epoint

Jednym z kluczowych zadań realizowanych przez przedsiębiorstwa ciepłownicze oprócz dystrybucji i wytwarzania ciepła jest również zarządzanie własnym majątkiem sieciowym. Rzetelna i aktualna wiedza o infrastrukturze sieciowej oraz o występujących w niej zdarzeniach uzyskiwana jest poprzez zastosowanie nowoczesnego systemu informatycznego klasy GIS. Poprawnie wdrożony i utrzymywany system jest źródłem niezbędnych informacji, które umożliwiają utrzymanie sieci, planowanie remontów, inwestycji, oraz ułatwia kontakt z klientami. Ekspercki komentarz przygotował Arkadiusz Wójcik, Starszy Menedżer Sprzedaży w Sygnity S.A.

Nowoczesne rozwiązania przeznaczone do zarządzania majątkiem sieciowym koncentrują w jednym miejscu dostępną bazę informacji o infrastrukturze ciepłowniczej wraz z wymianą danych z innymi, używanymi na co dzień systemami, takimi jak Scada, ERP, billing, obieg dokumentów, odczyty z liczników oraz obliczenia hydrauliczne. Głównym zadaniem tego rodzaju systemów jest ewidencja majątku sieciowego oraz wsparcie kluczowych procesów eksploatacyjnych przedsiębiorstw ciepłowniczych. Realizowane jest to za pomocą dedykowanych modułów biznesowych, bazujących na dokładnych danych przestrzennych w systemie.

Z perspektywy klientów, istotną funkcjonalnością jest moduł awarii i wyłączeń planowych, umożliwiający m.in. przekazywanie, za pomocą SMS, e-maili informacji o pracach w obrębie sieci i przerwach w dostawie ciepła, wyznaczając jednocześnie obszary odbiorców pozbawionych zasilania. W przypadku awarii, za pomocą zaimplementowanych w systemie analiz topologicznych, odpowiednie służby mogą w krótkim czasie zlokalizować miejsce awarii i dzięki szybkiej interwencji zapobiec szkodom na największą skalę. Natomiast dzięki zastosowanemu modułowi nadzoru i lokalizacji miejsc awaryjnych, otrzymujemy możliwość wsparcia dla predykcji incydentów na sieci, np. uzyskania dokładnej lokalizacji miejsca zawilgocenia izolacji na długo przed perforacją rury przewodowej. Moduł nadzoru wspiera lokalizowanie pętli, punktów alarmowych a przy połączeniu z telemetrią również automatyzowanie lokalizacji punktów.

Ważną kwestią jest także szeroki dostęp pracowników przedsiębiorstwa do danych zgromadzonych w bazie systemu. W systemach najnowszej generacji, takich jak HeatNET opracowany przez Sygnity, pracownicy mają dostęp do danych ze stanowisk desktopowych, jak również z poziomu przeglądarki internetowej oraz aplikacji mobilnej. Dzięki odpowiednim uprawnieniom posiadają również możliwość modyfikacji danych na bieżąco.

Jakie dodatkowe funkcjonalności mają systemy dedykowane przedsiębiorstwom ciepłowniczym? Jednym z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań jest moduł Zarządzania Pracą Brygad. Pozwala on efektywnie wspierać planowanie i realizację zadań przez pracowników pracujących w terenie oraz na bieżąco monitoruje i raportuje wskaźniki efektywności pracy w przedsiębiorstwie.

Czy warto inwestować w systemy do zarządzania majątkiem sieciowym klasy GIS? Zdecydowane tak. Tego rodzaju wdrożenia podnoszą jakości dostępu do informacji o sieci, pełnej dokumentacji technicznej oraz umożliwiają optymalizację kosztów poprzez zwiększenie efektywności procesów. Dodatkową zaletą omawianych systemów jest ich pełna skalowalność, dzięki czemu mogą być wykorzystane przez szerokie spektrum przedsiębiorstw, zarówno małych i lokalnych jak i tych działających na większą skalę.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments