Skandynawii. Dlatego chcemy m.in. otworzyć przedstawicielstwo, a następnie spółkę zależną w Szwecji. Mamy ambitne plany na rynku skandynawskim i chcemy umacniać naszą pozycję na tamtejszym rynku outsourcingu IT.
Czy TTMS planuje kolejne przejęcia?
Nadal zamierzamy być aktywni w obszarze akwizycji. Od lat zwiększamy znaczenie TTMS na arenie międzynarodowej – zarówno poprzez wzrost organiczny, jak i dzięki kolejnym przejęciom. Przypomnijmy, że poza TTMS Nordic jesteśmy obecni w 7 lokalizacjach na 3 kontynentach: Ameryka Północna (USA), Europa (np. Polska, Wielka Brytania, Austria), Azja (Malezja, Singapur), a także posiadamy spółki zależne, m.in. Transition Technologies MS S.A. Ltd z siedzibą w Londynie (Wielka Brytania) oraz TTMS Software SDN Bhd. z siedzibą w Kuala Lumpur (Malezja).
Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi firmami, których działalność wzbudza nasze
zainteresowanie. Szczególnie mocno monitorujemy sytuację w Europie Zachodniej, ale nie
zamykamy się także na inne kierunki. Warto jednak podkreślić, że nie ma w tym procesie pośpiechu.
Chcemy starannie wybierać kolejnych kandydatów do przejęcia. Tak jak to było w przypadku duńskiej spółki, której integracja przebiegła zgodnie z planem, tworząc solidne fundamenty pod budowę TTMS Nordic.
Jaki wpływ na dalsze przejęcia ma zawieszenie przez TTMS postępowania w Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące publicznej oferty akcji?
Choć byliśmy już na ostatniej prostej do debiutu na GPW, to jednak z uwagi na obecną sytuację geopolityczną i związaną z nią dużą zmiennością rynków finansowych, podjęliśmy decyzję o tymczasowym zawieszeniu postępowania w KNF. Nadal jednak chcemy przeprowadzić IPO i wejść na giełdowy parkiet. Cierpliwie czekamy na większą stabilność na świecie i lepszą sytuację na krajowym rynku kapitałowym.
Gdy ogłaszaliśmy chęć przeprowadzenia IPO, deklarowaliśmy, że wpływy z oferty zostaną
przeznaczone przede wszystkim na finansowanie akwizycji zagranicznych spółek świadczących usługi IT. Dziś nadal podtrzymujemy, że będziemy szukać podmiotów o ugruntowanej pozycji rynkowej i specjalizujących się w technologiach zgodnych ze strategicznymi kompetencjami TTMS.
Na razie wstrzymaliśmy proces IPO, lecz nie zamierzamy wstrzymywać ewentualnych przejęć, gdy uznamy, że dana firma będzie tworzyć realną wartość dodaną dla TTMS. Mamy stabilną sytuację finansową i zabezpieczyliśmy środki na ewentualne przejęcia. W przyszłości nowy kapitał, który pozyskamy z planowanego giełdowego debiutu, będzie nas jedynie wspierał w kolejnych akwizycjach.
Czy giełdowy debiut TTMS jest możliwy jeszcze w 2022 roku?
Wszystko zależy od sytuacji na rynkach finansowych. Gdy sytuacja się ustabilizuje i wróci chęć inwestorów do kolejnych zakupów , wtedy my też wrócimy z naszą ofertą i jestem przekonany, że pojawimy się na warszawskiej giełdzie. Dlatego cały czas, wspólnie z naszymi doradcami, monitorujemy sytuację na świecie i jej wpływ na rynki kapitałowe oraz nastroje inwestorów.
Na koniec warto zapytać o ogłoszony w maju plan rekrutacji TTMS poza Europą. Jak on się rozwija?
TTMS cały czas zwiększa zatrudnienie. W ciągu ostatnich 7 lat wzrosło ono ośmiokrotnie. Obecnie zatrudniamy blisko 850 pracowników. Co ważne, działamy globalnie i rekrutujemy także globalnie, stąd pomysł na zatrudnianie specjalistów IT na innych kontynentach niż Europa. Mamy dobre doświadczenia z pierwszymi rekrutacjami specjalistów z Kenii, która od wielu lat uważana jest za finansowe i logistyczne centrum Afryki Wschodniej i z powodzeniem przyciąga zagranicznych inwestorów. W pierwszej kolejności rekrutujemy tam programistów specjalizujących się w najbardziej pożądanych na rynku technologiach. Poziom wykształcenia i doświadczenia kandydatów, z którymi się spotkaliśmy nie ustępuję poziomowi programistów z innych części świata. Planujemy dalszą ekspansję na tym rynku.
O TTMS
Firma koncentruje swoją działalność na międzynarodowym rynku i sektorach stosunkowo odpornych na wahania koniunktury, o wysokich barierach wejścia oraz potencjale wzrostowym, które jednocześnie wymagają wysokich kompetencji szczególnie w obszarze świadczonych usług IT, takich jak: sektor farmaceutyczny i medyczny, przemysł, sektor edukacyjny oraz zbrojeniowy i kosmiczny.
TTMS to szybko rosnący dostawca nowoczesnego outsourcingu IT, skierowanego głównie do dużych korporacji międzynarodowych. Spółka należy do Grupy Transition Technologies, jednego z największych podmiotów branży IT w Polsce. Spółka specjalizuje się w świadczeniu usług IT w najbardziej zaawansowanym modelu tzw. managed services (usługi zarządzane), które wyróżniają się kompleksowym podejściem do realizowanych zamówień.
Spółka wdraża najnowocześniejsze i najbardziej pożądane rozwiązania światowych liderów IT, między innymi związane z transformacją cyfrową w obszarze sprzedaży i marketingu online, przetwarzaniem w chmurze czy bezpieczeństwem informacji. W ramach świadczenia usług na rzecz klientów Spółka korzysta z zaawansowanych rozwiązań obejmujących m.in. platformę Salesforce, platformę Adobe Experience Manager czy rozwiązania chmurowe Microsoft. TTMS dysponujewysoko wykwalifikowaną, międzynarodową kadrą, złożoną nie tylko z inżynierów, programistów i specjalistów z zakresu IT, ale również doświadczonych managerów o unikalnej znajomości lokalnych rynków. TTMS istotnie zwiększa zatrudnienie – w ciągu ostatnich 6 lat wzrosło ono sześciokrotnie.
TTMS posiada międzynarodową ekspozycję, świadcząc usługi w różnych strefach czasowych oraz wspierając swoich klientów na różnych kontynentach w ich lokalnych siedzibach. Siedziba główna i główne centrum operacyjne Spółki znajdują się w Polsce. Strategia Grupy zakłada dalszą ekspansję międzynarodowej marki TTMS, zarówno poprzez rozwój organiczny jak i realizację selektywnych akwizycji na docelowych rynkach.
W październiku 2021 r. Spółka, nabyła pakiet większościowy (56% akcji) ConCor A/S, finansując akwizycję ze środków własnych. Krok ten wpisuje się w strategię TTMS w obszarze rozbudowy międzynarodowych struktur sprzedaży. Transakcja ma umożliwić wzmocnienie obecności TTMS na rynku duńskim oraz w pozostałych państwach skandynawskich. ConCor A/S realizuje 19 umów ramowych z klientami z Danii i Szwecji. Usługi świadczone wspólnie przez TTMS i ConCor będą oparte o near-shoring z Polski w ramach efektywnie współpracujących zespołów polsko-duńskich.