W miarę jak nasze życie staje się coraz bardziej zdigitalizowane, twórcy oprogramowania – zarówno ci odpowiedzialni za techniczne aspekty, jak i kreatywni pomysłodawcy stojący za programami i aplikacjami – są coraz bardziej rozchwytywani na rynku pracy.
Firmy poszukują doświadczonych specjalistów, którym często oferują ponadprzeciętne wynagrodzenie. Przewiduje się, że w latach 2020-2030 zapotrzebowanie na inżynierów oprogramowania wzrośnie o 22%, podaje Amerykańskie Biuro Statystyki Pracy. Nic więc dziwnego, że liczba osób zainteresowanych rozpoczęciem kariery w tworzeniu oprogramowania stale rośnie. Wysoce wykwalifikowani specjaliści IT mogą dziś uzyskać wynagrodzenie rzędu 500 złotych za godzinę, taką średnią stawkę oferuje Alphateam Hackers GmbH, software house prowadzony przez Adriana Barwickiego w Niemczech, zatrudniający polskich inżynierów oprogramowania na rynek niemiecki. Ekspert dodaje, że zapotrzebowanie na umiejętności programistyczne w różnych branżach wpłynie na dalsze podnoszenie wynagrodzeń. Widać, to szczególnie w Javascript i pochodnych technologiach
Popyt na programistów i developerów we wszystkich sektorach przemysłu zderzył się z falą Wielkiej Rezygnacji, która zaczęła się w USA i szybko zawitała też do Europy. Pracownicy składają rezygnacje w rekordowym tempie, napisał Josh Brenner, dyrektor generalny Hired, specjalisty ds. rekrutacji technologii w swoim ostatnim raporcie. – Podczas pandemii COVID-19 wielu weszło w okres refleksji, przewartościowując swoje ścieżki kariery i zderzając je z nowo odkrytą perspektywą i pasjami. Niektórzy zarzekali się, że nigdy więcej nie będą pracować w biurze, podczas gdy inni szukali lepszych świadczeń i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Doprowadziło to do dużej rotacji pracowników i gwałtownego wzrostu popytu na najlepsze talenty technologiczne.
Jakie są najważniejsze umiejętności inżyniera oprogramowania?
Praca developerów jest wymagająca, oczekuje się nie tylko twardych umiejętności, ale też miękkich czy znajomości języka. Najczęściej poszukiwanymi umiejętnościami są:
Umiejętności programowania – języki programowania, bazy danych, integracja i budowanie istniejącego kodu, debugowanie i testowanie jednostkowe, umiejętność tworzenia aplikacji mobilnych, testowanie przeglądarek, podstawowa znajomość systemów operacyjnych. Warto zacząć od nauki C i C++.
Certyfikaty – Większość firm czy szkoleń nowicjuszy w zakresie technologii programowania, wymaga przynajmniej dobrej wiedza z ogólnego zakresu. Certyfikaty czy ukończone kursy są ważnym aspektem w portfolio i CV developera.
Umiejętności miękkie — umiejętności interpersonalne, dobra komunikacja zarówno mailowo, jak i werbalna, szybka priorytetyzacja, cierpliwość, chęć uczenia się, pomaganie i szkolenie innych członków zespołu to tylko niektóre kluczowe umiejętności, które powinien posiadać developer.
Umiejętność rozwiązywania problemów i logicznego myślenia – elastyczność i dopasowywanie się do nowych sytuacji jest kluczowa, zwłaszcza w startupach. W tego typu środowiskach powinno się być wystarczająco elastycznym, aby nauczyć się nowych sposobów adresowania problemów. Jeśli część kodu nie działa, należy zająć się nim od zupełnie nowej strony.
Gdzie zapotrzebowanie na developerów jest największe?
Zapotrzebowanie na doświadczonych developerów globalnie jest wysokie. Widać to również w Europie. Według danych Niemcy znajdują się w pierwszej piątce firm oferujących najwyższe średnie wynagrodzenie developera na Starym Kontynencie, które w 2021 roku wynosiło średnio ponad $60 000 rocznie. Jest to chłonny rynek, który szczególnie docenia polskich specjalistów.
Adrian Barwicki dodaje, że od zawsze jest ambasadorem polskich ekspertów na rynkach zachodnich, którzy są jednymi z najbardziej poszukiwanych w Europie. Wierzymy, że wartość, jaką developerzy oprogramowania wnoszą do projektów, powinna być współmierna do ich wynagrodzenia, dlatego oferuje konkurencyjne, europejskie stawki.