epoint

Do portfela spółek AIP Seed dołącza EduCat – marketplace dla tych, którzy chcą studiować za granicą. Fundusz seedowy Dariusza Żuka wesprze dalszy rozwój EduCat, by zapewnić Europejczykom dostęp do kształcenia na światowym poziomie, a jednocześnie zbudować nowego lidera w sektorze EdTech w Europie.

EduCat to firma wspierająca uczniów marzących o edukacji za granicą na dowolnym poziomie – liceum, licencjat, studia magisterskie, doktorat czy MBA. Jest to platforma internetowa, która gromadzi w jednym miejscu wszystko, co potrzebne do aplikacji na studia za granicą. Działa w modelu ‘managed marketplace’ – pomaga uczniom wybrać swoje preferencje co do kraju, kierunku i stopnia studiów. Jednocześnie, skupia w jednym miejscu mentorów – czyli osoby, które już studiują lub studiowały za granicą, a teraz chcą pomóc swoim młodszym kolegom.

Chcemy poszerzać dostęp do edukacji światowej klasy. Aplikacja na studia za granicą jest wieloetapowa i skomplikowana – począwszy od wyboru kraju i kierunku, przez przygotowanie perfekcyjnej aplikacji, po egzaminy i rozmowy kwalifikujące. Nasz marketplace pomaga uczniom na każdym z tych etapów, dając im szereg narzędzi, jak np.: testy diagnostyczne, harmonogram aplikacji, a także łącząc ich z osobami, które już studiują na wymarzonych uczelniach. Poza samą technologią, siłą EduCat są właśnie mentorzy, czyli osoby, którym już udało się przejść ścieżkę, na którą dopiero wchodzi osoba aplikująca na studia. – mówi Nina Wieretiło, współzałożycielka EduCat i absolwentka BA Economics and Management na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Przez ostatnie dwa lata EduCat pomógł ponad 200 osobom (głównie z Polski, Ukrainy czy innych krajów UE) w wysłaniu ponad 1 tys. aplikacji na uczelnie na całym świecie.

Globalnie, na studia za granicą aplikuje ok. 9 milionów osób rocznie. Przez ostatni rok EduCat urósł kilkanaście razy pod względem zarówno liczby zarejestrowanych użytkowników, jak i średniego miesięcznego przychodu. – mówi Marek Hołówko, CEO i współzałożyciel EduCat.

EduCat to nowa spółka portfelowa AIP Seed. Fundusz wesprze jej dalszy rozwój finansowaniem oraz dobierze koinwestorów w rundzie preseed. AIP Seed tworzy także wewnątrz tzw. competence hubs i pracuje globalnie z funduszami, myśląc o kolejnych rundach.

Zainwestowaliśmy w EduCat, ponieważ jest to jedna z najbardziej perspektywicznych i wartościowych branż w Polsce, Europie, jak i na świecie. Już teraz, bardzo obiecujące są solidne przychody tej spółki. Jednocześnie, kluczowy jest dla nas impakt i wartość, jaką wnoszą na rynek nasze projekty, a my chcemy wspierać edukację na uniwersytetach i ułatwiać Polakom i Europejczykom dostęp do kształcenia na światowym poziomie. Wierzę, że zbudujemy lidera w Europie. Oczywiście, kluczowe jest dla mnie także wyjątkowe doświadczenie i zaangażowanie Founderów. Dodam, że Nina to jedna z siedmiu Polek, która ukończyła BA Economics and Management na Uniwersytecie w Oksfordzie, z kolei Marek pracował zarówno w korporacjach, jak i z sukcesem rozwijał własne startupy. – mówi Dariusz Żuk, CEO AIP Seed.

Założycielami EduCat jest Marek Hołówko (CEO) oraz Nina Wieretiło. Marek w czasie studiów był dyrektorem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na SGH. Sam prowadził także platformę turystyki medycznej Clinic Hunter łączącą pacjentów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Skandynawii z klinikami w Polsce, Turcji i na Węgrzech. Ma również wieloletnie doświadczenie w firmach doradczych, m.in. w Deloitte. Z kolei Nina, po ukończeniu studiów, pracowała w Goldman Sachs i akceleratorze edukacyjnym Katalyst Education. Droga, którą przeszła, by odnieść sukces w aplikacji na Oksford (BA Economics and Management to kierunek, na który najtrudniej było dostać się wśród wszystkich studiów w Europie) zainspirowała ją do wspierania innych w aplikacji na uczelnie dookoła świata. Tak powstał EduCat.

Środki z rundy finansowej od AIP Seed chcemy przeznaczyć na wzmocnienie pozycji w Polsce, jednocześnie rozpocząć naszą ekspansję zagraniczną. A ponieważ cele EduCat wykraczają daleko poza wyłącznie wskaźniki finanse, AIP Seed – ze swoim myśleniem o impaktowych inwestycjach oraz doświadczeniem w pracy z wiodącymi startupami – jest dla nas dobrym partnerem do rozmowy o tym, jak umożliwić tysiącom uczniów rocznie rozpoczęcie edukacji na światowym poziomie. – podsumowuje Matek Hołówko.

EdTech (sektor innowacyjnych firm oferujących technologie edukacyjne) to jedna z najszybciej rosnących branż w Europie, jak i na świecie. Wg Grand View Research1, wielkość globalnego rynku EdTech wycenia się na 106,46 mld USD w 2021 r. i szacuje się, że osiągnie on wartość 127 mld USD w 2022 r. Autorzy tego opracowania oceniają, że światowy rynek EdTech będzie rósł rocznie na poziomie 16,5% i osiągnie 429,5 mld USD w 2030 roku.

Z kolei w Europie, EdTech to jedna z najchętniej finansowanych branż przez fundusze VC. Dane Brighteye Ventures2 pokazują, że europejski rynek finansowania EdTech przez VC wzrósł ponad trzykrotnie od 2019 r. osiągając 2,5 mld UDS koniec 2021 r. Przeciętna wartość transakcji w 2021 r. wynosiła 8,4 mln USD w 2021 r. (3-krotny wzrost w stosunku do 2020 r.). W 2021 r. 31 proc. transakcji EdTechowych realizowanych na całym świecie zawieranych było właśnie w Europie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments