Cisco ogłosiło nowości w zakresie bezpieczeństwa, dzięki którym organizacje i zespoły mogą być produktywniejsze i bezpieczniejsze, niezależnie od miejsca pracy. Innowacje zaprezentowane podczas konferencji Cisco Partner Summit są częścią rozwijanej strategicznie Cisco Security Cloud, która będzie w pełni chronić firmowe ekosystemy IT. Platforma end-to-end ma zabezpieczać użytkowników, urządzenia i aplikacje w chmurach publicznych i prywatnych centrach danych.
Bezpieczeństwo przestało być opcjonalne. Każdy projekt, którego podejmują się firmy musi być należycie chroniony. Pragniemy zapewnić naszym partnerom jeszcze więcej możliwości, wprowadzając innowacje i upraszczając prowadzenie współpracy z nami. Dzięki bogatemu portfolio produktów dostępnego w ramach platformy Cisco Secure, nasi partnerzy zwiększają swoje przychody oraz umożliwiają swoim klientom bezpieczne osiągnięcie celów związanych z transformacją cyfrową. – powiedział Jeetu Patel, EVP i GM, Security & Collaboration w Cisco.
Zero Trust, czyli strategia ograniczonego zaufania
Cisco ogłosiło także dostępność rozwiązania do autentykacji bezhasłowej – DUO Passwordless Authentication dla aplikacji wykorzystujących logowanie Single Sign On (SSO). Użytkownicy mogą logować się bez hasła – wykorzystując biometrię (Windows Hello lub Mac touch ID) oraz klucze bezpieczeństwa.
Cisco dodało również aplikację mobilną Duo jako nową formę uwierzytelniania bezhasłowego. Ma to szereg korzyści dla każdego – przede wszystkim upraszcza wdrożenie zabezpieczeń, obniża koszty dla klientów oraz lepiej trafia w potrzeby użytkowników. Wśród klientów wykorzystujących już technologię Cisco Duo, biometria była włączona na aż 81 procentach urządzeń mobilnych.
Dane te pochodzą z raportu Cisco 2022 Duo Trusted Access. Badanie opiera się na danych z około 1,1 miliarda miesięcznych uwierzytelnień, co stanowi wzrost o 38 procent w ujęciu rocznym. Na ten wynik złożyło się logowanie z ponad 49 milionów urządzeń i 490 tysięcy aplikacji.
Uwierzytelnianie bezhasłowe zmniejsza ryzyko ataków phishingowych i ich zdolności do wykorzystania skradzionych haseł lub, jak ostatnio obserwujemy, zmęczenia uwierzytelnianiem wieloskładnikowym wśród użytkowników. Cyberataki coraz częściej dotyczą użytkowników końcowych, więc ogromną szansą osiągnięcia bezpieczeństwa jest wprowadzenie metod uwierzytelniania z szybką weryfikacją. W ten sposób tylko zaufani użytkownicy i urządzenia uzyskują dostęp do aplikacji i zasobów korporacyjnych. – powiedział Dave Lewis, Global Advisory CISO w Cisco.
Bezpieczeństwo sieci
Jednocześnie pracownicy coraz częściej wracają do biur. Wśród klientów wykorzystujących Cisco Duo, uwierzytelnianie zdalnego dostępu spadło od szczytu w 2020 roku, osiągając poziomy sprzed pandemii. Praca hybrydowa staje się nową normą, dlatego organizacje wymagają wydajnego bezpieczeństwa sieciowego bez zwiększających się kosztów.
W tym celu Cisco wprowadza nowość do serii Secure Firewall 3100, które były pierwszymi zaporami sieciowymi zaprojektowanymi pod kątem pracy hybrydowej. Secure Firewall 3105 rozszerza wachlarz opcji Cisco w cenie przystępnej dla większości organizacji. Dzięki Secure Firewall 3105, firmy pracujące hybrydowo mogą obsłużyć większą liczbę użytkowników zdalnych, zapewniając im jednocześnie aż 17-krotne zwiększenie prędkości i wydajności sieci VPN.
Cisco Capital oferuje teraz również opcję Cisco Lifecycle Pay for Secure Firewall. Oznacza to możliwość opłaty subskrypcyjnej za fizyczne Firewalle Cisco. Ponadto, klienci mogą otrzymać 10-procentową obniżkę, wymieniając obecnie używane urządzenie na inny, objęty programem sprzęt Cisco. Cisco Capital oferuje pakiet rozwiązań płatniczych niezależnych od segmentu i architektury, umożliwiając partnerom skuteczniejsze wspieranie klientów.
Bezpieczna łączność
Klienci obawiają się o podatność danych na zagrożenia, ponieważ najważniejsze zasoby są coraz częściej przenoszone do chmury. Liczba uwierzytelnień do aplikacji chmurowych wzrosła w tym roku o 24 procent.
Dane muszą być chronione nie tylko ze względu na ryzyko związane ze złośliwymi podmiotami odpowiedzialnymi za zagrożenia, ale również z powodu niezamierzonych problemów spowodowanych przez niedoświadczonych użytkowników. Dlatego Cisco rozszerza możliwości rozwiązania Umbrella o silniejsze funkcje zapobiegania utracie danych (DLP), w tym ujednolicone polityki i raportowanie w ramach DLP out-of-band opartego na API oraz DLP inline w czasie rzeczywistym, co ułatwia pracę zespołom ds. bezpieczeństwa.
Umbrella jest podstawowym elementem Cisco+ Secure Connect, ujednoliconego rozwiązania Cisco Secure Access Service Edge (SASE). Partnerzy Cisco mogą teraz uzyskać specjalizację SASE, aby podkreślić swoje umiejętności w zakresie zintegrowanej architektury sieciowej i bezpieczeństwa. Będzie to jasny sygnał dla ich klientów, że bezpieczny rozwój firmy, wdrożenie rozwiązań w chmurze, praca zdalna i przetwarzanie danych na brzegu sieci znajdują się pod opieką najlepszych profesjonalistów.