epoint

Sanjeev Choudhary, prezes Medinice, w rozmowie z ISBtech, o perspektywach i trendach w biotechnologii i innowacjach.

Branża biomedyczna oraz biotechnologiczna są uważane za jedne z najprężniej rozwijających się branż na świecie. Polski rynek biotechnologii w 2027 r. ma osiągnąć 21,5 mld zł. Jakie widzisz perspektywy dla branży na najbliższe lata? Przewidujesz dalszy wzrost, biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną?

Pomimo niekorzystnej kondycji na rynku, sektor BioTech oraz MedTech mają absolutnie niezachwianą pozycję i mogą czuć się bezpiecznie. Starzejące się społeczeństwo oraz pandemia COVID-19 zwiększają statystyki związane ze wzrostem występowania chorób cywilizacyjnych. Branża w której się obracamy jest więc jedną z nielicznych, które na tym mogą korzystać i dzięki temu mają dalszą perspektywę wzrostu.

Niemniej jednak działamy w branży, której końcowym celem jest niesienie pomocy pacjentom za pomocą innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a zdrowie społeczeństwa jest dla nas najważniejsze. Cel pomocy technologicznej w służbie zdrowia przyświecał nam od początku. To właśnie z uwagi na to organizujemy m.in. cyklicznie spotkania z najwyższej rangi specjalistami, aby realne potrzeby lekarzy mogły zostać wysłuchane przez inżynierów współpracujących z Medinice. To istotna na drodze tworzenia realnych innowacji.

Należy jednak pamiętać, że obecnym wyzwaniem dla rynku, a szczególnie dla firm opracowujących technologie w początkowym stadium rozwoju, jest mierzenie się z ostrożnością i pewnego rodzaju niepewnością ze strony inwestorów, którzy zdają sobie sprawę z tego z jakimi ryzykami wiążą się ich inwestycje. Należy też pamiętać, że spadki to czas, w którym można kupować akcje w dobrych cenach i liczyć na wzrost przy odbiciu rynku.

Oczywiście jest to dłuższa perspektywa czasu, ale wydaje mi się, że jest to też w miarę bezpieczny kierunek inwestycyjny. Zresztą już słychać pozytywne znaki „odwilży” płynące od dużych spółek z naszego sektora. Według PAIH prognoza wartości samego rynku MedTech to prawie 14 mld USD na koniec 2024 roku, co tym samym czyni nas największym rynkiem urządzeń medycznych we Wschodniej Europie. Oprócz samej wielkości, tempo rozwoju jest również imponujące, ponieważ CAGR wynosi 10%.

Podsumowując, wierzę że rynek MedTech oraz branża biotechnologiczna będą dalej rosnąć. Może będzie mniej nowych podmiotów z innowacyjnymi pomysłami, ale spółki o ugruntowanej pozycji nie powinny mieć problemów z utrzymaniem się i dalszym rozwojem na tym rynku.

Z uwagi na spory  rozwój rynku biotechnologii medycznej i branży Med-Tech, wzmacnia się know-how, powstają kolejne innowacyjne biznesy, pojawiają się też nowe pomysły na projekty. Ostatnio było głośno o niezwykle zaawansowanym robocie Da Vinci. Czy to przełom na jaki świat czekał przez wiele lat?

Tak. Zasoby leków i urządzeń, które powstały do ratowania lub polepszania kondycji ludzkiego życia w ciągu ostatnich 60 lat to olbrzymi przeskok względem całej historii. Sam obserwując rozwój technologii od przeszło 30 lat, ciągle mam wrażenie, że jesteśmy na początku drogi. Przełom dopiero się zaczyna. Oczywiście obecnie rozwijane technologie są niezwykle zaawansowane. Ale ciągle mamy przestrzeń na ich dalszy rozwój dzięki kooperacji z innymi rozwijanymi technologiami. To właśnie kooperacja w przełamywaniu ograniczeń pozwala nam na dalszy rozwój. Tutaj zaczyna być widać właśnie tę synergię między różnymi dziedzinami nauki, które następnie przekładają się na innowacyjne wynalazki, aby te mogły polepszyć lub zrewolucjonizować ludzkie życie.

Świetnym tego przykładem jest robot Da Vinci. Pierwsza operacja przy użyciu robota miała miejsce jeszcze w latach 80-tych. Była to ewolucja technologii opracowywanych przez NASA do robienia zdalnych zabiegów na pokładzie stacji kosmicznej. Dopiero na początku następnego wieku udało się rozwinąć tę technologię do poziomu, który pozwolił ją skomercjalizować. Da Vinci nie jest wytworem jednej technologii, to zbiór efektów rozwoju robotyki, mechatroniki, algorytmów, obrazowania 3d, optyki, czy samych materiałów takich jak półprzewodniki i światłowody. Ich połączenie było możliwe dzięki ośrodkom badawczym tworzącym “twórcze środowisko”.

W związku z rozwojem Internetu, od niedawna mamy szanse na takie „twórcze środowisko” w globalnym ujęciu, uważam, że dopiero zaczynamy ze sobą kooperować, a tym samym jesteśmy ciągle na początku przełomu.

Innowacyjność polskiej biotechnologii zaczęła także dostrzegać zagranica – dla kogo nasze rodzime spółki Bio-Tech oraz Med-Tech są szczególnie interesujące?

Innowacja to temat niezwykle szeroki. Spójrzmy chociażby na innowację w postaci elektryczności, która potrzebowała ponad 100 lat żeby się nią na poważnie zainteresowali inwestorzy. Następnie w połowie tego czasu przeszliśmy do atomu, a jak widać droga ewolucji innowacyjnych technologii ciągle jest otwarta i coraz bardziej się rozwija. Tylko teraz już nikt nie ma wątpliwości, że to inwestycja w innowacje to dobra decyzja. W ostatnich latach na rynku obserwujemy rosnącą liczbę transakcji w naszych obszarach. Kwoty jakie najczęściej padają również mają tendencję rosnącą.

Nawiązując do poprzedniego pytania, pozytywne aspekty globalizacji powodują, że jest olbrzymia grupa podmiotów na całym świecie, które gotowe są wchodzić w różnego rodzaju kooperacje ze spółkami z naszego rodzimego rynku. W Polsce jest dużo świetnych naukowców i inżynierów. Unijne czy państwowe programy wsparcia, również pomagają w zwiększaniu potencjału rodzimych spółek. Łączna liczba walidacji patentów europejskich dokonanych w UPRP w ciągu ostatnich 15 lat, przekroczyła 10 000 i stanowi minimum 11 proc. wszystkich patentów europejskich walidowanych w UE w obszarze zdrowia.

Rozwijane w Polsce technologie są atrakcyjne dla dużych korporacji w uzupełnianiu ich portfolio. Świetnym przykładem na potwierdzenie tego jest transakcja Bio-Rad Laboratories, Inc. ze Scope Fluidics. Może brak wielu spektakularnych sukcesów nieco studzi zapał inwestorów, ale jestem pewien, że usłyszymy jeszcze o wielu sukcesach polskich spółek w formie kooperacji, przejęć, czy fuzji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments