Platforma Atrakcyjności Inwestycyjnej (PAI) pomoże tysiącom Polaków dobrze wybrać lokalizację nowego mieszkania, biura czy lokalu użytkowego. Na bazie wiarygodnych danych geoprzestrzennych nowe rozwiązanie, opracowane przez e-point Polska, pomaga ustalić najlepszą lokalizację inwestycji, na podstawie spersonalizowane preferencje użytkownika, oszczędzając czas, zdrowie i pieniądze.
Projekt to efekt prawie dwuletniej pracy zespołu ekspertów, zrealizowany przy wsparciu środków z Unii Europejskiej. Korzystanie z aplikacji jest proste i intuicyjne. Użytkownik, po zalogowaniu się na stronie epp-pai.pl, lub pobraniu aplikacji ze sklepu Google Play, wskazuje obszar analizy, a następnie określa swoje preferencje w postaci istotności dostępnych kategorii tematycznych, według których powinien on zostać oceniony. Gotowy w kilka sekund wynik analizy zostanie zaprezentowany na podkładzie mapowym, w postaci siatki heksagonów, z przypisaną informacją o atrakcyjności obszaru w pięciostopniowej skali atrakcyjności (bardzo niska, niska, średnia, wysoka, bardzo wysoka).
Platforma Atrakcyjności Inwestycyjnej wykorzystuje olbrzymi potencjał, jaki drzemie w danych geoprzestrzennych. Do tej pory wiele danych, pomimo że są udostępniane publicznie, funkcjonuje w oddzielnych systemach. To często była bariera, która nie pozwalała sprawnie i efektywnie ocenić lokalizację biznesową, ale również sprawdzić zalety dzielnicy w przypadku poszukiwania mieszkania. Dzisiaj po prawie dwóch latach wytężonej pracy udostępniamy nasz projekt publicznie, aby każdy zainteresowany rynkiem nieruchomości mógł skorzystać z agregacji danych geoprzestrzennych, według swoich preferencji. – mówi Marek Szulc, Prezes Zarządu e-point Polska.
Aplikacja została udostępniona w dwóch modelach dostępności: FREE oraz PREMIUM.
W ramach pakietu FREE użytkownik otrzymuje dostęp pięciu kluczowych kategorii tematycznych w ramach analizy:
• Bezpieczeństwo rozumiane jako ryzyko wystąpienia zjawiska powodzi,
• Edukacja rozumiana jako liczba placówek edukacyjnych (przedszkola, żłobki, szkoły podstawowe, szkoły średnie, uczelnie wyższe) w analizowanej jednostce przestrzennej,
• Ochrona zdrowia rozumiana jako liczba obiektów ochrony zdrowia (szpitale, centra medyczne, apteki, gabinety stomatologiczne) w analizowanej jednostce przestrzennej,
• Stan środowiska rozumiany jako indeks jakości powietrza wyznaczony w oparciu o modelowanie matematyczne przygotowane przez Instytut Ochrony Środowiska,
• Transport publiczny rozumiany jako liczba dostępnych przystanków komunikacyjnych w zasięgu do 10 min pieszo dla analizowanej jednostki przestrzennej.
W ramach płatnego pakietu PREMIUM użytkownik otrzyma dostęp do następujących funkcjonalności:
• dostępność 15 kategorii tematycznych w ramach analizy,
• wyznaczanie trasy i czasu dojazdu,
• zapis parametrów i wyników analizy,
• zarządzanie zapisanymi analizami.
Projekt rozpoczętego w październiku 2020 i był realizowany w ramach Działania 2.4 Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – „Tworzenie usług i aplikacji wykorzystujących e-usługi publiczne i informacje sektora publicznego”. W ubiegłym roku platforma została doceniona przez ekspertów rynkowych w konkursie Innovation 2021, zdobywając najwyższą, Złotą nagrodę w kategorii Innowacje w biznesie (Wczesna Faza/Prototyp).