Według danych Walter Herz w Polsce funkcjonuje ponad 2 800 skategoryzowanych hoteli, w tym 84 pięciogwiazdkowe, które oferują łącznie przeszło 222 tys. pokoi. Choć rentowność inwestycji w tym sektorze rynku nieruchomości na skutek między innymi wzrostu inflacji zmniejsza się to nowe projekty w Polsce planują między innymi Radisson Hotel Group, Allenort Capital, ATENOR, Marriott International czy Hilton.
W sektorze tym powstają też unikalne projekty w wakacyjnych destynacjach, jak Wave Resort & Spa, który otrzymał europejską nagrodę za projekt architektoniczny w bieżącej edycji konkursu European Property Awards – projekt przygotowała polska pracownia MODO Architektura. Wave Międzyzdroje Resort & Spa to wyjątkowy projekt bowiem deweloper, Green House Development oferuje obok tradycyjnego modelu zakupu nieruchomości także inwestycyjny zakup mieszkań, którymi następnie w imieniu inwestorów będzie zarządzał i wynajmował turystom przybywającym nad brzeg Bałtyku.
Walter Herz podaje, że w 2021 roku na polski rynek trafiło ponad 8 tysięcy nowych pokoi hotelowych, co stanowi największy wolumen oddanych do użytku obiektów od 2008 roku. Z jednej strony jest to skutek kumulacji oddania do użytku obiektów, których realizacja była przesunięta na skutek pandemii, a z drugiej ciągle pozostającej na wysokim poziomie luki podażowej. W Polsce brakuje zarówno powierzchni w budżetowych hotelach, jak również w hotelach pięciogwiazdkowych. Zauważalne jest to zarówno na rynkach dużych miast, jak i w destynacjach typowo wakacyjnych.
Obecny czas wymaga kreatywnego podejścia do planowania inwestycji hotelowych. Ze względu na inflację, rosnące koszty, utrudnienia związane z pozyskaniem finansowania na realizację inwestycji deweloperskich realizowane są przede wszystkim projekty, które z jednej strony gwarantowane są umowami z międzynarodowymi, uznanymi sieciami hotelowymi, a z drugiej realizowane są przez doświadczone podmioty. Rozwijają się także koncepty, które do tej pory nie były szeroko obecne na polskim rynku, jak PRS czy też funkcje hotelowe w wielofunkcyjnych obiektach, jak chociażby w przypadku Wave Międzyzdroje Resort & Spa, którego oferta wzbogaca nadmorską bazę hotelową dla turystów o wysokiej klasy apartamenty hotelowe. Pojawienie się aktywów nowej klasy na polskim rynku daje konsumentom możliwość wyboru i poszerza zasoby hotelowe. Jednocześnie coraz częściej wśród inwestorów widzimy tendencję do wprowadzania na rynki poszczególnych miast biznesowych wielofunkcyjnych konceptów, w których dominującym funkcjom takim jak biurowe czy handlowe towarzyszą funkcje uzupełniające w postaci tradycyjnych powierzchni hotelowych lub aparthoteli. Takie obiekty zaprojektowaliśmy dla inwestorów między innymi w Kaliszu czy też Zielonej Górze. – mówi Piotr Chojara, członek zarządu pracowni architektonicznej MODO Architektura, będącej autorem nagrodzonej koncepcji Wave Międzyzdroje Resort & Spa.
Na powodzenie w obecnych czasach inwestycji resortowych zwracają uwagę między innymi eksperci firmy CBRE.
Grzegorz Kaleta, Szef Działu Zarządzania Nieruchomościami Hotelowymi w raporcie Rynek Hotelarski w Polsce mówi: Wiele hoteli resortowych powstało zarówno w tamtym, jak i tym roku. Sporo jest też zaplanowanych. Na radarze inwestorów znajdują się takie miasta jak Międzyzdroje, Wisła czy Krynica-Zdrój, gdzie do tej pory nie było dobrych resortowych hoteli. 5-gwiazdkowych. Pierwszy tego typu obiekt uruchomiono rok temu w Wiśle, a w Międzyzdrojach i Krynicy-Zdroju zostały otwarte w kwietniu tego roku. Warto odnotować, że nawet zagraniczne fundusze inwestycyjne, które do tej pory stawiały w Polsce tylko na hotele biznesowe w największych miastach, zaczynają także mówić głośno o inwestycjach resortowych.
Niemniej sektor hotelowy czeka dalszy wzrost w średnim horyzoncie czasowym. Prognozujemy, że sektor hotelowy wróci na ścieżkę wzrostu po 2023 roku. – mówi Katarzyna Tencza, Associate Director Investment & Hospitality z firmy Walter Herz.
e