Notowana na NewConnect deeptechowa spółka prowadząca projekty R&D w zakresie technologii hardware’owych dołączyła do konsorcjum realizującego projekt MATURO 3D. Jego celem jest opracowanie innowacyjnych materiałów przeznaczonych do leczenia rekonstrukcyjnego wad cewki moczowej u dzieci i dorosłych.
Badania prowadzone w ramach projektu MATURO 3D zmierzają do zbudowania biodrukarki 3D, która wraz z opracowanymi biotuszami pozwoli na wytwarzanie trójwymiarowych wydruków, które będą stanowiły wyroby dla chorych. W ramach projektu spółka będzie zaangażowana w prace badawczo-rozwojowe polegające na stworzeniu linii do wytłaczania nowych materiałów. Sygnis będzie też odpowiedzialny za wdrożenie i komercjalizację wyników prac B+R całego projektu MATURO 3D.
Końcowy produkt da w przyszłości lekarzom nowe możliwości w leczeniu wad i uszkodzeń cewki moczowej. Dzięki nowej technologii pacjenci zyskają szansę na lepszy standard życia. W skład konsorcjum do którego dołączył Sygnis wchodzą: Politechnika Łódzka, Oddział Chirurgii i Urologii Dziecięcej Ośrodka Pediatrycznego im. dr J. Korczaka w Łodzi kierowany przez dr. n. med. Marka Krakósa; Politechnika Warszawska – zespół prof. Wojciecha Święszkowskiego z Wydziału Inżynierii Materiałowej; Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedra Urologii Collegium Medicum UMK oraz Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu – Pracownia Bioinżynierii Instytutu Protez Serca.
Udział w projekcie MATURO 3D pozwoli Sygnis poszerzyć portfolio projektów biotechnologicznych opartych o hardware i nowe materiały oraz nawiązać nową współpracę strategiczną, zyskując dostęp do cennego know-how. Ponadto uzyskujemy możliwość wyjścia z kolejnym produktem własnym na ogólnoeuropejski rynek produktów biotech, co wpisuje się w naszą strategię w zakresie rozwoju wielokierunkowego. – komentuje Andrzej Burgs, prezes Zarządu Sygnis SA.
Dzięki niedawnej akwizycji Zmorph Grupa Sygnis stała się największą grupą w polskiej branży druku 3D. Spółka jest obecnie w trakcie realizacji strategii rozwoju na lata 2022- 2027, której celem jest stanie się największą firmą innowacji hardware w Europie Środkowej i Wschodniej. Sygnis aktywnie bierze udział w branżowych targach i konferencjach, na których prezentuje swoje rozwiązania technologiczne oraz praktyczne zastosowanie technologii druku 3D w różnych sektorach. W ostatnim czasie spółka brała udział m.in. w Gitex Global w Dubaju – największych targach technologicznych na świecie, Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego – jednej z najważniejszych imprez targowych branży obronnej na świecie, The Photonics Days Berlin Brandenburg 2022 oraz Internano Poland. Obecnie uczestniczy w Dutch Design Week – największym festiwalu designu w Europie, a zarazem jednym z najważniejszych na świecie, gdzie prezentuje swój autorski projekt wymazówek CRN_01 „Koliber” inspirowany budową języka kolibra.
Jesienią Sygnis zaprezentuje urządzenie przeznaczone dla wszystkich prowadzących badania nad materiałami oraz pracujących z elastyczną elektroniką i robotyką – uniwersalną drukarkę 3D F-NIS 23151 z bezpośrednim nakładaniem tuszu w technologii DIW, która odpowiada coraz większym potrzebom laboratoriów i grup badawczych z różnych dziedzin nauki. W przyszłym roku planuje natomiast wprowadzenie na rynek kolejnych maszyn 3D: Plumbo, przeznaczonej dla sektora energetycznego oraz Sygpast – wielofunkcyjnej hybrydowej drukarki 3D z systemem kontroli jakości w czasie rzeczywistym. Z kolei w 2024 planuje premierę biodrukarki Sygbio.